Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Arsa sınırı nasıl belirlenir?

Tapuda büyüklüğü belli olan bir arsanın gerçekten neresi olduğu, sınırlarının neler olduğu tespit ettirelebiliyor. Peki, arsa sınırı nasıl belirlenir?


Tapuda büyüklüğü belli olan bir arsanın gerçekten neresi olduğu, sınırlarının neler olduğu tespit ettirelebiliyor.


Böylece alıcılar satış süreçlerinde bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde bazen başka taşınmazların fotoğrafları çekilen ya da gösterilen arsaların gerçek olup olmadığını görebiliyor.


Peki, arsa sınır tespiti nasıl yapılır? Arsa sınırı nasıl belirlenir?


Bir arsanın yer ve sınırlarını öğrenmek için kadastro müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekiyor. Lisanslı harita kadastro bürosu olan yerlerde ise bu bürolara başvurulması gerekli oluyor.


Başvuru sonrasında yetkililer ile birlikte arazinin bulunduğu yere gidiliyor ve teknik görevliler arsanın yerini sahibine ve alıcısına gösteriyor. Bu esnada arazinin köşe noktaları da tespit ettirilebiliyor.


Tapudaki rakam ile tespit sonrası belirlenen rakamın tutmaması halinde; haritadan hesaplanan yüzölçümü geçerli oluyor. İş mahkemeye intikal ettiğinde mahkeme haritadan hesaplanacak yüzölçüme itibar ediyor. 


Bu nedenle bir arsa veya arazi satın almadan önce kadastroya uğramak ve taşınmazın haritadaki yüzölçümünü hesaplatmak hem alıcı hem de satıcı için faydalı oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com