Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ata İnşaat - Ata Holding - Ertuğrul Kurdoğlu

Merhum Ertuğrul Kurdoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Ata Holding’in inşaat şirketi. Seri İnşaat, Palet İnşaat Enerji-Su İnşaat ortaklığıyla kurulan Ata İnşaat, maliyeti 2 milyar dolar olan Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nın yapımını gerçekleştirdi.Ata İnşaat - Ata Holding - Ertuğrul Kurdoğlu
Ata Holding ve Ata İnşaat'ın referans projesi; Atatürk Barajı... Ata İnşaat'ın tarihçesi nedir?

Ata Grubu'nun temeli 1969 yılında kurulan Seri İnşaat’a kadar gider. Seri İnşaat, Ata İnşaat'ın üç hissedarından biridir ve 2 milyar dolarlık bir maliyet ile Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali gibi  Türkiye'nin en büyük projesi GAP’ın (Güneydoğu Anadolu Projesi) bir bölümünün inşasında çok önemli bir rol üstlenmiştir. 


Bu büyük proje, 120 ay gibi bir sürede dünya rekoru ile tamamlanmış ve dünya inşaat sektörünün dikkatini çekmiştir. Atatürk Barajı ve Hidro-elektrik Santrali, inşaat sektöründe Ata Grubu’nun  önemli referanslardan biridir. 


Bugün, Ata Grubu şirketleri Ata Grup Finans, Teknoloji, Gıda, Lojistik, Gayrimenkul Geliştirme, İnşaat Malzemeleri Üretimi, Moda, Turizm ve Dış Ticaret gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Ata Grup 7 ülke / 4 kıtada çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 20'den fazla şirket sahibi.Ata İnşaat, hangi inşaat firmalarının ortaklığıyla kuruldu?


Ata İnşaat, sektörde deneyimli üç müteahhitlik şirketi; Seri İnşaat, Palet İnşaat Enerji ve Su İnşaat ortaklığıyla kuruldu. Ekur İnşaat ne zaman kuruldu?


Ekur İnşaat, Ata Grubu altında faaliyet gösteren bir inşa şirketidir. Restoran, inşaat, soğuk depo inşaatı ve fabrika yapımında faaliyet gösteren Ekur İnşaat, 1993 yılında kuruldu. 


Ekur İnşaat, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Sultanbeyli İlköğretim Okulu (İstanbul), TEGV Eğitim Parkı (Ankara), Arhavi İlköğretim Okulu (Artvin) ve Arhavi Yurdu (Artvin) olmak üzere birçok projeyi tamamlamıştır.

Firma aynı zamanda ABD Hava Kuvvetleri Ofis Binası (İzmir), Saint Petersburg Otel (Rusya), Soğuk Hava Deposu (Aydın) ve anahtar teslimi projeler olarak 2000 m2 (Gebze) kapasiteli Soğuk Hava Deposu inşa etti. Restoran inşaatları yanında, 6000 m2 soğuk depolama ve Gebze'de bir ekmek fabrikası tamamladı. Ata Grubu projeleri üzerinde çalışan Ekur İnşaat, fast food sektörüne yöneldi ve restoran yapım faaliyetlerini arttırdı. Sbarro, Popeyes, Arby’s ve Burger City restoranlarını inşa etti. Ata İnşaat, Entegre Harç’ı ne zaman devraldı?


Entegre Harç Sanayi ve Ticaret A.Ş., 18 girişimci tarafından 1978 yılında İstanbul'da endüstriyel kireç üretimi için kuruldu. Entegre Harç, 1989 yılında Ata İnşaat Grubu tarafından devralındı ve 1995 yılında Lafarge ile yüzde 50 ortak olundu. Entegre Harç, 2006 yılında Ata Holding bünyesine katıldı. Ata Emlak hangi amaçla kuruldu?


Ata Gayrimenkul Geliştirme, Yatırım ve İnşaat A.Ş., gayrimenkul geliştirme, yatırım, varlık yönetimi ve danışmanlık faaliyeti içinr Ata Holding bünyesinde bir grup şirketi olarak kuruldu. 


Ata Emlak’ın hedefi Ata Grubu’na ait gayrimenkullerin ekonomik ve stratejik yönetimi ve grup dışı gayrimenkul geliştirme ve yatırım fırsatlarını değerlendirmek... Ata GYO ne zaman ve kaç milyon TL sermaye ile kuruldu?


Ata GYO; 20 Mart 1997 tarihinde menkul kıymet yatırım ortaklığı statüsünde kurulan Ata Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin, 11 Ekim 2012 tarihinde anasözleşme tadili suretiyle Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı statüsüne dönüştürülmesi ile kurulmuştur ve bu tarihten itibaren Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olarak faaliyetine devam etmektedir. Sermaye Piyasası Kanunu hükümlerine göre 50.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı ile kurulmuştur. Şirket'in çıkarılmış sermayesi, 23.750.000 TL’dir.


Ata GYO, Sermaye Piyasası Kurulu’nun gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ilişkin düzenlemelerinde yazılı amaç ve konularla iştigal eden, esas olarak gayrimenkullere, gayrimenkullere dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine, gayrimenkullere dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapan ve kayıtlı sermayeli olarak faaliyet gösteren halka açık anonim ortaklıktır.


Ata GYO’nun yatırım hedefi gayrimenkul varlıkları ve projelerinden oluşan çeşitlendirilmiş yüksek getirili bir portföy oluşturmaktır.


Ata GYO temel olarak hem kira getirisi sağlayacak hem de değer artış potansiyeli olan ticari gayrimenkul varlıklarını ve projelerini hedeflemektedir. Kiralanabilir her türlü gayrimenkul, perakende, ofis, lojistik başta olmak üzere bu kapsama girmektedir. Asli olarak ticari gayrimenkulleri hedefleyen ATA GYO, yönetim kararına bağlı olarak gayrimenkul sektörü içinde konut gibi farklı segmentlere de yatırım yapabilecektir.


Kira getirili gayrimenkul portföyü oluşturma hedefinde öncelik perakende odaklı gayrimenkullerde olacaktır.

Satınalmalar, piyasaların döngüleri içerisinde bulundukları noktada kira artışları ve/veya kira/maliyet oranındaki düşüşlerle ilgili öngörüleri faydaya çevirmeyi hedeflemektedir. Şirket dinamik bir yatırım stratejisi uygulayacaktır. Bu şekilde yatırım süreci içerisinde sürekli bir şekilde gayrimenkul satın alabilir veya satabilir.


Banka şubeleri, elektronik mağaza zincirleri, süpermarketler muhtemel diğer perakende kiracıları arasında yer almaktadır.


Ata GYO, GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) ve ULI (Urban Land Institute) üyesidir.Ata İnşaat’ın ve Ata Holding’in kurucusu Ertuğrul Kurdoğlu kimdir? 


1932’de Artvin’de doğan, ilk, orta, lise öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Kurdoğlu, 1956’da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Kurdoğlu’nun iki oğlu Erhan Kurdoğlu, (TAB Gıda Başkan Vekili), Korhan Kurdoğlu (Ata Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili) ve bir kızı Tuna Kurdoğlu (Escada Başkan Vekili) var.

Ertuğrul Kurdoğlu, Ata Holding’in yönetim kurulu başkanlığı yürütüyordu. Kurdoğlu için 21 Kasım Perşembe günü (bugün) AtaKule’de saat 09:45’te veda töreni düzenlenecek. Törenin ardından Kurdoğlu’nun cenazesi, Teşvikiye Cami’de öğleyin kılınacak namazdan sonra Ulus mezarlığına defnedilecek.  


Ertuğrul Kurdoğlu hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Ata Holding hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? 


Gıda, Finans, inşaat, lojistik, servis, turizm, tekstil, ticaret gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketin 2.5 milyar dolarlık iş hacmi bulunuyor. 


Ata Grubu şirketleri günümüzde, Finans, Teknoloji, Gıda, Lojistik, Gayrimenkul Geliştirme, Yapı Malzemeleri Üretimi, Moda, Turizm ve Dış Ticaret gibi çok değişik alanlarda faaliyet gösteriyor. Ata Grubu, 4 kıta/ 7 ülkede çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 20’den fazla şirketin sahibi ya da çoğunluğa sahip hissedarı konumunda. Grubun aynı zamanda TAB Gıda ile Burger King, Popeyes ve Sbarro gibi markaların temsilcisi. Finans alanında da Ata Yatırım’ın sahibi. 2.5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip grubun 12 bini aşkın çalışanı bulunuyor. Ata İnşaat ve Ata Holding iletişim bilgileri neler?


Adres: Emirhan Caddesi No: 109 Atakule 34349 Balmumcu Beşiktaş / İstanbul

Telefon: +90 212 310 6200

Faks: +90 212 258 3630

Web: ataholding.com.tr

en.ataholding.com.tr