Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Avrasya Tüneli ile iki yaka birleşti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asya ile Avrupa kıtasını 5’inci kez birleştiren Avrasya Tüneli’nin açılışında, “Bu tünel sayesinde İstanbul’un iki yakası arasında dışarıdaki iklim şartlarından etkilenmeden kesintisiz ulaşım mümkün haline geldi” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asya ile Avrupa kıtasını 5’inci kez birleştiren Avrasya Tüneli’nin açılışında, “Bu tünel sayesinde İstanbul’un iki yakası arasında dışarıdaki iklim şartlarından etkilenmeden kesintisiz ulaşım mümkün haline geldi” dedi.


Asya ile Avrupa kıtasını 5. kez birleştiren Avrasya Tüneli dün Kazlıçeşme’de düzenlenen törenle açıldı. Açılış kurdelasını Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili’yle kesen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki suikast nedeniyle açılışı ertelemeyerek teröre en etkili yanıtı verdiklerine dikkat çekti. bugün itibariyle araçların kullanımına Sabah 07.00 akşam 21.00 saatleri arasında açılacak olan tünelden geçiş, yılbaşına kadar 15 lira olacak.


Avrasya Tüneli’nin Kazlıçeşme girişinde dün düzenlenen açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra aralarında Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ve Gürcistan Başbakanın da bulunduğu konuk siyasetçilerin katılımıyla gerçekleşti.   


Yılda 180 milyon TL


Avrasya Tüneli’nin hayırlı olması dileğiyle sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı, “Temelini Asya yakasında atmıştık. Rabbime hamdolsun açılışını Avrupa yakasında yapıyoruz. Bu ne mutluluk” değerlendirmesi yaptıktan sonra projeyle ilgili şunları söyledi:


“Günde 100 bin araç dışarıdaki hava şartlarından etkilenmeden rahat bir şekilde burayı kullanacaktır. Artık fırtına çıktı, sis çöktü, köprüde trafik durdu gibi haberleri geride bırakıyoruz. Bir taraftan Marmaray, bir taraftan Avrasya Tüneli. Bu tünel sayesinde İstanbul’un iki yakası arasında dışarıdaki iklim şartlarıdan etkilenmeden kesintisiz ulaşım mümkün haline geldi. Bu eser için devletin kasasından tek kuruş çıkmamıştır. İş bilenin kılıç kuşananındır. Yaklaşık 25 sene boyunca hazineye yılda 180 milyon lira gelir getirecek tünelin işletmesi ve bu süre sonunda da işletme devlete geçecek.


Kanal İstanbul sırada


Bu tünelle Kazlıçeşme ve Göztepe 15 dakikaya iniyor. İlk etapta ocak ayı sonuna kadar sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında hizmet verecek olan tünel 30 Ocak itibariyle 7 gün 24 saat işletmeye geecektir. Bundan sonra sıra Kanal İstanbul. İnşallah Karadeniz’i Marmaray’a bağlayacağız. Bu da dünyadaki ilklerden bir tanesi olacak. Çünkü Türkiye ve Türk insanı buna layık.


18 Mart’ta Çanakkale Köprüsü’nün temelini inşallah atıyoruz. Önümüzdeki yıl içinde de Kanal İstanbul’la ilgili temel atma noktasına gelmiş olacağız. Önümüzdeki yıl şubat ayında da dünyanın 1 numaralı havalimanın açılışını yapacağız.”


Geçiş bedelleri şehit ve gazilere


- Açılış töreni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler anısına gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra da Kuran-ı Kerim okundu.


- Törene gelenlere kırmızı renkte Türkiye bayrağı olan atkı ve bereler dağıtıldı. Tören alanında yoğunluktan dolayı zaman zaman izdiham yaşandı.


- Geniş güvenlik önleminin alındığı törende deniz polisi de denizden güvenlik önlemi alırken vatandaşlar alana kapanan yollar nedeniyle Aksaray istikametinden yürüyerek ulaştı.


- Başbakan konuşmasında Avrasya Tüneli’ni “Marmaray’ın kardeşi” olarak tanımladı ve projenin kendi Ulaştırma Bakanlığı döneminde başlattıklarına dikkat çekti. Tören Başbakan Yıldırım’ın doğumgününe denk geldi.


- Yıldırım, “Kara tren devrinden hızlı tren devrine geçtik. Havayolunu halkın yolu yaptık. Bugün dünyanın en büyük havalimanını yapan ülkenin adı Türkiye’dir. İnşallah yeni havalimanımızı 2018’in 26 Şubat’ında devreye almış olacağız” dedi. 


Geçiş ücreti 15 TL


- Erdoğan, ‘Tünel gönüllerin birleşmesine de vesile olsun’ diyerek kurdelayı kesti ve ardından gökyüzüne balonlar bırakıldı.


- Tünelden ilk geçişi Erdoğan, Yıldırım, Gül ve Kahraman’ı taşıyan minibüs eşliğinde protokol geçti.


- Törende tünelin geçiş ücretinin 15 TL olması kararlaştırılırken yıl başına kadar yapılacak geçişlerin bedelinin ise Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Şehit ve Gazilerimiz için oluşturulan hesaba aktarılacağı duyuruldu.


- Güvenlik amaçlı tünelde görev alan polis ekipleri açılış töreninin ardından Avrasya Tüneli’nden ayrılmak için harekete geçti. Polis ekiplerini taşıyan otobüsün tavanı tünelin girişinde bulunan ve yüksekliği 2 metre 80 santim olan demirlere takıldı. Otobüs, demirlerden geçemeyince geri döndü.


Sinan’ın motifi işlendi 


Avrasya Tüneli açılış töreninde konuşmaların ardından Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Mimar Sinan’ın gül bezek ve Çarkıfelek motifleri ile işlenmiş açılış hatırası plaketi takdim etti. Açılış sonrası Avrasya Tüneli’nden ilk geçişi gerçekleştiren protokol üyeleri de tünelin içinde bulunan gül bezek motiflerinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler. Gül bezek motif geleneğinin Mimar Sinan’ın eserlerinden esinlenildiği, Sinan’ın birçok eserine gül bezek motifi yaptığı belirtilirken, Avrasya Tüneli’ne de gül bezek motiflerinden işlendiği bilgisi verildi.


Yakıt ve zaman tasarrufu


Başbakan Binali Yıldırım ise, “Avrasya Tüneli en büyük rüyalarımızdan, hayallerimizden biriydi” diye tanımladığı projeye ilişkin şöyle konuştu:


“Hamdolsun. Marmaray, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi gibi hayalleri birer birer gerçeğe dönüştürerek bugünlere geldik. Fatih’in şanına yakışır bir projeyle İstanbulluların huzurundayız. Fatih gemileri karadan yürüttü onun torunu Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da arabaları trenleri denizin altından geçiriyor.


Denizin altında 106.5 metre dile kolay. Buradan sadece 4 dakikada geçeceğiz. Kennedy Caddesi E5 yoluna kesintisiz bağlanıyor. Göztepe - Kazlıçeşme arasındaki 105 dakikalık mesafe 5.5 dakikaya düşüyor. İşte medeniyet bu, işte hizmet bu. Hizmete başlamasıyla birlikte 1 yıllık yakıt tasarrufu 160 trilyon, zaman tasarrufu 52 milyon saat.”


Milliyet

Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura