Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Arsa emlak vergisi ne zaman ödenir?

Arsalar, emlak vergisinde en yüksek vergi oranına sahip taşınmazlar olarak karşımıza çıkıyor. Peki, arsa emlak vergisi ne zaman ödenir?


Arsalar, emlak vergisinde en yüksek vergi oranına sahip taşınmazlar olarak karşımıza çıkıyor. Büyükşehir belediyesinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak ödeniyor.


Arsa vergi mükellefiyeti satın alımın gerçekleştiği seneyi takip eden yılda başlıyor. Buna göre 2016 yılında alınan arsalar için  2017'de vergi ödemeleri başlıyor.


Vergi oranı normal yöre için binde 3, büyükşehir için binde 6 oranında hesaplanıyor. Örneğin normal yöredeki bir arsa için 300 TL vergi ödenirken, büyükşehirde aynı arsa için 600 TL vergi ödemesi yapılıyor.


Vergi taksitli bir şekilde ödenebiliyor. Peki, arsa emlak vergisi ne zaman ödenir?


Arsa emlak vergisi ne zaman ödenir?

Arsa emlak vergisi senede iki taksitte ödeniyor. İsteyenler vergi borcunun tamamını ilk taksit dönemi içerisinde kapatabiliyor. Ancak ilk taksitin her şekilde ödenmesi gerekiyor. İkinci taksit döneminde ilk kez ödeme yapılması durumunda ilk taksitler için aylık vergi cezası doğabiliyor.


Emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenirken, ikinci taksiti ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com