Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Asker Ocağı Caddesi - Harbiye / Elmadağ - İstanbul

Gezi Parkı olaylarının fitilini ateşleyen yıkımın gerçekleştiği caddedir. Asker Ocağı Caddesi, Beşiktaş'tan Taksim'e giderken Beşiktaş İnönü Stadyumu'nun üst kısmından seyredilerek Atatürk Kütüphanesi'ne veya Taksim - Şişli arasındaki Cumhuriyet Caddesi'ne ve Taksim Gezi Parkı’na çıkılan caddedir.Asker Ocağı Caddesi  - Harbiye / Elmadağ - İstanbul
Asker Ocağı Caddesi, İstanbulAsker Ocağı Caddesi nerededir?


İstanbul’un Avrupa yakasındaki ilçesi Şişli’de İnönü Mahallesi’nin Elmadağ semti ile Harbiye Mahallesi arasında kalan caddedir. Taksim Gezi Parkı’na ulaşan caddelerden biridir. Asker Ocağı Caddesi  - Harbiye / Elmadağ - İstanbul

Topçu Kışlası yapılıp meydan düzenlemesi tamamlandıktan sonra Asker Ocağı Caddesi tamamen yayalaşacak, araç girişine kapatılacak.
Asker Ocağı Caddesi üzerindeki önemli yapılar hangileridir?


Divan Oteli, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) İstanbul Temsilciliği ve Süzer Plaza bu cadde üzerindedir.Asker Ocağı Caddesi’nin posta kodu kaçtır? 


Asker Ocağı Caddesi posta kodu şöyledir; 34367Asker Ocağı Caddesi  - Harbiye / Elmadağ - İstanbul

Asker Ocağı Caddesi hangi haberlere konu oldu?


Önder: "Yıkım durana kadar buradayım" (Hürriyet Gazetesi, 28 Mayıs 2013)


Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında, Gezi Parkı'nın Asker Ocağı Caddesi'ne bakan duvarının yıkılmasını protesto etmek için toplanan gruba polis biber gazı ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

Bir eylemci yıkımın gerçekleştiği duvar dibindeki bir ağaca tırmandı. Müdahale sırsında bir polisin gaz sıkarak koşması ve aynı zamanda eylemciyi tekmelemesi ilginç görüntülere sahne oldu. Başbakan Erdoğan'dan Gezi Parkı açıklaması (A.A., 01 Haziran 2013)


"Taksim Meydanı aşırı uçların cirit attığı bir yer olamaz"


Başbakan Erdoğan,  olayın Divan Oteli tarafındaki Asker Ocağı Caddesi bölgesindeki yaya genişletme çalışmalarıyla ilgili olarak sökülen ve Çağlayan’daki parkın içerisine dikilen 5-6 ağaç meselesi olmadığına dikkati çekerek, “Tam aksine olay Gezi Parkı’ndan çıkarılarak, şu anda gelindiği nokta ideolojiktir” diye konuştu.

Taksim Meydanı’nda gösterilerin sona ermesinin ardından inşaat çalışmaları tekrar hızlandı. Önceki gün Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi’ndeki olayların çıkmasına neden olan bölgede kaldırım yapıldı. Çalışmalarına devam eden ekipler ise dün de Gezi Parkı’nın Cumhuriyet Caddesi’ne bakan bölümündeki dükkanları iş makineleri ile yıktı. Yıkımın daha önce yürütmeyi durdurma kararının verildiği alan içerisinde kaldığını belirten Taksim Dayanışması üyelerinden Cem Tüzün 2 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na yıkımın durdurulması için dilekçe verdi. 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nu göreve daveüt ettiğini söyleyen Cem Tüzün “Burası muz cumhuriyeti değil.Asker Ocağı Caddesi  - Harbiye / Elmadağ - İstanbulYeni tünelde yol bulmaca (Hürriyet Gazetesi, 14 Eylül 2013)


Harbiye tarafından gelen sürücüler tünel girmeyecek, Beşiktaş Dolmabahçe ve Maçka istikametine girdikten sonra tünel üstünde U dönüşü yaparak önce Askerocağı Caddesi’ne ardından da Mete Caddesine girecek ve Taksim Meydanı’na ulaşabilecek.


Sıraselviler Caddesi’den gelen sürücüler yeni düzenleme ile The Marmara Oteli önünden geçerek meydanda U dönüşü yaptıktan sonra Mete Caddesi üzerinden Dolapdere ya da Dolmabahçe istikametine gidebilecekler.

Gümüşsuyu’ndan gelen sürücüler Dolapdere ve Harbiye istikametine gitmek için AKM önünden Mete Caddesi’ne ya da AKM önünden U dönüşü yaparak Sıraselviler’e gidecekler.


Tarlabaşı istikametinden gelen sürücüler isterse tünele girmeden, Çevreyolu tabelasına göre tünel üzerinden U dönüşü yaptıktan sonra Aksaray istikametine dönecek ya da tünele girerek Harbiye ya da Askerocağı Cadddesi’ne çıkarak meydana ulaşabilecekler.


Dolapdere istikametinden gelen sürücüleri ise bir hayli uzun bir yolculuk bekliyor. Bu sürücüler Taksim Meydanı’na çıkabilmek için önce Abdülhakhamit Caddesi’ne girecek. Caddenin bitimiyle zorunlu olarak Tarlabaşı Bulvarı’na inecek. Tarlabaşı Bulvarı üzerinden Aksaray istikametine devam eden sürücüler Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden bulvar üzerinde U dönüşü yaptıktan sonra tekrar tünel istikametinde ilerleyecek.


Açıklamada, sürücülerin çalışmalardan etkilenmemeleri için çalışmanın tatil gününde gerçekleştirildiği belirtildi.Asker Ocağı Caddesi  - Harbiye / Elmadağ - İstanbul


Taksim'deki Asker Ocağı Caddesi 28-30 Ekim'de trafiğe kapatılacak (Hürriyet Gazetesi, 26 Ekim 2013)


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Harbiye'den gelip Taksim Meydanı'na dönecek araçların kullandığı Asker Ocağı Caddesi'nin Gezi Parkı'na bitişik bölümünde 42 saat trafik akışı sağlanamayacak.

Harbiye yönünden gelen sürücülerin, Asker Ocağı Caddesi'ne ulaşımları için Taksim Meydanı altgeçide girip, Tarlabaşı Karakolu önünden U dönüşü yaparak ulaşımlarını sağlamaları istendi.


Çalışma sırasında Taksim Meydanı alt geçitte herhangi bir çalışma ve yol kapama olmayacak.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura