Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Atatürk Olimpiyat Stadı yenileme ihalesi 2013

Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak yenileme çalışmaları için önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen 60 milyon dolarlık ihaledir.Atatürk Olimpiyat Stadı yenileme ihalesi 2013
Atatürk Olimpiyat StadıAtatürk Olimpiyat Stadı'nın havadan fotoğrafları için tıklayın!

Atatürk Olimpiyat Stadı'nın gökyüzü videosunu izlemek için tıklayın!


Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yenilenme ihtiyacı ne zaman gündeme geldi?


Olimpiyat Stadı’nda 22 Eylül 2013 tarihinde oynanan ve 90 + 2’nci dakikada çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Beşiktaş - Galatasaray derbisinin ardından stadyumun yenilenme ihtiyacı gündeme geldi. Olimpiyat Stadı bakım ihalesi ilk ne zaman ve kim tarafından duyurulmuştu?


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 22 Haziran 2012 günü çeşitli etkinliklere katılmak için geldiği Amasya'da, Vali Abdil Celil Öz'ü makamında ziyaret etti. Atatürk Olimpiyat Stadı'nda bu yaz döneminde kapsamlı bir yenileme çalışması yapılacağını belirten Kılıç, şunları kaydetti: 


''İstanbul, 2020 Olimpiyat adayı. Olimpiyat Stadı'nın esaslı bir bakıma ihtiyacı var. Bu yaz çalışmalara başlayacağız, kısa sürede ihalesini yapacağız. Olimpiyat Stadı maalesef rüzgardan ve diğer doğal etkenlerden çok kolay etkileniyor. Stadyumdaki mühendislik eksikliğini çok kısa sürede tamamlamak üzereyiz. İstanbul'da bir stadyumun daha önümüzdeki yıl faaliyette olamayacağını ya da tribünlerinin tam kapasite çalışamayacağını ifade edebiliriz.''Olimpiyat Stadı’nda yenileme ihalesi için hangi çalışmalar yapıldı?


Hürriyet gazetesinde İsmail Er imzasıyla 8 Ekim 2013 tarihinde yayımlanan habere göre; yarıda kalan maç sonrası Gençlik ve Spor Bakanlığı, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın ihale sürecini birkaç güne kadar başlatacak. 


Ve Beşiktaş, Olimpiyat Stadı’na veda ediyor... Emektar mabedi İnönü Stadı’nın yıkılmasının ardından İkitelli’yi mesken edinen siyah beyazlılar maçlarını bundan böyle Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda oynayacak. 

Gelin, Beşiktaş’ı bu kararı almaya iten nedenlere hep birlikte göz atalım...


TARİH: 9 MAYIS 2013


İstanbul Valiliği, TFF’ye bir yazı gönderir. ‘Spor Alanı Sertifikası’ isimli bu belgeyi Vali Yardımcısı Aziz Mercan  imzalanmıştır. TFF bu belge üzerine Beşiktaş’a Olimpiyat Stadı’nda oynama izni verir. Daha sonra Beşiktaş, Kasımpaşa yönetimi ile bir anlaşma imzalar. Ancak anlaşmadaki, “Siyasi içerikli küfür edilmesi halinde bu anlaşma geçerliliğini yitirir” maddesi yüzünden yönetim, TMOK’a ait Olimpiyat Stadı için 50 bin TL öder...


TARİH: 18 AĞUSTOS 2013


Beşiktaş - Trabzon maçı sonrası stada usulsüz seyirci girişi için GSGM, TFF ve İl Güvenlik Kurulu’na rapor gönderir. Kurul da bu zaafiyetlerin giderilmesine karar verir.


TFF eksiklik bulunmadığını, 25 Mayıs 2005’teki Liverpool-Milan, 14 Eylül’deki Türkiye-Gana ve 29 Ağustos’taki Beşiktaş-Tromsö maçlarını hatırlatarak, stadın UEFA kriterlerinde olduğunu belirtir.


Yazışmalar devam ederken Beşiktaş-G.Saray derbisinde olaylar patlar. Stadyuma biletsiz seyirci girer, taraftarlar sahaya iner ve maç yarıda kalır...


TARİH: 4 EKİM 2013


İstanbul Vali Yardımcısı Aziz Mercan, stadyumda 6 Ağustos’ta denetim yapıldığını ve bazı eksikliklerin bulunduğunu bildirir. Spor Bakanlığı harekete geçer. Geçtiğimiz yıl açıklanan ama Beşiktaş’ın Olimpiyat Stadı’nda oynayacağı için askıya alınan ihale sürecini başlatır. Stat bakıma alınacak, üstü kapatılacak ve güvenlik için kapılar yeniden elden geçirilecek. Bu yenileme çalışmaları için 60 milyon dolarlık ihale birkaç güne kadar açılacak. Peki Beşiktaş maçlarını nerede oynayacak? Büyük olasılıkla Tayyip Erdoğan Stadı’nda...Olimpiyat Stadı’nda yenilenme ihalesi öncesinde hangi inşaat faaliyetleri başladı?


Akşam Gazetesi’nin 9 Ekim 2013 tarihli haberine göre; Beşiktaş – Galatasaray derbisinin 90+2'de tatil edilmesine neden olan olaylar, yeni önlem paketi getirdi. Üstelik bu önlem paketinin eşi benzerine dünyada az rastlanır. 

Emniyetin raporu doğrultusunda stadın içindeki 11 seyirci girişine, polis güvenlik noktası yapılması kararlaştırıldı. 

Mini karakol görünümündeki bu 11 modern odada taraftarlar yakın takibe alınacak. Olimpiyat Hazırlık Düzenleme Kurulu'nun son yaptığı toplantıda, Atatürk Olimpiyat Stadı tüm yönleriyle masaya yatırıldı. Emniyetin hazırladığı raporu inceleyen kurul üyeleri, olayların önüne geçebilmek için kapsamlı bir önlem paketi hazırladı. 


KAÇAK TAMAMEN ÖNLENECEK


En dikkat çekici nokta, stadın 11 seyirci giriş kapısına yapılması düşünülen 11 polis noktası oldu. Hem güvenlik arama noktası olacak olan bu 11 mini karakol, ayrıca biletlerin de bakılacağı ve kaçağın önleneceği merkezler olacak. Yine stat çevresindeki 2.5 metrelik çitin yükseltilmesi ve araç trafiğini rahatlatma adına da 20 metre daha içeri çekilmesine karar verildi. Çitin yüksekliğinin 3 metre olması planlanıyor. Metro çıkışları ile belirlenecek noktalara bilet gişeleri konulacak. Böylece biletsiz seyircinin içeri girmek bir yana stat çevresine yaklaşmasının da önüne geçilecek. 


KISMİ İNŞAAT... 


İnşaatın en yakın zamanda başlatılması planlanıyor. İl Güvenlik Kurulu, inşaatın büyüklüğüne göre ya stadı bir süreliğine kapatacak, ya da kısmi inşaat yapılmasını önerip, maçların oynanmasının önünü açacak. Hazırlık Düzenleme Kurulu, kısmi inşaat yapılmasından yana. Ancak kış şartlarının ağırlaşacağı düşünülerek inşaatın bir an önce bitmesi isteniyor. Stadın komple revizesi ise yeni sezon öncesine bırakılacak. Üstünün kapatılması ve modernize edilmesi için 1 yıllık ihale süreci planlanıyor.