Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Armatür

Evin mutfak, banyo, tuvalet lavabosu gibi ıslak hacimlerinde kullanılan bataryalı musluk türüdür.Armatür


Armatür nedir? Binalarda sıhhi tesisat, elektrik tesisatı v.b. yapı öğesidir. Bir aletin ana bölümünü oluşturan kısmıdır.Elektrik alanında armatür nedir? Elektrik motorunun veya jeneratörünün akım taşıyan bobinlerini içeren bölümüdür. Küçük motorlarda bu genellikle dönen şaft üzerine monte edilmiş yumuşak demirden bir çekirdek üzerine sarılı çok sayıda tel sargıdan meydana gelir.


Alternatif akımla çalışan motorlarda ise armatür genellikle hareketsizdir. Bir motorun armatür sarımlarından akım geçince, manyetik alanla ilişki kurar ve rotor ile stator arasında bir dönme momenti meydana getirir, jeneratörde armatür, maynetik alanda dönerek sarımlarında bir elektromotor kuvvet meydana gelmesini sağlar.Musluk nedir?Musluk, herhangi bir sıvı tesisatında boruların bitiş noktasında ya da sıvıyı muhafaza eden tankın/deponun çıkış noktasında, kontrollü olarak akışı sağlayan armatürlerin genel adı. Ev muslukları genelde krom kaplı iken, bira fıçısı muslukları ahşaptan yapılabilmektedir. Musluklar, sanayide, evde, laboratuvarda yaşamın hemen her yerinde kullanılmaktadır. Kimi zaman gaz musluklarına da rastlanılmaktadır.


Evde genelde banyo, tuvalet, mutfak gibi ıslak hacimlerde bulunurlar. Banyo bataryası, eviye bataryası, lavabo bataryası gibi musluk türleri vardır.


Musluk kelimesi halk arasında tek musluk başına sahip türleri için kullanılır fakat bu yanlış bir kullanım biçimidir. Tek musluk başlı musluklar uzun musluk, kısa musluk ve çamaşır musluğu olarak 3'e ayrılır. Bahçe musluğu gibi türleri de vardır. Bunun yanında "taharat musluğu" denen ara musluklar vardır. Genellikle tuvalette kullanıldığından dolayı halk arasında yanlış bir kelime ile beraber kullanılır. Taharat kelimesi de zaten Arapça "tahir" yani "temiz" anlamına gelmektedir. Sadece "temizlenmek" için değil, armatürlerin temiz su sistemine bağlamadan önce ara bir katman olarak kullanılır.


Birden fazla musluk başı içeren musluk çeşitlerine batarya ya da armatür denir.Su armatür çeşitleri nelerdir? 


Armatür
Lavabo Bataryaları, Banyo Bataryaları, Mutfak Bataryaları, Duş Bataryaları, Küvet Bataryaları, Bide Bataryaları, Bedensel Engelli ve Doktor Bataryaları, Fotoselli Bataryalar, Zaman Ayarlı Bataryalar, Termostatik Bataryalar, SST Elektronik Bataryalar