Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Avasköy Su Kemeri

Mimar Sinan’ın Esenler İlçesi sınırları içinde kalan su kemeri eseridir. Esenler Belediyesi tarafından restore edilmiştir.Avasköy Su Kemeri

Avasköy KemeriAvasköy Kemeri nedir?Avasköy Kemeri, Karakemer, Tekkemer ya da Yılanlıkemer, İstanbul'un Esenler ilçesi sınırları içinde bulunan tarihî bir su kemeridir. 11 gözlü, tek katlı ve 10,3 metre yükselliğinde olan yapı, Mimar Sinan eserlerindendir. Toplam uzunluğu 109,5; göz açıklıkları ise 4,5 metredir. Fakat ortadaki gözde bu açıklık 6 metre olacak şekilde bırakılmıştır. Kemerin yapımında sert kalker taşından yararlanılmıştır.


Yaklaşık dört yüzyıllık bir geçmişe sahip olan su kemeri plansız kentleşme ve bakımsızlık nedeniyle son yıllarda oldukça yıpranmıştır. Hemen yanıbaşına inşa edilen çokkatlı toplukonutlar konutlar nedeniyle çevre peyzajı içinde büyük ölçüde fark edilmez hâle gelmiştir. Adını verdiği Kemer mahallesi ve yakın çevresi Atışalanı semti olarak anılmaktadır.Avasköy Su Kemeri’nin genel özelleri nelerdir?Eski haritalarda Avasköy Kemeri veya Yılanlı Kemer anılan Kemerin yapısındaki zarafet ve uygulanan teknik dikkate alındığında müthiş bir  mimari ile Kemer de yatay kuvvetlerin karşılanması için Sinan’ın, Uzunkemer, Paşa Kemeri ve diğer kemerlerde uyguladığı 3 m. eninde ve tabandaki 0,60-0,75 m’lik çıkıntılar tepede sıfır olacak şekilde yapılan payandaların da bu kemerde aynen uygulandığı görülüyor.


Kemerde bulunan gözlerin 4,50 metre açıklıklarının olduğu sadece ortadaki gözün 6 metre olarak yapıldığı da kemerle ilgili teknik bilgiler arasında yer alıyor. Sert kalker taşları ile yapılmış olan bu kemerde künklerin iç çapı ise 21 santimetrekare.


Süleymaniye Suyollarına ait haritada Avasköy Kemeri 11 gözlü, Topkapı Sarayı Müzesi III. Ahmet kitaplığındaki 1607 tarihli haritada 12 gözlü, 1748 tarihli haritada ise yine 12 gözlü olarak çizilmiş.Avasköy Su KemeriAvasköy Su Kemeri hangi haberlere konu oldu?Avasköy Su Kemeri'nin restorasyon çalışmaları devam ediyor! (Emlakkulisi.com, Haziran 2013)


İstanbul Esenler'de yer alan tarihi Avasköy Su Kemeri'nin restorasyon çalışmalarına devam ediliyor...

Mimar Sinan tarafından yapılan 16. yüzyılda hayata geçirilen Avasköy Su Kemeri, İstanbul Esenler'de yer alıyor. Tarihi su kemerinde Esenler Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları son sürat devam ediyor.

Esenler Kemer Mahallesi’nde bulunan Avasöy Su Kemeri Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından restore ediliyor


Hayata geçirilen fiziki ve sosyal projelerle her geçen gün çehresi değişen ve daha nezih bir ilçe haline dönüşen Esenler’de çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İlçenin her alandaki sorunlarına çözüm üretmeye çalışan ve ilçeyi daha yaşanılır, modern bir görünüme kavuşturmayı amaçlayan Esenler Belediyesi, ilçede bulunan tarihi mirasların orijinalliklerini bozmadan restore etmek için gerekli tüm çalışmaları yapıyor.


Bu çalışmalardan bir tanesi de Esenler Kemer Mahallesi’nde bulunan Avasköy Su Kemeri ile ilgili. Mimar Sinan tarafından yapılan ve 16. Yüzyıldan bu güne kadar ayakta kalmayı başaran Avasköy Su Kemeri’nin restorasyonu için kolları sıvayan Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, su kemeri için hazırladığı röleve, restitisyon ve restorasyon projelerini anıtlar genel kuruluna sundu. Projelerin Anıtlar Genel Kurulu tarafından onaylandığını açıklayan Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, su kemerinin restorasyon için hazır hale getirildiğini ve projeyle ilgili çalışmaların en kısa zamanda başlayacağını belirtti.