Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Asma Park – High Line – New York

High Line projesi Manhattan’da yer alan ve de yerden yükseltilmiş bir demiryolu hattı üzerine yeniden tasarlanmış ve yeşillendirilmiş bir park alanıdır. Bu parkta bisiklete binmek, alkol ve sigara içmek, paten yapmak ve köpek gezdirmek yasak…Asma Park – High Line – New York
Asma Park – High Line, New York CityAsma Park – High Line projesinin künye bilgileri nelerdir?


Temel veriler

Yer: Chelsea, New York City

Önemi: Yükseltilmiş eski demiryolu üzerinde park

Yapımı: Nisan 2006 - Haziran 2009

Tasarımcı: James Corner Field ve Diller Scofidio+Renfro

Peyzaj Mimarı: James Corner ve Piet Oudolf

Müteahhit: Kiska ConstructionAsma Park – High Line projesinin ilk bölümü ne zaman açıldı? 


Tamamı bittiğinde Gansevoort Caddesi’nden 34. Cadde’ye kadar uzanacak projenin üç aşamasından ilki olan, Hudson Nehri kenarındaki Gansevoort Caddesi ile 16. Caddeler arasındaki kısmı, 9 Haziran 2009 tarihinde açıldı. Bu kısım (2.33 kilometre) yükseltilmiş demiryolu hattının Batı Yakası Bölümü ile Manhattan’ın aşağı batı kesimleri arasında yer alıyor.


New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in açıklamasına göre High Line projesinin ilk iki aşaması 152 milyon dolara mal oldu. Projenin gerçekleşmesini sağlayan High Line Projesinin Arkadaşları (Friends of the High Line) grubu bu miktarın 44 milyon dolarlık kısmını bağışlar yoluyla sağladı.Asma Park – High Line – New YorkHigh Line projesinin tarihçesi nedir?


1930’lu yılların başında New York Merkez Demiryolları tarafından cadde seviyesindeki tren kazalarını önleme amacıyla bölgedeki endüstriyel depolara hizmet için yerden yükseltilmiş demiryolu inşa etmeye karar vermesiyle High Line projesi gerçekleşti.


Ancak yeni otoyollar ve tırlar bu sistemin işlevini yitirmesine neden oldu. 1970 yılında Bank Caddesi’ne kadarki kısmı kapanan tren hattının kalan kısmı da 1980 yılında kapandı. O dönemden beri bu hat üzerinde çimen, ot, çiçek ve ağaçlardan oluşan kendine has bir ekolojik sistem oluştu.


High Line tren hattının o zamanlardaki sahibi Conrail bu yapıyı Peter Obletz’e sattı. Peter Obletz’in 1970’li yılların sonunda bu tren yolunu yerel bir toplu taşıma hattına çevirme arzusu gerçekleşmedi ama Peter Obletz sayesinde High Line’nin yıkılmadan günümüze gelme şansı oldu. 


1990’lı yıllarda bölge sakinlerinin, şehir planlamacılarının ve mimarların bir araya gelmesiyle bu mevcut kalıntıların nasıl kullanılması gerektiği konusunda tartışmalar başladı. 1999 yılında ise "Friends of the High Line" (High Line’nin Arkadaşları) adlı bir sivil toplum kuruluşu, High Line bölgesini yeniden restore edip yerden yükseltilmiş yeşillendirilmiş bir park alanını kamuoyunun hizmetine sunmak amacıyla oluşturuldu. 


O dönemki New York City belediye başkanı Rudy Giuliani bu projeye sıcak bakmadıysa ve görevden ayrılmadan önce bu tren yolunun yıkılması için kararnameye imza attıysa da bir sonraki belediye başkanı Michael Bloomberg bu projeye çok olumlu yaklaştı.


2004 yılında "Friends of the High Line" şehir belediyesinden gerekli onayları ve maddi desteği elde etti. Tasarım ve inşaatına Nisan 2006’da başlanan projenin ilk bölümü Haziran 2009’da tamamlandı.Asma Park – High Line – New York


Asma Park – High Line, Türk basınında hangi haberlere konu oldu?


Altından caddeler geçen 'asma park'  (A.A., 14.09.2013)


ABD'nin New York kentinde, içerisine merpen veya asansör kullanılarak girilebilen, altından caddelerin geçtiği yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğundaki 'asma park', turistlerin yanı sıra Amerikalılardan da yoğun ilgi görüyor.

Manhattan'ın Chelsea bölgesindeki yüksek katlı binaların arasında oluşturulan High Line adlı asma park, New York'un sembolleri arasına kabul edilmeye başlandı. Tarihi bir demiryolu güzergahına kurulan asma park, 10 ve 11. caddeler üzerinde yer alıyor. High Line projesinin, 1934-1980 yılları arasında faaliyet gösteren demiryolu güzergahının etaplar halinde parka dönüştürülmesiyle hayata geçtiği belirtiliyor. İlk etabı 2009 yılında hizmete giren High Line'ın ikinci bölümünün 2011 yılında tamamlandığı biliniyor.


Chelsea semti boyunca uzanan parka belli noktalardan asansör ve merpenlerle giriş yapılabiliyor.


Bazı bölümleri binaların içinden geçen park, 07.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyor.


Gönüllüler tarafından desteklenen High Line'da yaklaşık 210 bitki türü bulunuyor.


Bisiklet kullanmanın, alkol ve sigara içmenin, paten yapmanın ve köpek gezdirmenin yasak olduğu parkı ziyaret 

edenler beton veya demir ızgaralar üzerinde yürüyor.


Binaların arasında, caddelerin üzerinde uçuyormuş hissi veren High Line'da astronomi geceleri ve sanat akşamları gibi çok sayıda etkinlik gerçekleşiyor.