Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Atlas Group

Etiler’de Nispetiye On projesini hayata geçiren firmadır. Mehmet Ceylan ve Adem Ceylan tarafından kurulan Atlas Grup, Kazakistan ve Azerbaycan’daki işleriyle de bilinir.
Atlas Grup ne zaman kuruldu?Mehmet Ceylan ve Adem Ceylan tarafından 1986 yılında Atlas Dış Ticaret ve İnşaat Limited Şirketi adıyla kurulan Atlas Grup, Türkiye'nin en önemli inşaat şirketlerinden biri oldu. Atlas Grup bünyesindeki şirketler hangileri?Sepaş-Atlas, Hedef İnşaat, Ceylan İnşaat, Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi, Ekin Yapı Denetim, Nur Story, Hak Stroy Group, Sepaş-Seçkin ve Kaztürk Beton, Atlas Grup bünyesinde faaliyet gösteriyor. Atlas Grup hangi projeleri tamamladı?Yurtiçi projeleri: Altunizade Altın Plaza Center, Maslak Uso Center ve NTV- CNBC TV, Maslak İş Merkezi, Altunizade Mabeyin Konakları, Gebze Güzeller OSB, Gebze Güzeller OSB Fagor Binası, Gebze Güzeller OSB Atlas Lojistik (DHL), Hedef İnşaat - Oyak Beton, Etiler Residence ve İş Merkezi, Çekmeköy Nurol Evleri, Çekmeköy Panorama Villaları, Yeşilbelde Kent, Dragos Residence, Caddebostan Valide Sultan Konutları, Elmakent Yalova, Kartal Pendik Kollektör Hattı, İSKİ - Orhanlı / Ömerli / Tuzla İsale Hattı, Nispetiye On.


Yurtdışı projeleri: Logo Park Lojistik Merkezi / Rusya - Petersburg, Bakü Şark Pazarı ve Oteli / Azerbaycan, Kaztürk Beton / Kazakistan Almata, Hakstroy / Kazakistan – Almata.Atlas Grup'un kuruluş hikayesi nedir? Atlas Grup’un kardeşi Mehmet Ceylan ile birlikte kurucularından Adem Ceylan, Sivas İş Dünyası Dergisi’ne şirketin kuruluş öyküsünü şöyle anlatır; 


“Ağabeyimle birlikte Atlas Dış Ticaret Ve İnşaat Ltd. Şti’ni kurduk fakat şirketi yürütecek yeterli sermayeyi bulamadık. Çok güzel arsalar buluyorduk fakat sermaye olmadığı için değerlendiremiyorduk. İlk olarak Acıbadem’de kat karşılığı ortak bir inşaat projesini hayata geçirdik. Kendimize daire ayırmadan, tamamını sattık. İlk önemli projemizi ise Altunizade’de Milli Emlak’tan aldığımız arsa ile hayata geçirdik. 3 ortaklı olan bu projede yüzde 20’lik bir hissemiz vardı ve İstanbul’un en değerli yerlerinden birisi bizdeydi artık… İnşaatı bitirdik ve satış işlemlerini tamamladık. Artık inşaat sektöründe büyümeye başlamıştık.


Büyümek, bölüşmesini bilmektir. Küçük hisselerle bile olsa büyük projelerde yer almaktır. Piyasada bulunmak ve tecrübe kazanmaktır. En önemlisi ise yurt dışına açılmaktır.


Ağabeyim Mehmet Ceylan ile birlikte Türk dünyasının birleşmesi ve kardeşliğin temini için mücadele veren Ebulfez 

Elçibey’in yanında yer aldık. Ağabeyim Elçibey ’in danışmanlığını yapıyordu. Herkesten önce Azerbaycan’da biz vardık ve orada sayısız projeler üstlendik. Yürütmüş olduğumuz inşaat projeleri, çeşitli fabrikalarda ortaklıklarımız vardı. Ne zaman ki Elçibey’i Azerbaycan’da yıktılar, bizi de bir numaralı düşman ilan ettiler. Haydar Aliyev’in Cumhurbaşkanı olmasının ardından Azerbaycan’dan çıkarıldık. Deyim yerindeyse “Siyasi Darbe” mağduru olduk.” 

Azerbaycan’daki yatırımlarını Türkiye’ye kaydırma kararı alan Ceylan, 450 dairelik Yalova Emlak Kent projesini ve Maslak USO Center projelerini üstlenir. Bu arada Atlas Group kurulur. 2002 yılında ise Gebze Güzeller OSB projesine start verilir.


Gebze Güzeller OSB’yi kurmaya karar verdiğimde, birçokları için bu proje hayal ürünüydü. Çünkü arazi düz değildi, etraf dağ ve taştan ibaretti. Bununla birlikte arsa devletin değildi ve ortada elde edilebilecek herhangi bir rant da yoktu. OSB kurma hakkını aldıktan sonra 3- 4 yıl herhangi bir gelişme kaydedemedik. 4 yıl sonra çalışmalara ancak başladık. Çok zor şartlar altında bu projeyi yürüttük, büyük fedakârlıklar gösterdik ve sonunda İstanbul – Kocaeli bölgesindeki en güzel OSB’yi Türk sanay isine kazandırdık. Türkiye’nin en düşük maliyetli OSB’sini faaliyete geçirdik.”


Atlas Group’un 2004 yılında başlayan Kazakistan çalışmaları


İlk olarak 100 milyon dolarlık bir proje ile Kazakistan çalışmalarına başlayan Adem Ceylan, kısa sürede 400 – 500 milyon dolarlık projelerde yer almaya başlar. Üstlenilen her proje, Atlas Group’un uluslar arası bir kimliğe bürünmesini sağlar: “Yapılan her iş tecrübedir, bir sonrasının referansıdır.


Yaptığınız işlerde başarılıysanız büyüyorsunuz. Y urtdışında ayakta kalmak uzmanlık ve özveri gerektiriyor. Türk dünyası ile olan ekonomik ve siyasi ilişkilerimizin Kazakistan’daki büyümemize önemli katkılar sağladığını göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle Kazakistan’ı sahiplendik, kendimizi gelip geçici bir kuruluş olarak görmedik. Çok önemli yatırımlar yaptık.” (Kaynak: sivasisdunyasi.com.tr/18 Kasım 2011)Atlas Group hangi haberlere konu oldu?İşte yeni Mekke (A.A. Mart 2013) 


Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde, ''Yeni Mekke'' olarak adlandırılan büyük bir yerleşim projesi hayata geçiriliyor. Toplam 690 bin kişinin yaşayacağı yeni yerleşim merkezi Bavabad projesinde Türk şirketi Atlas Grup İnşaat da yer alacak.


Türk ortağıyla dev projeyi gerçekleştirecek Suudi Arabistan merkezli Sumou Holding, Cidde'de yapılan ve geniş uluslararası katılıma sahne olan Uluslararası İnşaat ve Gayri Menkul Fuarı'nda dev projeyi tanıttı. Fuarın açılışını yapan Cidde Valisi Prens Macid Bin Abdulaziz, fuarı gezerek Suudi Arabistan'da yüzlerce projeye imza atan şirketleri ziyaret etti.


TÜRK ŞİRKETİ MEKKE'YE İMZASINI ATACAK


Mekke Belediye Başkanı Usame el-Bar, proje ile ilgili Suudi Arabistan hükümetinin atacağı adımları anlattı.

El-Bar, Kral Abdullah'ın bu projeye çok önem verdiğini belirterek, harem sınırları içerisinde yer alacak projeye hükümet olarak her türlü desteğin verileceğinin altını çizdi.


''Yeni Mekke'' olarak da adlandırılan proje içinde üniversiteler, oteller, iş merkezleri, spor kompleksleri, yeşil alanlar yer alacak. Mekke ile Medine arasındaki hızlı tren de Bavadat kentinin içinden geçecek. Kabe'ye sadece 13 km uzaklıktaki Bavadat kentinden harem bölgesine 24 saat süreyle servisler çalışacak. Mekke Bavaad projesi, harem sınırları içinde toplam 1.6 milyon metrekarelik bir alana kurulurken, Mekke içindeki diğer projelerle de entegre olarak hayata geçirilecek. Proje kapsamında inşa edilecek daireler dünya genelinde satışa sunulacak.


PROJE, 1.6 MİLYON METREKARELİK ALANDA KURULACAK


Sumou Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayed F. el-Kahtani ve Mekke Belediye Başkanı Usame el-Bar ile bir araya gelen Atlas İnşaat Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ceylan projenin tanıtım gecesinde hazır bulundu.

Mehmet Ceylan AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sumou Holding ile kurulacak Saudi-Atlas İnşaat şirketi aracılığıyla bu projeye imza atacaklarını belirtti. Ceylan, işbirliği çerçevesinde gerek Türkiye'de, gerekse Suudi Arabistan'da diğer bazı projelerin de hayata geçirileceğini dile getirdi.


Sumou Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. el-Kahtani de, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini ifade ederek, Mekke'deki büyük yerleşim projesinde bir Türk şirketin yer almasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.


Projenin izin işlemlerin onaylandığı ve bu yılın sonuna doğru alt yapı çalışmalarının tamamlanması ile birlikte inşaata 

başlanacağı kaydedildi.Mehmet Ceylan, Etiler'de rezidans yapıyor! (Habertürk Gazetesi, Mart 2011)


MHP'nin Sivas Milletvekili olan, partiden istifa ettikten sonra BBP'nin Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna oturan Mehmet Ceylan,siyaseti bıraktıktan sonra işine yoğunlaştı. Ceylan, Nisbetiye Caddesi'nde rezidans projesine başladı. Atlas Group

Nispetiye On


Akmerkez, Bellevue Residence, Alkent, Mayadrom gibi projelere ev sahipliği yapan İstanbul'un lüks semtlerinden Etiler'e bir rezidans daha geliyor. MHP'nin 21. dönem Sivas Milletvekili olan ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatına kadar BBP'de Genel Başkan Yardımcılığı yaptıktan sonra siyaseti tamamen bırakan Mehmet Ceylan, Nisbetiye Caddesi'nde rezidans ve çok katlı mağazadan oluşan bir inşaata başladı. Ceylan'm Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Atlas Group çatısı altında gerçekleştirilen proje, Nisbetiye Caddesi'nin Zincirlikuyu girişindeki eski otoparkın yerinde inşa ediliyor. Yaklaşık 5 dönüm büyüklüğündeki arsanın sahibi olan Uzunhasan Ailesi ile kat karşılığı anlaşmaya varan Ceylan, 35 milyon dolarlık yatırımı için 8 yıl uğraştığını anlatıyor.


İKİ KEZ PLAN TADİLİ YAPILDI


30 yıldır inşaat işi yapan ve siyasetle uğraştığı dönemde işleri kardeşinin yürüttüğünü belirten Ceylan, Maslak, Altunizade gibi İstanbul'un diğer gözde semtlerinde de kira getiren ünlü binaların sahibi. Özyeğin Üniversitesi ve NTV de Ceylan'ın kiracıları arasında. Ancak bu projeyi gerçekleştirmek hiç de kolay olmamış. Detayları öğrenmek için kapısını çaldığımız Mehmet Ceylan, "Anamdan emdiğim süt burnumdan geldi" diyor ve şöyle devam ediyor: "Bu arsanın plan tadili için 8 yıl çalıştık. Bir defasında çok az inşaat hakkı verdiler. İtiraz ettik. Sonunda 1.8 emsale razı olduk. Etraftaki diğer binalardaki inşaat yoğunluğuna bakılırsa, bize yine de az imar verildiği görülüyor. 24 bin metrekare kapalı alan inşa edeceğiz. 4'ü toprak altında olmak üzere, toplam 16 katlı bir yapı olacak. 1+1 ve 2+1 tipinde, kat bahçeleri olan rezidans daireleri ve alt katlarda da bir departman store (çok katlı mağaza) planlıyoruz. 135 daire dedik; ancak daha büyük dairelere çok talep geldiği için 80 adede düşebiüriz. Binanın dış görünümü biraz değişecek. Cephede Beyoğlu'nda, Nişantaşı'nda bulunan palas tarzı binalar gibi bir hava olacak. Toplam gelirimiz 120 milyon dolar civarında olacak gibi Fakat 8 yılın karşılığı değil."


SAKS FIFTH AVENUE VEYA LAFAYETTE'İ DÜŞÜNDÜK'


Projenin altında yer alacak çok katlı mağaza için, dünyaca tanınmış ünlü markalar Saks Fifth Avenue veya Galeries Lafayette'e teklif götürmek istediğini belirten Mehmet Ceylan, "İstanbul'un en gözde bölgelerinden birinde çok özel bir bina yapıyoruz. Anıtlar Kurulu'ndan her onayı alarak bu inşaatı gerçekleştiriyoruz. Bu arsanın değeri 50 milyon dolar civarında. İstiyorum ki, buraya gelen marka da projenin özelliklerine uygun olsun" diyor.


2 BANKA, SATIN ALIP GENEL MERKEZ YAPMAYA NİYETLİ


Projenin tamamlanmasıyla bölge trafiğini artırmaması adına önlem aldıklarının da altını çizen Ceylan, şöyle konuşuyor: "Buraya, eskiden bulunan otoparktan az yük getireceğiz. Otopark 250 araçlıktı. Her gün defalarca giriş çıkış oluyordu. Bizde maksimum 135 daire olacak ve bu insanlar günde 3 kez girip çıksa bile otoparka göre 5 kat daha az trafik demek. Ayrıca, projeye tek yerden, sadece Aytar Caddesi'nden giriş çıkış vereceğiz. Zincirlikuyu-Nisbetiye'den olmayacak. Zaten kapalı otopark ve binanın önünde cep yapacağız. Burada bir AVM yapsak onun trafiği çok olurdu. Ancak biz yalnız çok katlı mağaza düşünüyoruz."


YABANCI DA VAR


Binanın komple satılmasının da söz konusu olabileceğini ifade eden Ceylan, yerli ve yabancı talipler olduğuna dikkat çekerek, "2 banka genel merkezi yapmak için almak istiyor. Anlaşabilirsek belki de rezidans planımızdan vazgeçeriz" diyor.


Metrekaresi 8 Bin Dolardan Satılacak


Ceylan, dairelerin metrekare fiyatının 8 bin dolar olacağını söylüyor. Siyasetçi kimliğinin kapıları rahat açmasını sağlayıp sağlamadığını sorduğumuz Ceylan, “O dönemde iş kaybından ötürü 30 milyon dolar zarar ettim. Yaşadıklarımı kitap yapıyorum” diyor.


Nisbetiye On, altın sertifika almaya hazırlanıyor! (Emlakkulisi.com, Şubat 2013)


İstanbul’un en lüks ve gözde semtlerinden Etiler’de çevre dostu bina olarak inşa edilen Nisbetiye On, altın sertifika almaya hazırlanıyor


Çevreye duyarlı ve çevre dostu bina olarak inşa edilen İstanbul'un yeni yaşam merkezi Nisbetiye On, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasına başvurarak, altın sertifika alacak.

LEED, ABD'deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen bir dizi kriterler listesinden oluşuyor. Nisbetiye On da bu kriterlerin bütününe uyarak, çevre dostu bina olarak tasarlandı. 


Plastik ve kurşun yok


Atlas Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ceylan, Nispetiye On projesinde; şantiyenin kuruluşundan, çıkarılan toprağın nereye gideceğine kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar tasarladıklarını belirti.


Ceylan, “Malzemeleri taşıyan kamyonların tekerlekleri bile yıkandı. Binanın inşasında bütün malzemeler geri dönüşümlü olanlardan kullanıldı. Ayrıca binanın iç kaplamaların hiçbiri plastik ya da kanserojen madde içermiyor, kullanılan boya da özel olarak seçildi. Zemin kaplamalarda da lamine veya masif parke kullanılırken, yer döşemelerinin tamamı doğal mermerden oluşuyor. Ayrıca alüminyum doğramalarda da kurşun yok” dedi.

Mimarisi Turgut Toydemir, iç mimarisi de Zeynep Fadıllıoğlu tarafından gerçekleştirilen proje, A'dan Z'ye çevre dostu olarak tasarlandı. 


Nisbetiye On'da yaşam 29 Ekim'de başlıyor (Emlakkulisi.com, Şubat 2013)


Atlas Grup, Renkyol İnşaat ve Birincioğlu İnşaat'ın oluşturduğu ARB İnşaat Ortaklığıyla arsa bedeli dahil 150 milyon dolarlık yatırımla inşa edilen Nisbetiye On'da dairelerin yüzde 75'i satılmış bulunuyor. Türkiye'nin tek çevre dostu binası Nisbetiye On'da yaşamayı seçenlerin yeni yaşam alanlarına taşınabilecekleri tarih ise 29 Ekim 2013 olarak açıklandı. 


Telefon: 0212 325 08 54

Web Adresi: www.nisbetiyeon.comAtlas Group iletişim bilgileri neler? Adres: Emniyet Mah. Kısıklı Cad. Kanuni Sultan Süleyman Sok. Mabeyin Konakları No: 4 Altunizade Üsküdar / İstanbul


Telefon: +90 216 422 82 70 


Faks: +90 216 422 82 79 


E-Posta: info@atlasturkiye.com


Web Adresi: www.atlasturkiye.com