Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ArkiPARC

Arkitera Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği gayrimenkul buluşmasıdır. 2008, 2011 ve 2012’de düzenlene organizasyonun devamıdır. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek etkinlik 10-11 Nisan arasında gerçekleşecek. ArkiPARC 2013’te ilk kez belediyelere de ödülArkiPARC nedir?


ArkiPARC, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından organize edilen, gayrimenkul sektörünü bir araya getirmeyi amaçlayan buluşmalar serisidir.


 "Kentsel Kalite için Diyalog" teması ile gerçekleşen etkinlikte ulusal ve uluslararası konferans ve paneller düzenlenmekte, ArkiPARC Gayrimenkul Ödülü ile fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar ödüllendirilmektedir.ArkiPARC


ArkiPARC 2013 hangi tarihler arasında, nerede gerçekleştirilecek?


Gayrimenkul sektörünün devlerini buluşturan ArkiPARC, "“Cumhuriyetin 100'üncü Yılına #10 Kala Gayrimenkul” teması altında, 10 - 11 Nisan tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenleniyor.


Yerli ve yabancı yüze yakın konuşmacının katılacağı etkinliğin açılış konuşmasını Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz yapacak.


ArkiPARC


ArkiPARC 2013’ün sponsorları kimler?


ArkiPARC 2013'ün platin sponsorları; ENSpd, NEF ve Astay.


Özel Proje Sponsoru: Arkiv Türkiye'de Mimarlık 2012 Sergisi sponsoru Kalebodur, Master Development Sponsoru IMS, Ağaoğlu.


Altın Sponsorlar; Akfen GYO, Proplan, Pasifik, Dumankaya, Ant Yapı. 


Gümüş Sponsorlar; Amplio, Kuzey Batı, TSKB Gayrimenkul, TSKB GYO, EA İnşaat, DOME Partners, Propin, Servotel, Gürallar Yapı, Extensa, Güzey Mimarlık.


Bilgi Ortakları; Kentsel Strateji, GİSP.


Yeşil Destekçileri: Çevre sponsoru Tahincioğlu Gayrimenkul, Sürdürülebilirlik danışmanı Mimta Ecoyapı.


ArkiPARC 2013’ün özel konuşmacıları kim, neler anlatacaklar?


ArkiPARC 2013'ün Özel Konuşmacıları, Almanya’nın Ruhr Bölgesini Dönüştüren İsim Michael Schwarze-Rodrian ve "Herşey Dahil" sisteminin mucidi Dr.Cem Kınay.  


Ruhr, Batı Almanya'daki kömür ve çelik üretim merkezinden çevre bölgeleri de etkileyen bir kültür bölgesine dönüşüm hikayesinin bizzat kendisini yansıtıyor. 2010 yılında İstanbul'la birlikte Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen Ruhr bölgesindeki Essen, bu dönüşümün sadece bir kısmını Avrupa'ya hatta dünyaya aktarmış olsa da değişim çok daha farklı boyutlarıyla izlenmeyi hak ediyor.


Bu kadar etkili bir gelişmenin arkasındaki en önemli isim ise Michael Schwarze-Rodrian. Halen Avrupai ve Bölgesel Ağlar Direktörü ve Avrupa Birliği Ruhr Bölge Birliği (RVR) Temsilcisi olarak görev yapmakta olan Michael Schwarze-Rodrian 10 Nisan Çarşamba günü saat 10:30 - 11:30 arası ArkiPARC 2013'te bölgesel kalkınmanın önemini anlatacak.


Magic Life otellerinin kurucusu ve “Herşey Dahil” sisteminin yaratıcısı olarak bilinen Dr.Cem Kınay sadece Türk turizmine değil, Akdeniz Çanağı özelinde dünya turizmine de yön vermeyi başarmış sektörün en önemli isimlerinden biri. 2007 yılından günümüze Sheraton Istanbul Maslak'ın İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta olan Dr. Cem Kınay 10 Nisan Çarşamba günü saat 17:30 - 18:30 arasında turizm ve gayrimenkulün ilişkisini masaya yatıracak.


ArkiPARC 2013 sosyal medyada nasıl takip edilecek?


Etkinlik sırasında ve öncesinde ArkiPARC'ın sosyal medya hesapları üzerinden isteyenler gelişmeleri takip edebilecek, yorum yapabilecek, sorular sorulabilecek ve paylaşımlarda bulunabilecek. Çeşitli sosyal medya platformlarında her gün artan takipçileriyle Türkiye'nin en çok izlenen gayrimenkul etkinliği olan ArkiPARC 2013 hakkındaki tüm yorumlara #arkiparc etiketi ile ulaşılabiliyor.


ArkiPARC 2013'te oturumlar sırasında sahnede sosyal medya duvarı olacak. Konuşmacılar ile dinleyiciler tüm paylaşımları buradan takip edecekler. Ayrıca oturumların fotoğrafları anında ArkiPARC'ın Facebook sayfasında paylaşılacak.


ArkiPARC 2013 ziyaretçi ve katılımcıları film temalı "green box"ta fotoğraf çektirip bu anı ölümsüzleştirebilecek. Burada çekilen fotoğraflar aynı zamanda Instagram üzerinden de izlenebilecek.


Etkinlik boyunca iki Instagram uzmanı fotoğraflar çekip sosyal medya duvarlarında paylaşacak. Bağımsız sosyal medya sorumluları, oturumlar ve etkinlik atmosferi hakkında yorumlarını #arkiparc etiketi ile yayınlayacak.


ArkiPARC 2013'te "Karbon 0"lama işlemi nasıl gerçekleşecek?


10 - 11 Nisan 2013 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2013, sürdürülebilirlik konusuna dikkat çekerek sera gazı emisyonlarını sıfırlayan Türkiye'de ilk fuar olma özelliği taşıyor. Fuar kapsamında ortaya çıkan karbon miktarı, yüksek sektör standartları çerçevesinde yenilenebilir enerjiye yatırım yapan firmaların projelerinden karbon kredisi satın alınarak sıfırlanacak. Etkinlik içinde kurulacak "Karbon Ayak İzi Ekranı" ile tüm katılımcı ve ziyaretçilerin fuar alanına gelmek için harcadıkları karbon salımının miktarı hesaplanacak ve sosyal medyada paylaşılacak.


ArkiPARC 2013′te sürdürülebilirlik adına izlenecek adımlar neler olacak?


Daha az kağıt harcanacak ve FSC (Forest Stewardship Council) sertifikalı kağıt kullanılacak,

Tekrar kullanılabilir standlar yapılacak,

Tek kullanımlık plastik malzemeler kullanmaktan kaçınılacak,

Atıkları ayrıştırıp yeniden kullanmanın yolunu aranacak,

Etkinlik mekanının bir bölümünü doğal ışık aydınlatacak ve elektrik tüketimi azaltılacak.


Neler Konuşulacak?


ArkiPARC 2013 kapsamında sürdürülebilirlik konusunun ayrıntılarını tartışmak üzere Yeşil Vaka Etüdleri ve Sürdürülebilirlik Hukuku konuları uzmanlar tarafından konuşulacak. Çevre ile ilgili sorumlulukları göz önünde bulunduran, nitelikli fiziksel çevrelerin üretilmesi için kente yapılan yatırımların ya da hizmetlerin, kente ve kentliye sürdürülebilirlik çerçevesinde geri dönüşümünün sağlanması amacıyla verilen ödül, ArkiPARC 2013′te sahipleri ile buluşacak.


ArkiPARC 2013'te Neler Konuşulacak?


10 Nisan 2013 Çarşamba günü

ArkiPARC 2013′te Panel Oturumları ve Konuşmacılar

‘Kentsel Kalite için Diyalog’ ana teması ile gerçekleşecek ArkiPARC 2013, ana temanın hakkını verecek şekilde farklı disiplinlerden profesonellerin katılacağı panel oturumlarıyla “Cumhuriyetin 100′üncü Yılına 10 Kala Gayrimenkul” konusunu masaya yatırıyor. Panel oturumları ve konuşmacılar şöyle:


Özel Konuşmacı

Michael Schwarze-Rodrian 

Lojistik Yatırımları 2012-2013

Murat Ergin (Moderator), Altuğ İnan, Umur Özkal, Mehmet Tanyaş

Sürdürülebilir Gelişim ve Yeşil Yatırımlar

Serdar Öncü (Moderator), Duygu Erten, Cengiz Eryeler, Cristiana Fragola, Bülent Güngör


Gelişen Pazarlar

Aysu Özlem Gökçe (Moderator), Gaetano Germani, Ahmet Kayhan, Makbule Yönel Maya


Şehircilik ve Ulaşım

Mustafa Ilıcalı (Moderator), Ahmet Cengiz Yıldızcı, Ahmet Kesli, Tuncer Toprak, Sırma Turgut


Gelişen Kentlerde Gayrimenkul Yatırımlarının Kalkınmadaki Rolü

Mehmet Ali Ergin (Moderator), Güniz Çelen, Fazlı Kılıç, Lütfü Savaş


Olimpiyat Kenti İstanbul

Orhan Gorbon, Godric Smith

Özel Konuşmacı

Cem Kınay


11 Nisan 2013

Urbanite Kartal

Hakan Gümüş (Moderator), Sıla Akalp, Aydan Bozkurt, Kadem Ekşi, Murat Ergin, Banu Garip, Ervin Garip, Evrim Karayel, Selami Keskin, Yusuf Koç, Miray Özkan, Batuhan Tarkan, Cansel Turgut, Makbule Yönel Maya


Otel Yatırımları 2012-2013

Ömer İsvan (Moderator), Alaeddin Babaoğlu, Haluk Kaya, Mesut Toprak


Bodrum’un Gelecek Vizyonu

Ali Pamir (Moderator), Mehmet Ali Kahraman, Hakan Kurt, Atilla Öztürk, Mustafa Saruhan


Ofis Yatırımları 2012-2013: Küçük Ofis Talebi

Ebru Ersöz (Moderator), Bahri Akdağ, Erim Denel, Evrim Karayel, Bekir Yener Yıldırım


#10kala Gelecek Tahayyülleri

Gökhan Avcıoğlu (Moderator), Cem Kozar, Murat Şahin, Reha Yurdakul


Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi

Neşecan Çekici (Moderator), Uğur Aslan, Murat Aysan, Erhan Demirdizen, Sefa Erdal, Hikmet Haspolatlı, Tayfun Kahraman, Mehmet Nazım Özer, Firuz Soyuer, Taner Topçu, Murat Yıldız


Yükselen Şehirler Nasıl Başarıyor?


Ersun Bayraktaroğlu (Moderator), Kerem Alkin, Saim Beritan, Salim Kadibesegil, Gürler Ünlü


ArkiPARC 2013’te gece saatlerinde neler yapılacak?


ArkiPARC 2013'te gün boyu devam eden oturumların yorgunluğu akşamları yapılacak etkinliklerle atılacak. 10 Nisan Çarşama akşamı saat 19:00'dan itibaren ENSpd sponsorluğunda yapılacak açılış partisi Haliç Kongre Merkezi rıhtımında DJAhmet Portakal ve keman virtüözü Ceren Aksan Mumcu'nun canlı performansları eşliğinde gerçekleşecek. 


Belediye, Sürdürülebilirlik ve Gayrimenkul Ödülleri ise 11 Nisan akşamı Simge Fıstıkoğlu'nun sunuculuğunu yapacağı ve saat 19:00'da başlayacak ArkiPARC Ödülleri Töreni ile sahiplerini bulacak.


ArkiPARC 2013’te Türkiye'nin "İlk" Belediye Ödülü ne zaman verilecek? 


Belediye Ödülü 2013, belediyeler tarafından hayata geçirilen kamu hizmetlerini aynı zamanda  gayrimenkul alanında, kentli için olumlu yönde bir değer artışının gerçeleşmesine sebep olan uygulamaların teşvik edilmesini hedeflemekte. Bahsedilen kamu hizmetlerinin uygulandıkları kentlerde sağlıklı değer artışlarına sebep olması ve kentlilerin yaşam kalitesinde doğrudan bir artış gözlemlenmesi beklenmektedir.


Belediye Ödülü 2013, jürinin oyları ile belirlenecek. Ödül, yukarıda sıralanan gerekçeler ile neticesinde veya bu hizmetlerin gerçekleşmesi için gerekli koşulları sağlamasında gösterdiği rolden ötürü belediyenin tüzel kişiliğine verilecek.


Ödül Töreni: 11 Nisan 2013

Jüri şu isimlerden oluşuyor: 


İlhami Akkum, İnşaat Y.Müh. - Mentor Proje Yönetimi Danışmanlık 

Ali Faruk Göksu, Şehir Plancısı - Kentsel Strateji Danışmanlık

Semra Kutluay, Şehir Plancısı - SK Planlama

Aslı Özbay, Yönetici - Argos Yapı 

Hasan Rahvalı, Genel Müdür - Ağaoğlu Şirketler Grubu 

Cansel Turgut Yazıcı, Genel Müdür - EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık     

Savaş Zafer Şahin, Şehir Plancısı - Atılım Üniversitesi 


Yapılan başvurular arasından 44 tane tamamlanmış proje finalist olarak yarışmaya hak kazanmıştır. Jüri altı kategoride her bir kategori için üçer projeyi finalist olmaya uygun bulmuştur. Projeler gayrimenkul bağlamında, mimarî kalite, çevreye değer katma, yatırımcıya kâr sağlama gibi farklı kriterlere göre değerlendirilmiştir.

Her kategorideki üçer finalistten birinin ödülü almasına, ArkiPARC 2013 etkinliği süresince etkinlikte katılımcı olarak bulunacak gayrimenkul sektöründen profesyoneller, basın mensupları ve diğer katılımcılar tarafından yapılacak oylama sonucunda karar verilecektir. Her bir kategoride kazanan projenin mimar ve geliştiricisine 11 Nisan 2013 tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak ArkiPARC 2013 Ödül Töreni'nde ödülleri sunulacaktır.  

ArkiPARC 2013’e ulaşım nasıl sağlanacak?


Kendi aracınızla gelecekseniz fuar alanında yeterli otopark alanı bulunmaktadır ve ücretlidir. Metrobüs durağı Haliç Kongre Merkezi'ne 1 km uzaklıktadir ve durak ismi Halıcıoğlu'dur. Kongre Merkezi'ne Deniz Taksi ile denizden de ulaşabilirsiniz.


Deniz Taksi: 10 kişiliktir ve Kadıköy - Halic Kongre Merkezi yaklaşık 175 TL, Üsküdar - Haliç Kongre Merkezi yaklaşık 156 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. (Rezervasyon icin:  444 44 98)


Taksi: Fuar alaninin yakınında bir taksi durağı bulunmaktadır. Telefon: +90 212 626 82 54


Öğle Yemegi: Etkinlik alaninda pratik bir ogle yemegi servisi yapilacaktir ve menu asagidadir.


10 Nisan Çarşamba: Izgara köfte, fırınlanmış elma dilim patates, kırmızı lahana salatası, havuç salatası.

11 Nisan Perşembe: Izgara tavuk, fırınlanmış elma dilim patates, göbek salata, domates söğüş.


Farklı yemek cesitleri icin Halic Kongre Merkezi'nin diger ucunda bulunan Erguvan Lokantasi'ndan ucreti karsiliginda yararlanabilirsiniz.


ArkiPARC 2013, internette nasıl izlenebilecek?


http://www.arkiparc.com 

https://www.facebook.com/arkiparc

https://twitter.com/arkiparc

http://instagram.com/arkitera

http://www.linkedin.com/groups/ArkiPARC

http://arkiparc.tv/

https://tr.foursquare.com/p/arkiteracom/