Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aydınlıkevler

Ankara’nın Altındağ İlçesi’ne bağlı, üç mahalleli bir semttir. Aydınlıkevler, Ankara’nın ‘gecekondusu olmayan tek semt’ olarak bilinir.Aydınlıkevler
Aydınlıkevler Semti


Aydınlıkevler nerededir?Ankara’nın en eski semtlerinden olan Aydınlıkevler, Altındağ İlçesi’ne bağlıdır. İrfan Baştuğ Caddesi ile Samsun Devlet Yolu arasında kalan alanda konuşlanmıştır. Keçiören ve Mamak ilçeleriyle komşudur. Aydınlıkevler semtine 3 adet mahalle bağlıdır: Aydınlıkevler, Ahiler ve Seyfi Demirsoy.


 

Aydınlıkevler’e nasıl gidilir?Semtin en önemli yeri Altınpark'tır. Semt, Ulus'a 4, Kızılay'a 7 kmdir. 317 (Bağcılar-İçaydınlık), 408-450 (Güneşevler), 413 (Altınpark-Çankaya), 423 (Subayevleri-Odtü), 427 (Subayevleri-Ayrancı), 437-438-439-440-444-484 ve 486 (Pursaklar), 442 (Havaalanı-Aşti), 443 (Vakıf Mahallesi), 445-446-447 (Solfasol) , 464-465 (Subayevleri-Emek-Bahçeli), 487 (Çubuk), 488(Akyurt), 490 (Kalecik) otobüslerinin tümü Aydınlıkevler semtinden geçmektedir. Bunlardan 317 ve 413 Aydınlıkevler mahallesine giriş yaparken diğerleri İrfan Baştuğ Caddesi'nde yer alan Aydınlıkevler Anadolu Lisesi durağında durup devam etmektedirler. Ayrıca semtin Dışkapı'ya yakın olması daha birçok ilçeye ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Aydınlıkevler semti son yıllarda dışarıdan gelen göçlerle bir nüfus patlaması yaşamaktadır. Peşi sıra açılan dershaneler, cafeler, alışveriş mağazaları, yeni yapılan evlerle semtin popülaritesini artırmaktadır. Gecekondusunu bulunmayan tek mahalle sıfatını koruyan Aydınlıkevler mahallesinde 100bine yakın insanın yaşadığı tahmin edilmektedir.Aydınlıkevler’in önemli cadde ve sokakları hangileridir?İrfan Baştuğ Caddesi: Üzerinde bolca galeri bulunan bir caddedir. Dışkapı Çankırı Köprüsünden Hasköy semtinin sonuna kadar uzanan bir caddedir. Protokol yolu olarak önem kazanmıştır. Aydınlıkevler Anadolu Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesi bu cadde üzerindedir.

Turgut Özal Bulvarı: Aydınlıkevler Ziraat mahallesinden başlayarak Mamak Muharebe okuluna kadar süren devlet yoludur. Aydınlıkevler semtinde Türk Telekom Genel Müdürlüğü bulunmaktadır.


Çevreli Caddesi: Bu cadde Aydınlıkevler mahallesinin ana arterini oluşturur. 413 ve 317 numaralı otobüsler bu caddeden ilerlemektedir. Cadde üzerinde Aydınlıkevler İlköğretim Okulu, Yahya Özsoy İşitme Engelliler Okulu bulunmaktadır. En işlek caddelerden birisidir. 


Altınpark Caddesi: Güneydoğu Akdeniz ülkeleri arasında en güzel park seçilen Altınpark'a komşuluk eden caddedir. Üzerinde İnönü lisesi ve 13 Ekim İlköğretim Okulu konuşlanmıştır. (Kaynak: Wikipedia)