Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aytekin Kotil

İstanbul’un Cumhuriyet dönemindeki 23’üncü belediye başkanı. Aytekin Kotil 1977 – 1980 yılları arasında yaptığı İstanbul Belediye Başkanlığı görevinden 12 Eylül yönetimince alınmıştır. Kotil, 1987 yılında SHP milletvekili olarak Meclis’e girmiş, TBMM Başkanvekilliği de yapmıştır. 1992 yılında ölümünden sonra adı Şişli’de bir caddeye ve Bakırköy’de bir parka verilmiştir.Aytekin Kotil

Aytekin Kotil...Aytekin Kotil aslen nereli? 


Aytekin Kotil, 1 Ocak 1934 yılında Rize Çayeli’nde doğdu. 1956 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1960 yılında bitiren Kotil İstanbul Barosu'na bağlı olarak serbest avukatlık yaptı. 1961 yılında eşi Görsev hanımla evlenen Kotil'in üç çocuğu oldu: Dilek, Serhan ve Gökhan.Aytekin Kotil, siyasete ne zaman atıldı?


1973 yılında Ali Topuz'un milletvekilliğine seçilmesinden sonra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl başkanlığına getirildi. Aytekin Kotil, ne zaman İstanbul Belediye Başkanı oldu?


CHP içinde "ortanın solu" politikasının temsilcilerinden olan Kotil, 1977 yılındaki yerel seçimleri kazanarak 14 Aralık 1977'de İstanbul belediye başkanlığı görevine başladı. Kotil, Ahmet İsvan’dan sonra göreve gelen belediye başkanı. Aytekin Kotil ne zaman ne zaman görevden alındı?


Halkçı, toplumcu bir belediyecilik anlayışıyla belediyecilik yapan Kotil 12 Eylül darbesi nedeniyle Milli Güvenlik Konseyi kararıyla 12 Eylül 1980 günü görevinden alındı. Kotil’den sonra bu göreve İsmail Hakkı Akansel geldi. Aytekin Kotil, ne zaman milletvekili oldu?


1987 yılında Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den (SHP) İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) girdi. 1989 yılında TBMM Başkan vekilliği görevine seçildi. 1991 yılında erken seçime gidilmesi üzerine tekrar milletvekili olmak isteyen Kotil, 1991 yılındaki seçimlerde önseçim sonucu 5. sırada yer almış ve milletvekili seçilememiştir.Aytekin Kotil ne zaman hayatını kaybetti?


Karaciğer rahatsızlığından kaynaklanan solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle 9 Ağustos 1992 günü İstanbul'da yaşamını yitirdi. Ayrıca adı, Şişli'de bir caddeye verilmiştir. Mustafa Sarıgül'ün eski eşi Aylin Kotil'in amcasıdır.Aytekin Kotil adını taşıyan mekanlar hangileridir? 


Aytekin Kotil Parkı: Bakırköy’deki Aytekin Kotil Parkı 96.958 m2 olup, 5 adet Çocuk Oyun Alanı, 3 adet Aletli Spor Alanı, 4812 m uzunluğunda Yürüyüş Parkuru, 2 Adet Futbol Sahası bulunmaktadır.


Aytekin Kotil Caddesi: Şişli’deki 19 Mayıs Mahallesi’nde bir caddeye Aytekin Kotil’in adı verildi.