Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Asansör masraflarına her daire katılmak zorunda mı?

Kat malikleri apartmandaki bazı giderlere eşit bir şekilde; bazı giderleri ise arsa payı oranında ödüyor. Peki, bir apartmandaki asansör masraflarına her daire katılmak zorunda mı?


Asansör masraflarına her daire katılmak zorunda mı?


Kat malikleri apartmandaki bazı giderlere eşit bir şekilde; bazı giderleri ise arsa payı oranında ödüyor. Kat maliklerinin masraflara katılım esasları Kat Mülkiyeti Kanunu'nda düzenleniyor.


Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmakla yükümlü oluyor.


Peki, asansörlü bir apartmanda zemin katta oturan ve asansörü hiç kullanmayan malikler asansör giderlerine katılır mı? Asansör masraflarına her daire katılmak zorunda mı?Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince; Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamıyor.


Dolayısı ile zemin katta oturan kat malikleri, asansör bakım masraflarına katılmak ile mükellef oluyor.


Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabiliyor, icra takibi yapılabiliyor. 


Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde on hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlü oluyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com