Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Arsa ile arazi arasındaki fark nedir?

Toprak alanları imar yasa ve yönetmelikleri kapsamında arsa ve arazi olarak anılıyor. Peki, arsa nedir? Arazi nedir? Arsa ile arazi arasındaki fark nedir?


Arsa ile arazi arasındaki fark nedir?


Toprak alanları imar yasa ve yönetmelikleri kapsamında arsa ve arazi olarak anılıyor. Peki, arsa nedir? Arazi nedir? Arsa ile arazi arasındaki fark nedir? Bu alanların kullanım özellikleri nelerdir?


Arazi; en kısa tabiriyle imar uygulaması geçmeyen toprak parçası olarak ifade ediliyor. Arazinin sınırları tepeler, dağlar, yollar, dereler, duvarlar, ağaçlıklar yolu veya işaretlerle belirleniyor.


Arsa; belediyenin imar uygulaması alanına giren toprak parçası olarak tanımlanıyor. Arsalar, yapılaşmaya müsait olan alanlar oluyor.Arsa üzerinde imar uygulaması için yeşil alan, yol, okul hastane gibi alanlara yer veriliyor.


Bir toprak parçasının arsa mı yoksa arazi mi olduğu bölgenin imar planında görülebiliyor.


Emlak Vergisi Kanunu'na göre her arsa bir arazi oluyor. Ancak her arazi arsa olmuyor.  Arazi, ilgili belediyenin imar müdürlüğü tarafından imar uygulaması alanına dahil edilirse arazi arsa niteliği kazanmış oluyor.


Arsa ve arazi vergisi

Boş araziler ise en düşük vergi oranı üzerinden vergilendirilirken, arsalarda ise emlak vergisi en yüksek oran üzerinden hesaplanıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com