Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ateş tuğla

Ateş tuğla, yüksek oranda ateşe dayanıklı tuğlalardır. Kullanım alanları genellikle şömine, soba ve ocaklardır.Ateş tuğla nasıl yapılır ve özellikleri nedir?


Ateş Tuğla; ocak, soba, şömine gibi alanlarda kullanılır. Yüksek dereceli ısıya ve ateşe dayanıklı tuğlalardır. Yapısında yüksek oranda SiO2 ve AI2O3, düşük oranda ise Fe2O3, CaO, MgO bulunur. 


Ateş tuğlalarının boyutları türlerine göre değişkenlik gösterir. Bunlar:


2’lik ateş tuğlası; 20X10X2 cm, 0,75 kg’dır. Metrekare bazına 50 adet düşer. 

3’lük ateş tuğlası; 20X10X3 cm, 1,10 kg’dır. Metrekare bazına 50 adet düşer.

5’lik ateş tuğlası; 20X10X5 cm, 2 kg’dır. Metrekare bazına 50 adet düşer.


Şamot harcı; ateşe dayanıklı olan, genellikle ateş tuğlalarını birleştirmek için kullanılan bir yapı malzemesidir.

Ateş tuğlaları; ilk çağlardan itibaren yapımına başlanan tuğla çeşididir. Ateşin bulunması ile birlikte, ateşe dayanıklı yapılara ihtiyaç duyan insanlar, pişirerek tuğla yapmaya başlamıştır. 


Evlerin dış cephe uygulamalarında da kullanılan ateş tuğlaları, çevre dostudur. Evleri sıcak tutar ve donma olaylarına karşı dayanıklı bir yapı çeşididir. 


Ateş tuğla


Ateş tuğlanın çeşitleri nelerdir?


1. Elektro-Fused Refrakter Ateş Tuğlaları: AZC(ZAC), Fused Mullite, Jargal, Zirkon, Zirkon Mulite, Krom Oksit.

2. Muhtelif Ateş Tuğlaları:  %40 - %90 Alumina Tuğlalar, %40 - %90 Yüksek Aluminalı Bloklar, Silimanite, Mullite,  Silika, Zirkon, Zirkrom, Andoluzit, Asit Tuğlaları, Grafit Tuğla, Silisyum Karbür Tuğla ve Plakalar, Krom Manyezit Tuğlalar, Manyezit Tuğlalar.

3. İzolasyon Malzemeleri: 1000 °C - 1700 °C İzole Tuğlalar , Kizelgur Tuğlalar, Havada Sertleşen İzole Harcı, Seramik Fiber Battaniye, Seramik Elyaf ve Tabakalar, Kalsiyum Silikat Plakalar, Seramik Dolgu Malzemeleri, Kaya Yünü, Fiber İplikler, Cam Elyaf Yanmaz Kumaşlar.

4. Refrakter Harç ve Betonlar: Şamot Harcı, 1000 °C - 1800 °C Ateş Betonları, Zirkonlu Ateş Betonu, Plastik Refrakter Harçlar, Havada Sertleşen Harçlar, Zirkon Harcı, AZS ZAC Harcı, Krom Oksit Harcı, Fiber Battaniye Yapıştırıcıları, Döküm Harçları.

5. Özel ve Şekilli Refrakterler:  Brülör ve Bek Tuğlaları, Refrakter Nozullar, Yanma Odası Refrakterleri, Refrakter Destekler, Delikli Refrakterler, Rezistans Tuğlaları, Baca Tuğlaları, Refrakter Borular, Çeşitli Ebatlarda Potalar, Akış-Kanallı Tuğlalar.


Ateş tuğla