Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Asansör garantisi kaç yıldır?

Bir binaya asansör monte edildikten sonra, firmanın asansöre ilişkin olarak garanti belgesini vermesi gerekiyor. Peki, asansör garantisi kaç yıldır?


Bir binaya asansör monte edildikten sonra, firmanın asansöre ilişkin olarak garanti belgesini vermesi gerekiyor. Garanti belli bir süre aralığı için geçerli oluyor.


Peki, asansör garantisi kaç yıldır? Asansör garantisi ne zaman başlar? Asansör garantisi ne zaman biter?


Asansör monte eden tarafından piyasaya arz edilen her yeni asansör, piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla en az üç yıl süre ile garanti ediliyor.


Garanti süresi içerisinde bakım ücreti ile ilgili şartlar, asansör monte eden ile asansör yaptırıcısı arasında imzalanacak olan asansör yapım sözleşmesinde belirleniyor.


Asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından asansörde değiştirilecek aksam veya parça iki yıldan az olmamak üzere garanti ediliyor.


Garanti belgesinde tanımlanacak olan azami tamir süresi on beş günden fazla olamıyor. Bina sorumlusunun garanti kapsamında yapacağı ücretsiz onarım talebi, azami tamir süresi içinde asansör monte eden tarafından yerine getirilir.


Yönetmelik kapsamında piyasaya arz edilen her yeni asansöre yönelik garanti süresi boyunca sunulacak olan bakım hizmeti, bina sorumlusunun başka bir asansör monte eden veya onun yetkili servisi ile sözleşme imzalayacağını beyan etmemesi durumunda, o asansörü piyasaya arz eden asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından verilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com