Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Arsa ipotekli kredi nasıl alınır?

Yüksek tutarlı kredi çekmek isteyen ancak kredi skoru düşük olan kişiler kendilerine ait olan arsaları bankaya teminat olarak göstererek kredi kullanabiliyor. Peki, arsa ipotekli kredi nasıl alınır?


 Arsa ipotekli kredi nasıl alınır?


Nakit paraya ihtiyacı olan ve bankadan kredi kullanmak isteyen tüketicilerin başvuruları kredi skoru nedeni ile reddedilebiliyor.


Ancak taşınmaz malın ipotek gösterilmesi halinde kredi başvuruları kredi skoruna bakılmaksızın onaylanabiliyor.


Bu nedenle yüksek tutarlı kredi çekmek isteyen ancak kredi skoru düşük olan kişiler kendilerine ait olan arsaları bankaya teminat olarak göstererek kredi kullanabiliyor.


Bugün birçok banka, arsa ipotekli krediyi tüketicisine kullandırıyor. Peki, arsa ipotekli kredi nasıl alınır?


Arsa ipoteği karşılığı kredi veren bankalardan bazıları ve kredi özellikleri şu şekilde:


Vakıfbank

Kendinize ya da 3. bir şahsa ait arsayı ipotek göstererek alınabilir. Belirli ve düzenli bir geliri olan (ticari nitelikli müşteriler hariç) ve istihbaratı olumlu olan gerçek kişilere kullandırılır.


Kredi kullanan kişiye, Hayat Sigortası yapılır.

Kredinin limiti ipotek alınacak gayrimenkulün ekspertiz değerinin %75’i ile sınırlıdır.


Ziraat Bankası:

Arsa ipoteği karşılığında Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisine (ipotekli bireysel finansman kredisi) daha uygun faiz oranlarıyla ve 120 aya varan vadelerle başvurabilirsiniz. 


Bu sayede ipotek gösterilen konutun ekspertiz bedelinin %75’ine, imarlı arsanın ise %50’sine kadar nakit ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. 


Yukarıda belirtilen kredi koşulları, bankalar tarafından değiştirilebilir. Bu nedenle güncel bilgiler için kredi kullanılacak banka ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com