Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Avni Çelik

Sinpaş GYO ve Sinpaş Yapı’nın sahibidir. Necmettin Erbakan ve daha sonra şirketinde çalışacak Ekrem Pakdemirli’nin öğrencisi olmuştur. İlk projesi, Ayvalık Sarımsaklı’daki villalardır.


Avni Çelik


Avni Çelik kimdir?


Avni Çelik; 1950 yılında Çorum’da doğdu. Üniversiteyi okumak için Ankara’ya gidip çalışmaya başladı. Ankara’da Mühendislik Fakültesi okuyan Avni Çelik, Ankara’da Mesa’nın ortaklarından birine ait bir alüminyum doğrama firmasında çalıştı. Ankara Üniversitesi’ni gece okuyabileceği için seçti. Makine Mühendisliği’nde Necmettin Erbakan’ın öğrencisi oldu. Bir ay sonra İnşaat Mühendisliği bölümüne geçen Avni Çelik’in karşısına merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kurmaylarından Ekrem Pakdemirli çıktı. Ekrem Pakdemirli, Avni Çelik’in sınıfta kaldığı derslerden birinin hocası oldu. Çelik, Pakdemirli’nin daha sonra şirketinde görev aldığını açıklayacaktı. 

Üniversiteden mezun olup İstanbul’a gelen Avni Çelik, Ayvalık Sarımsaklı’da ilk projesini yaptı. Daha sonra kurduğu şirket ise Sahil İnşaat Pazarlama oldu. 1974 yılında ise Sinpaş’ı kuran Avni Çelik, ilk iş deneyimine ise 13 yaşında hattat olarak başladı. 2012 yılında ise Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerine Değer Mühendisliği dersi vermeye başladı.


Avni Çelik hangi şirketlerin sahibidir?


1. Sinpaş GYO,

2. Sinpaş Yapı,

3. Servet GYO,

4. Prodek,

5. Seranit,

6. Mikron’s,

7. Dekor’s,

8. SAF Gayrimenkul,

9. Çelik & Çelik,

10. Kök Menkul,

11. KAT Turizm,

12. Ottoman Gayrimenkul,

13. Constrall,

14. Yapımek,


Avni Çelik

Bosphorus CitySinpaş’ın hayata geçirdiği projeler hangileridir?


Avni Çelik tarafından kurulan Sinpaş birçok projenin altında imzası bulunan bir firmadır. Bu projeler arasında; Altınoran, Liva İstanbul, Ottomare, Antepia, Kelebekia Premium, İş Modern, Boğaztepe, Maneregro ve Sealybria yer alıyor. Diğer Sinpaş projeleri ise şöyle:


1. Central Life

2. İstanbul Palace

3. Aqua Manors

4. Aqua City

5. Pasha Yalı

6. Boğaziçi Malikaneleri

7. Topkapı Ticaret Merkezi

8. Flatofis

9. Deposite İş ve Yaşam Merkezi

10. Central Work İş Merkezi

11. Çelik & Törün İş Merkezi

12. Çelik & Yenal İş Merkezi

13. Çelik & Tüzün İş Merkezi

14. Sarıgazi Üretim Depolama ve Lojistik Merkezi

15. Çelik & Özer İş Merkezi

16. Sinpaş Bosphorus City

17. İstanbul Sarayları


Sinpaş Grubu’nda kimin ne kadar hissesi var?


Avni Çelik’in patronu olduğu Sinpaş Grubu aile şirketlerinin oluşturduğu bir yapı. Bünyesinde Sinpaş GYO (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı), Sinpaş Yapı, Seranit gibi kamuoyunun yakından tanıdığı şirketlerin de bulunduğu 13 şirketi barındırıyor. Holdingleşme çalışmalarının sürdüğü grubun başkanı Avni Çelik ve hisselerin yüzde 80’inin sahibi. Yeğenleri Ömer Faruk Çelik (Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı) ve Ahmet Çelik’in de (Sinpaş Yapı Genel Müdürü) yüzde 10’ar hissesi var. Grubu da bu üç ortak yönetiyor.


Sinpaş GYO ne zaman kuruldu, ne zaman halka açıldı?


Sinpaş GYO, Sermaye Piyasası Kurulu'nun ilgili düzenlemelerine göre, Sinpaş Grubu'nun konut sektöründeki 33 yıllık bilgi ve deneyimi ile 2006 yılında kurulmuş halka açık bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. 


Gayrimenkul sektöründe 33 yıllık birikime ve tecrübeye sahip olan Sinpaş Grubu 2006 yılı sonunda yeniden yapılanmış ve konut projelerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerini Sinpaş GYO çatısı altında yürütmeye başlamıştır. Sinpaş GYO'nun hisse senetleri, kuruluşundan kısa bir süre sonra, 14-15 Haziran 2007 tarihlerinde halka arz edilmiş ve Sinpaş GYO %49 halka açıklık oranı ile İMKB'de işlem gören bir gayrimenkul yatırım ortaklığı konumuna gelmiştir. 


www.sinpasgyo.com.tr