Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Avi Alkaş

Alışveriş merkezlerinin uzmanı olarak bilinen Avi Alkaş, Jones Lang LaSalle şirketini Türkiye’ye getiren isimdir.


Avi Alkaş


Avi Alkaş AVM işine nasıl girdi?


Jones Lang LaSalle Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, AVM işine girişini şu şekilde anlattı:

Bir tanıdığım vasıtasıyla girdim bu işe, başlangıcı da Akmerkez’de yaptım. İşe başladığım günlerde toprağı bol olsun Victor Braunştayn “Bu iş öyle bir iş ki sen şimdi başla, 50’li yaşlarında danışman olursun” dedi. Ama ben 50’li yaşlarımı bekleyemedim 40’larda danışman oldum. Akmerkez, ardından Carousel, İzmit’teki Outlett, derken 1997’de Alkaş Danışmanlık’ı kurduk. Şirket olarak sektörde önde gelen bazı projelere hizmet etme fırsatı bulduk. Son olarak geçen yıl dünyanın en büyük şirketi olan Jones Lang La Salle ile birleştik.


Avi Alkaş iş hayatına nasıl girdi?


Üniversitedeyken Eminönü’nde Kürkçü Hamam’da çıraklık yaparak iş hayatına girdiğini söyleyen Avi Alkaş, “Daha sonra kelli felli bir iş yapayım diye, lisan kursları ve ansiklopedi pazarlayan bir gruba geçtim. Önce satışla başlayan iş, genel koordinatörlüğe kadar gitti. Ama atlama yapma zamanı gelmişti. Türkiye’de elektronik terazinin bütün gıda perakendecilerine yayılmasını sağlayan bir şirketin önce genel müdürü oldum sonra yönetim kurulu üyesi. Sonra da kendimi Akmerkez’de buldum. Evveliyatında da Türk insanını tanımak ve onunla kaynaşmak gibi bir şansım oldu” dedi.


Avi Alkaş, Türkiye’de yer alan AVM’ler hakkında neler söyledi?


AVM uzmanı olarak bilinen Avi Alkaş, Türkiye’de yer alan AVM’ler hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Bugün itibarıyla Türkiye’deki alışveriş merkezi sayısı 230’u geçti. Bu da 5.200.000 metrekare mağaza alanı demek oluyor ki, bunun aşağı yukarı 77 tanesi İstanbul’da. Modern alışveriş merkezi olayının başlangıcı 1988. O gün bugündür sektör çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu AVM’lerin çoğunluğun iyi iş yaptığını söyleyebilirim. Çünkü caddelerden alışveriş merkezlerinde doğru ciddi bir kayış var.


Avi Alkaş, nerelerde jüri üyeliği yapmaktadır?


Beş yıldır Avrupa’da yılın alışveriş merkezini seçen altı hakemden biri olan Avi Alkaş, 2009 yılında da dünya jürisine davet edildi. 


Avi Alkaş eşi ile nasıl tanıştı?


Üniversite döneminden önce eşi ile tanıştıklarını dile getiren Avi Alkaş, sözlerine şöyle devam etti:

Üniversite giriş sınavına birlikte hazırlandık. O dönemde rahmetli kayınpederim işimi anlamadı, “Bu çulsuzla nasıl olacak” dedi. Çünkü hakikaten imkânlarımız kıttı ama yine de birbirimize takıldık ve 30 yılı geride bıraktık. Bana iki aslan parçası verdi. Üniversitede birlikte çalışıyorduk hatta benden daha yüksek maaş alıyordu. Bu bir erkek olarak o dönem bana biraz ağır geliyordu. Eşimi, çok başarılı bir yönetici olma olasılığına rağmen, işinden koparıp profesyonel anne yaptık. İki oğlumun yetişmesinde büyük katkısı oldu. Bu arada işten uzak kalmamak adına bir anaokuluna ortak oldu. Şimdi daha çok sosyal çalışmaların içinde. Belki onun aldığı hayır duaları bizim işimize de yarıyordur.


Avi Alkaş, sosyal hayatında neler yapmaktadır?


Kitap okumayı sevdiğini söyleyen Alkaş, sosyal hayatında yapmayı sevdiği şeyleri şöyle sıraladı:

Daha çok sosyal psikoloji ve kişisel gelişim kitapları okumayı seviyorum. Yabancı kitapları zaman zaman tercüme edip iş arkadaşlarımla da paylaşıyorum. En yakın arkadaşlarım olan Ali Bozanoğlu, Gina Telvi ve Fatih Altaylı ile görüşüyorum. Teknoloji ile aram iyidir. Bilgisayar olmadan asla uyumam. Şöyle ki yatağa bile bilgisayarımla girerim. Galatasaray’ı çok seviyorum.  Hiçbir maçını kaçırmam, takip ederim.


Avi Alkaş’a göre dünyanın en iyi AVM’si hangisidir?


Uzun zamandır en beğendiğim iki merkez arasında Londra’da Westfield, Lizbon’da Colombo vardı. Fakat İstinye Park bugün dünyandaki en iyilerin arasına rahatlıkla girebilecek bir konuma geldi.


Jones Lang LaSalle nasıl kuruldu?


Jones Lang LaSalle 1783 yılında faaliyetlerine başladı. Avi Alkaş yönetiminde 2007 yılında Türkiye’ye geldi. Emlak satış ve pazarlamasında uzmanlaşmış şirketlerden biridir.


Jones Lang LaSalle ne tür hizmetler vermektedir?


-Ofis Kiralama ve Ofis Kullanıcısı Hizmetleri

-Stratejik Danışmanlık

-Perakende ve Alışveriş Merkezleri Kiralama

-Yatırım Satışı ve Devralmalar

-Kiracı Hizmetleri

-Proje ve Geliştirme Hizmetleri

-Mülk Yönetimi

-Araştırma Hizmetleri

-Değerleme Danışmanlığı


Jones Lang LaSalle hakkında daha fazla bilgi için tıklayınızAvi Alkaş ve Jones Lang LaSalle iletişim bilgileri nedir?


Adres: Yeşim Sok. No:2 34335 Akatlar Levent İstanbul / Türkiye

Tel: +90 212 350 0800 Faks: +90 212 350 0805 / 06


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları