Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Arsa çevre temizlik vergisi ödenir mi?

Çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunduğu çevre ve temizlik hizmeti için ödeniyor. Bu vergiyi taşınmazın sahibi değil, kullanıcısı ödüyor. Peki, arsa çevre temizlik vergisi ödenir mi?Çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunduğu çevre ve temizlik hizmeti için ödeniyor. Bu vergiyi taşınmazın sahibi değil, kullanıcısı ödüyor.


Eğer taşınmazda kiracı varsa, vergiden kiracı sorumlu oluyor. Çevre temizlik vergisi senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.


Verginin ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. Buna göre ilk taksitler 1 Mart itibariyle başlıyor, 31 Mayıs itibariyle sona eriyor. İkinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılıyor.


Çöp vergisi olarak da bilinen çevre ve temizlik vergisi mükellefiyeti, taşınmazın kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren başlıyor. 


Çevre ve temizlik vergisi mükellefiyeti, taşınmazın bazı nedenlerden dolayı kullanımının sonlanması halinde bitiyor. 


Çevre ve temizlik vergisi, mesken, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödeniyor. Peki, arsa çevre temizlik vergisi ödenir mi?


Arsaya çevre temizlik vergisi..

Kanunen arsaya çevre temizlik vergisi ödenmiyor. Arsa, arazi ve tarla gibi taşınmaz mallar çevre temizlik vergisi kapsamında bulunmuyor. Bu vergi yalnız kapalı alanlardan alınıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com