Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Avrasya Tüneli haftaya açılıyor!

Geçtiğimiz günlerde ismi açıklanan Avrasya Tüneli ile Asya ve Avrupa ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleşti. Avrasya Tüneli haftaya açılıyor..


Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre adı değişmeyen Avrasya Tüneli ile Asya ve Avrupa ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleşti.


30 Haziran 2008 ihale tarihli, temeli 26 Şubat 2011 tarihinde atılan Avrasya Tüneli'nin açılışına 1 hafta kaldı. Avrasya Tüneli 20 Aralık 2016 tarihinde açıklanacak.


Kazlıçeşme-Göztepe güzargahında,  Marmaray  projesinin 1,8 kilometre güneyinde yer alıyor.


Avrasya Tüneli Projesi, 285 milyon 121 bin 188 Amerikan Doları tutarında özkaynak, 960 milyon Amerikan Doları tutarında kredi kullanılarak, toplam 1 milyar 245 milyon 121 bin 188 Amerikan Doları yatırıma sahip.


İstanbul Boğazı'nda deniz tabanının altından geçen 5.4 kilometre uzunluğundaki tünel iki katlı olarak planlandı.


Raylı sistemin bulunmadığı Avrasya Tüneli yalnızca hafif araçların (otomobiller, minibüsler) kullanımına izin verilecek şekilde tasarlandı. Ağır taşıtlar, iki tekerlekli araçlar (motorsiklet, bisiklet) ve yayalar tünelden faydalanamayacaklar.


Tünel geçiş ücreti otomobiller için 4 dolar + KDV, minibüsler için 6 dolar + KDV karşılığı Türk Lirası seviyesinde olacak. Her iki yönde de ödeme yapılacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com