Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ataköy Millet Bahçesi 8 Kasım'da hizmete açılacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve TOKİ Başkanı Ergün Turan, Ataköy'deki tarihi Baruthane arazisinde yapımına başlanılan Millet Bahçesi'nde yürütülen çalışmaları inceledi.TOKİ'den İBB'ye devredilen yapımına başlanan 60 dönümlük 'Millet Bahçesi'nin tanıtımı yapıldı. Yetkililer parkın açılışı için 8 Kasım tarihini verdi. 


Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, dev alanın 8 Kasım'da hizmete açılacağını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "TOKİ Başkanımıza teşekkür ediyorum. Burada bu kadar değerli ve güzel bir alanı büyükşehirimize tahsis etti. Biz de Millet Bahçesi olarak şekillendirip milletimizin hizmetine sunuyoruz. Millet Bahçesi olarak ilk Millet Bahçesi kimliği ile yapmış olduğumuz bu alan diğer yapılacaklar için de bir örnek olacak. 8 Kasım'da burayı bitirmiş olacağız. Zaten şu an da önemli bir aşama kaydedildi. Şunu da belirtmek lazım: Biz sadece sit alanı olarak belirlenen alanların dışındaki toplamda 50 dönüme yakın olan yeşil alan kısımlarıyla ilgili bu tarihi veriyoruz. Arazideki tarihi yapıların proje çalışmaları ise devam ediyor. Millet Bahçesinde yaptıklarımızı, daha sonra yapılacak Millet Bahçelerimize burası bir örnek teşkil edecek" açıklamasında bulundu.


''TOKİ'nin en değerli arazisi''


TOKİ'nin en değerli arazisinde hayata geçirilen projeyle ilgili konuşan TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Burası 1991 yılından beri ve hali hazırda turizm-ticaret alanı imarlı bir yer. Fakat Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte buranın yeşil alan olmasıyla alakalı fikrimizi Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle TOKİ'nin portföyündeki bu en değerli arazi İstanbul halkına yeşil alan olarak hizmet edecek. 28 gün önce inşaatı başladı ve projeyi bu hale getirdiler. 8 Kasım'da da bu projenin teslimi yapılacak. 60 bin metrekare alan var. İstanbul'un ilk defa sahile 3 kilometrelik bir yürüyüş alanı olacak. Önemli bir proje" ifadelerini kullandı.


''Yeşil alanı fazla alanlar yapıyoruz''


Türkiye'de yeşil alanı en fazla olan bölge olacağını söyleyen Turan, "Son beş yılda yaptığımız binaların yüzde 85'i altı kat ve aşağısı olan binalar. Dolayısıyla biz zaten yeşil alanı fazla olan yerler imal ediyoruz. Ancak büyük kentlerde araziler kıymetli oldukları için oralarda zorlanıyorduk. Millet Bahçeleri ile beraber elimizdeki en değerli imarlı araziyi millete ait olarak onlara sunulacak" dedi.

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016