Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Azat Yeşil – İZKA İnşaat

İzka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, Yüksek Mimar. Azat Yeşil, Emlak Konut’un İzmir’deki projesi Park Yaşam Mavişehir’de yatırımcı ortak olarak yer aldı. Yeşil, 2012’de Karşıyaka Spor Kulübü Başkanlığı’na aday oldu ancak seçilemedi.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!


Azat Yeşil – İZKA İnşaat
İZKA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat YeşilAzat Yeşil kimdir?  Yüksek Mimar Azat Yeşil, İZKA İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. İzmir’de son dönemde yapılan büyük konut projelerinde yer almıştır. İZKA İnşaat hangi projeleri hayata geçirdi?


İZKA İnşaat hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Azat Yeşil, İZKA İnşaat’ı nasıl anlatıyor?Azat Yeşil’in firmanın internet sitesinde yer alan açıklaması şöyle; 


“Bugüne kadar yapımını üstlendiği projeleri üstün kalite ve hizmet anlayışı ile süresinde tamamlayan grup şirketlerimiz, ana şirketimiz İZKA’nın öncülüğünde, özellikle konut, prestij binaları, hastane ve AR-GE amaçlı teknolojik hizmet binaları  projelerinde  uzmanlaşmış olup, deneyimli teknik kadroları ile inşaat sektöründe  hizmet vermektedir.


Son üç yılda yaklaşık  6.000 adet konutu, sosyal donatısı ile birlikte kullanıcısına teslim eden grup şirketlerimiz, Emlak G.Y.O A.Ş’nin İzmir’deki en iddialı projesi olan Park Yaşam Mavişehir Projesi’nde yatırımcı ortaklar arasında yer almaktadır. Grubumuzun diğer gayrimenkul yatırımları arasında İzmir Tirecity, Yelken Park, Beyaz Nokta ve İZKA Çeşme Villaları Projeleri bulunmaktadır. Grubumuz yapım faaliyetlerindeki birikim ve deneyimlerini gayrimenkul satış-pazarlama noktasındaki başarısıyla birleştirerek yoluna devam etmektedir.


İnşaat taahhüt faaliyetleri arasında Sinpaş G.Y.O A.Ş’nin Bursa Modern Projesi anahtar teslimi olarak başarıyla tamamlanmış olup, bunun yanında Sinpaş G.Y.O A.Ş’nin İstanbul Aquacity 2010 Projesi’nin de anahtar teslimi yapımına  taahhüdümüz altında devam edilmektedir. Gerek bu projelerde gerekse Park Yaşam Mavişehir Projesi, yarattığı yaşam alanları ve sahip olduğu ayrıntılarla konut sektörüne yön vermekte, konut kavramının yeniden tanımlamaktadır.


Son dönemde Erzincan’da 200 yataklı Devlet Hastanesi ve TÜBİTAK UEKAE Gebze Hizmet Binası Projeleri İzka İnşaat tarafından tamamlanmıştır. TÜBİTAK UEKAE Gebze Hizmet Binası Projesi’nde en son teknoloji cihazlar ve sistemler kullanılmış olup, NATO standartlarında projenin yapımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca grubumuz İzmir Karşıyaka Opera Binası, İzmir Karşıyaka Metrosu, Gaziantep Islahiye Devlet Hastanesi, Karşıyaka Belediyesi Hizmet Binası, Ayasofya Türbeleri Restorasyonu ve Anıtkabir Sanat Galerisi Restorasyonu gibi özellikli yapıların inşasına imza atmıştır. Yapımı halen devam etmekte olan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Araştırma Uygulama Hastanesi Araştırma Laboratuarları Binası kendi faaliyet alanı içinde Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük projeleri arasında yer almaktadır.


Güçlü Kalite Yönetim anlayışımızla gelişim sürekliliği kazandırmak İZKA ailesinin başarı odağıdır. Grubumuzun geleceğe yürüyüşünün temelinde,  bugüne kadar gerçekleştirdiklerinden elde etmiş olduğu tecrübelerle küresel inşaat pazarının müşteri ve işveren beklentilerini aşmak vardır.


Saygılarımızla,


Azat YEŞİL

Yüksek Mimar

Yönetim Kurulu BaşkanıAzat Yeşil hangi haberlere konu oldu?İzmir’de muhteşem 10 yıl (Hürriyet Gazetesi, Selim Türsen, 22.05.2013)


GEÇEN hafta İzmir’de inşaat sektörünün gelecek 10 yılının masaya yatırıldığı önemli bir toplantı vardı. Capital ve Ekonomist dergilerinin ECA işbirliğiyle yaptıkları toplantıda sektörün önde gelen isimleri vardı. Ortak görüş ise İzmir’de ilk patlamasını 50’li ve 60’lı yıllarda yapan inşaat sektörünün yarım asır sonra yeni bir dönüşümün eşiğine gelmiş olmasaydı.


Toplantının ev sahibi Elmor Şirket Müdürü Hakan Gülderen’e göre, İzmir’de genç nüfusun evliliklerinin yarattığı talep ve eski konutların yenilenmesinin yaratacağı iş hacmiyle önümüzdeki 10 yılda inşaat sektörü tam iki kat büyüyerek yaklaşık 500 bin yeni konut yapılacak. İnşaat sektörünün 400 yan sektörün lokomotif olduğu düşünülürse bu talep İzmir için muazzam bir ekonomik dinamizm yaratacak. İşte İzmirlilerin geleceğe daha umutlu bakmasını sağlayabilecek bu görüşlerden kısa özetler:


İzmir’in en önemli sorunu arazi


İZKA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil, İzmir 50’li yıllardan sonra hızla göç alırken sağlıklı planlama yapılmadığı için çarpık kentleşme olduğunu söyledi. Yeşil’e göre bugün de aynı sorunlar sürüyor ve 10 yıl sonra yeni yapılar yıkılmak zorunda kalabilir. Artık eğitim, sağlık gibi sosyal donatıları olan yaşanabilir kentler yapılması gerektiğini söyleyen Azat Yeşil, “İzmir’in en önemli sorunu arazi. Her yerde planla ilgili hukuki süreç sıkıntısı oluyor. Bunun için artık çatışma zemini yaratılarak zaman kaybedilmemeli” diyor.


"Kentler, tarihi ve sosyal kimlikleri ön plana çıkacak şekilde dönüşmeli" (A.A., 01-10-2013)


İzka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil, kentlerin, rant değil, tarihi ve sosyal kimlikleri ön plana çıkacak şekilde dönüşmesi gerektiğini söyledi.


Azat Yeşil, kentsel dönüşüm kapsamında Kütahya Belediyesi ile İzka İnşaat işbirliğinde hayata geçirilen "Kütahya Modern" adlı konut projesinin birinci etabının hazırlıklarının tamamlanması dolayısıyla düzenlenen toplantıda, Anadolu'nun birçok şehrinde depremden dolayı temel ihtiyaç olarak kentsel dönüşüm gerçekleştirilirken, bu şehirlerin dokularının korunmasının önemli olduğunu ifade etti.


Kentlerin, rant değil, tarihi ve sosyal kimlikleri ön plana çıkacak şekilde dönüşmesi gerektiğini vurgulayan Yeşil, "Bu noktada yerel yönetimlerin yaklaşımları ve icraatları çok  önemli. Örneğin Kütahya Belediyesi bu projeden herhangi bir para kazanmayacak. Dönüşüme uğrayacak yerleri kendisi satın alıp herhangi bir tartışmaya mahal vermemek için parasını ödüyor. Sonra da yapacağı projeyi özel sektöre en uygun fiyattan satıyor" diye konuştu.


Gelecek dönemde kentsel dönüşümün Anadolu'ya daha aktif şekilde yayılmasını düşündüklerini belirten Yeşil, Kütahya'da gerçekleştirecekleri projenin Anadolu'nun değişik şehirlerindeki dönüşüm alanlarında daha hızlı hareket etmelerini sağlayacağını dile getirdi.


Yeşil, Anadolu'daki yapılaşma sağlıklı bir şekilde ilerledikçe istihdam sağlamanın yanı sıra o kentlerin kendi tarihi kimliklerini ifade etmelerine imkan açılabileceğini belirterek, şunları kaydetti: 


"Anadolu'ya gitmek her babayiğidin harcı değil. Örneğin İstanbul'da, Kadıköy'de kim inşaat yaparsa yapsın müşterisi çıkar. Zaten semtin kendisi bir marka değeri oluşturmuş ve müşterisi var. Anadolu'da çok düşük marjlarla iş yapman lazım ki Anadolu'nun o mütevaziliğini fiyatlara da yansıtabilesin. Türkiye'nin her şehrinin kendi tarihsel bir dokusu var. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde doğru bir şekilde yapılaşan her şehir kendi içinde bir marka olacaktır."İnşaatçı arsa bulamamaktan şikayetçi! (Milat Gazetesi, 02.10.2013)


İzka Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil , "Maliyetlerin artması spekülasyondan değil. Malum büyük şehirlerde yoğunluk artıyor. Türkiye daha şehirleşme oranını Avrupa ülkelerinin seviyelerine getiremedi " dedi


Azat Yeşil, İzka'nın Kütahya Osmangazi'de inşa edeceği 800 konutluk 'Kütahya Modern'in tanıtım toplantısının ardından gayrimenkul sektörünün durumunu yorumladı. Sektörün ekonomiye duyarlı olduğuna ve faiz oranlarına uyumlu dalgalandığına işaret eden Yeşil, 'Ama bu aralar gayrimenkul satın almak için en uygun dönemdir. Çünkü faiz oranları kısmen çok ama eskiye göre uygundur.' ifadelerini kullandı. Sektör için en önemli handikapın arsa maliyetleri olduğunu aktaran Yeşil, 'Arsa maliyetleri gayrimenkulde konut ve ticaret alanlarının artışını daha çok belirlemektedir. Bu anlamda doğru projelerde, doğru yerlerde yapılacak yatırımlar, altın ve dolar gibi enstrümanlardan daha çok getiri getirecektir. Malum geride bıraktığımız 10 senede devamlı en çok getiri getiren enstrüman gayrimenkuldür.' diye konuştu.


Maliyetlerin artması spekülasyondan değil


İzka Yönetim Kurulu Başkanı,'Maliyetlerin artması spekülasyondan değil. Malum büyük şehirlerde yoğunluk artıyor. Türkiye daha şehirleşme oranını Avrupa ülkelerinin seviyelerine getiremedi. Ülkenin şehirleşme oranının artması gerektiği ortada. Onun için yeni imar alanına ihtiyaç var. Bu yeni imar alanında geç oluşumundan dolayı yatırımcı arsa bulmada güçlük çekiyor. İşte bu nedenle maliyetler artıyor. Dönüşümün ivedi ve uygun olması, arsa maliyetleri daha uygun fiyatlanması konut sektörüne yansır. Belki ideal rakamlarla gayrimenkul elde edilebilir.'


Kurun artması sektörü etkiliyor


Döviz kurundaki dalgalanmanın sektöre etkisiyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, kurun yüzde 10 arttığında inşaat sektörünün maliyetlerini yüzde 5-6 artırdığına temas eden Yeşil, 'Lakin piyasalar açıldığında gayrimenkul yüzde 40-50 prim yapıyor. Örneğin İzmir'de yaptığımız Park Yaşam Mavişehir projesi 1 sene içinde yüzde 40-60 prim yaptı. Yani yatırımcı hiçbir yatırım aracında aradığı bu karı bulamaz ' şeklinde konuştu.Azat Yeşil ve İZKA İnşaat iletişim bilgileri neler?Ankara

İncek Bulvarı No: 101/1 Kızılcaşar - Gölbaşı / Ankara

Telefon: 0 312 442 62 33

Faks: 0 312 441 49 60

E-Posta: info@izka.com.tr


Şube - İzmir

Dudayev Bulvarı 65 18. Sokak No: 44/12 Urgancılar Sitesi Karşıyaka / İzmir

Telefon: 0 232 330 22 07 - 08

Faks: 0 232 330 22 09

E-Posta: info@izka.com.tr


Şube - IRAK

Bağdat Şehri Hay-Al Wahada Street No:42 Bağdat / IRAK

Telefon: +964 770 7752 914

Telefon: +964 770 1584 706

Web Adresi: www.izka.com.tr