Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aziz Kocaoğlu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li başkanıdır. Belediyeye yönelik Mayıs 2011’de başlayan operasyonlar ve açılan davalar ile 397 yıl hapsi istenmiştir. Tutuksuz yargılanan Kocaoğlu için Temmuz 2012’de tahliye kararı verilmiştir.Aziz Kocaoğlu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KocaoğluAziz Kocaoğlu kimdir?1948 yılında Tokat'ta doğan Aziz Kocaoğlu, 1973 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1974’te İstanbul Üniversitesi’nde işletme dalında yüksek lisansını tamamlayan Kocaoğlu, 1975-1978 yılları arasında bir kamu kuruluşunda muhasebe uzmanı olarak çalıştı; 1978-1979 yılları arasında özel sektörde yöneticilik yaptı. 1979 yılında  kendi işini kurdu. Ortak bir girişimle 1986 yılında toprak sanayi dalında çalışmaya başladı. Sanayiciliğin ardından Seçkin Ticaret adında Beyaz Eşya Bayisi işleten Kocaoğlu, siyasi yaşamına CHP Gençlik Kolları’nda başladı, SODEP kurulduğunda bu partiye üye oldu.Aziz Kocaoğlu siyasete ne zaman başladı?Siyasi yaşamına CHP Gençlik Kolları’nda başlayan Kocaoğlu,  2001-2003 döneminde CHP Bornova İlçe Başkan Yardımcılığı yaptı. Aziz Kocaoğlu önce hangi ilçenin belediye başkanı olmuştu?28 Mart 2004 seçiminde CHP’den Bornova Belediye Başkanı seçildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Piriştina'nın ani vefatı üzerine 21 Haziran 2004 tarihinde CHP İzmir teşkilatının Büyükşehir Belediye Meclisindeki üye çoğunluğu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirildi. Kocaoğlu kaç oyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu?29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlere CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak giren Kocaoğlu, %56 oy oranıyla seçimi kazanıp 2009-2014 dönemi için halktan güvenoyu aldı.  Aziz Kocaoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.


Kocaoğlu, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP adayı olarak % 54,99 oranında oy (1.133.022 oy) alarak 5 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediye başkanı seçildi. En yakın rakibi olan AK Parti adayı Taha Aksoy ise %31,10 oranında oy (640.737 oy) alabidi. Böylece Ahmet Piriştina'nın ölümü sonrası devraldığı büyükşehir belediye başkanlığı görevini, 2009 yerel seçimi sonrası ilk kez kazanmış oldu.Aziz Kocaoğlu döneminde İzmir’de hayat geçirilen yapılar hangileridir?Kocaoğlu'nun belediye başkanlığı zamanında İzmir'de yapımı tamamlanan bazı yapılar şunlardır; Güzelyalı'da boşalan otobüs garajı arazisinde yaklaşık 30 milyon liraya malolan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Alsancak’ta Fransızlardan kalan Havagazı Fabrikası’nın ana dokusu korunarak dönüştürülen müze ve kültür kompleksi, Çiğli taraflarında Sasalı adı verilen bölgede kurulan Doğal Yaşam Parkı, ve bunun içinde yer alan 450 dönümlük araziyi kaplayan hayvanların doğal yaşam ortamlarında izlenebildiği bir hayvanat bahçesi.Aziz Kocaoğlu hangi haberlere konu oldu? Gezi’den sonra siyaset değişti (Hürriyet Gazetesi, Haziran 2013)


İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gezi olaylarının Türkiye’deki bir siyaset anlayışı değiştirdiğini, artık tüm siyasetçilerin birbirlerini düşman ilan eden, hedef gösteren ve ötekileştirerek siyaset yönteminin bittiğini söyledi.


İZMİR’de İZULAŞ’ın satın aldığı 80 alçak tabanlı, engelli rampalı ve klimalı midibüs törenle hizmete girdi.

Naldöken Garajı’ndaki törende Başkan Aziz Kocaoğlu, Gezi Parkı’ndaki gençlerin siyaset yapmak istemediklerini, ekonomik kavga da vermediklerini, hepsinin bir-iki yabancı dil bildiğini, işleri olduğunu, çoğunun dünyanın pek çok ülkesinde yaşam standardını yakalayacak eğitimden geçmiş olduğunu belirterek şunları söyledi:


“Peki bu çocukar ne istiyor? Bu çocuklar özgür olmak istiyor. Özgür yaşamak istiyorlar. Yaşamına müdahale edilmesin istiyorlar. İnsan hakları istiyorlar. Hukuk devletinin gelişmesini, demokrasinin gelişmesini istiyorlar. “Bizi ötekileştirme. Bizi inancımızla, mezhebimizle, etnik kökenimizle, hemşehrilik ilişkisine göre (şuralasın buralasın) diye ayırma. Herhangi bir gruplamaya sokma. Bizi ötekileştirme’ diyorlar. “Ötekileştirerek yada karşımıza dövülecek düşman yaratacak siyaset yapmayın ey siyasiler. Ey Başbakan, Genel Başkanlar, siyasiler, belediye başkanları, ilçe başkanları, siyasiler bizi ötekileştirme! Biz bu topraklarda kimseye düşman değiliz. Bu toprakta herkesi seviyoruz. Arkadaşımızı, sevgilimizi, eşimizi, seçerken alt kimliğine bakmıyoruz. Mezhebine bakmıyoruz. İnsanmıyız, yaşam biçimim uyuyor mu? Hayatı paylaşabilecek miyiz? Hayat kavgasını omuz omuza birlikte verebilecek miyiz? Bunlar önemli. Yaşam hakkına müdahale edilmesini istemiyor. Bugün ve bugünden sonra tüm siyasiler ötekileştirerek birbirlerini düşman ilan ederek, hedef göstererek siyaset yapma yol ve yöntemi bitmiştir. Gezi bunu bitirmiştir” dedi.


TÜRKİYE SİYASETİNDEKİ KAVGA ÖTEKİLEŞTİRME BİZDE YOK


Diyarbakır’a yaptığı ziyarete dikkat çeken Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan etkinliklerde hiç kimseyi ayırmadan sadece hizmette değil sosyal ve kültürel ilişkilerde, belediye olanaklarının kullanılmasında herkese aynı pencereden eşit ve ötekileştirmeden yaklaştıklarını söyledi. Kocaoğlu “Bugün bizim yaptığımız uygulamalara, kendime pay çıkartmak için söylemiyor. Ancak bugün Türkiye’nin merkezine oturdu. Türkiye siyasetini belirleyen kavga, ötekileştirme, gürültü yok. Hedef göstermek yok. Hepimiz insanız. Hepimiz evrensel ahlak kurallarına uyacak. Hepimiz herkesin hak hukukunu kendi hak ve hukukumuz gibi koruyacağız. İnsan haklarını savunacağız, özgürlüğü, demokrasiyi, özgür ve yaşam sürmeye savunacağız, ötekileştirerek siyaset yapanların karşısında da dimdik duracağız. Benim Gezi olaylarından çıkarttığımız mesaj budur” dedi.


BU ÇOCUKLAR BİZİM YAPAMADIĞIMIZI BİZE YAŞATTI


Gezi Parkı olaylarında kah provaköterlerden kah başka nedenlerden dolayı istenmeyen olayların da olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu ancak esas olanın protestoları başlatan, nereye gideceğini çok iyi bilen ve yarın ülkeyi yönetecek olduğu kesin olan bu çocukların yaptıkları olduğunu söyledi. Kocaoğlu “Bu çocuklar bizim yapamadığımızı bize yaşattı. Onların bizden ileri olmasından dolayı iftihar ediyorum. Onların üreteceği ülkede daha mutlu daha özgürlükçü yaşayacağımıza inanıyorum” dedi


SUYU BULANDIRMAK AMACINDALAR


Kocaoğlu, yerel seçim sürecinin başladığına dikkat çekti. Mermerin üstünden akan su nedeniyle mermerin zarar görmeyeceğini ancak sürekli üstünden su damlarsa delineceğini belirten Kocaoğlu, “Bizim rakiplerimiz hiç aslı astarı olmayan hiç alakası olmayan mahkemeleri bitmiş, hesabı kitabı bitmiş verilmiş konuları gündeme taşıyorlar. Bunu yazanlar da biliyor. Ama suyu bulandırmak gibi amaç güttüklerini düşünüyorum. Verilmeyen bilirkişi raporları, lehimize gelişmiş konular ısıtıp ısıtılıp kentin gündemine getirmeye çalışıyorlar. Kaşıyarak iz bırakacakların sanıyorlar. Burada arkadaşlarımızın uyanık olması gerekiyor. Ben bu insanlarla dokuz senedir “dedim dedi, dedikoduya’ girmedim. Neler yaptım, yapmadım tartışmasına da girmedim. Bundan sonra da girmeyeceğim. Dün bir gazetede “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı şu şu belediye başkanlarını istemiyor’ diye yazı çıktı. Duyuma göre yazılmış. Dedikodunun, uydurmanın kara çalmanın adı duyum oldu. Sihirli bir kelime. Herkes istediğini kafasına göre uydurup, duyum çerçevesinde senaryo olarak yazıyor. Ben belediye başkanı, milletvekili, meclis üyesi seçen makam değilim. Böyle bir yetkim yok. Bunu Sağır Sultan bile bilir. Seçim arifesinde herhangi bir Genel Merkezi’n kapısından geçen adam atamaya kimin karar verdiğini meclis üyesini, belediye başkanını kimin belirlediğini bilir. Yazan arkadaşlar da biliyor ama suyu bulandırmak gibi amaç güdükleri konusunda bende oluşan düşünce büyüyor” dedi.


Kocaoğlu, tören sonrası basın mensuplarının sorunularını yanıtladı. Danıştay’ın Büyükşehir Belediye Meclisinin yaptığı 5 ayrı imar plan değişikliğiyle ilgili İçişleri Bakanlığının soruşturma iznine onay verilmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede “Onların savunması yapılıyor. Savunmamızı yapacağız. Planlar idari bir karardır. İdare Mahkemesinde görüşülür. Mahkeme ne karar verirse o uygulanır. Aynı kararlar Gezi parkı için de verildi. Ortada mahkeme kararı var. Biz mahkeme kararlarını harfiyen uyguluyoruz. Türk yargı sisteminde, hukuk sisteminde idari kararlarla cezai kararların statüsü farklıdır. Her yerde plan bozulur. Yargı, planın bozulmasına karar verirse biz de ona uyarız. Onun dışında burada cezai soruşturma başlatılması hukuken de mümkün değildir. Öbür türlü belediyelerin yaptığı planları yargı bozarsa herkes ceza mahkemelerine gider” dedi.


EXPO’YLA İLGİLİ OYLAMAYA KADAR KONUŞMAYACAĞIM


Aziz Kocaoğlu, Mimarlar Odası’nın “Kandırıldık” tepkisi verdiği, EXPO projesinde binaların İnciraltı Kent Ormanı’na yapılacağıyla ilgili soruya ise “İnciraltı’nın planlanması ve EXPO sürecinde İzmir’in EXPO yarışındaki menfaati, kentin ve ülkenin çıkarı doğrultusunda konuşmayacağım. Kasım ayında yapılacak oylamadan sonra görüş ve düşüncelerimi açıklayacağım. Kasım ayı oylamasına kadar susmayı tercih ediyorum” dedi.


Bu arada Orman Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi’nin burasını kent ormanı olarak adlandırmasına rağmen, bölgenin Orman Bakanlığı’yla ilgilis olmadığına dikkat çekti.Kocaoğlu'na bir soruşturma daha (Hürriyet Gazetesi, Nisan 2013)


İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu hakkında bir vatandaşın bilgi edinme yasası kapsamındaki başvurusuna yanıt vermediği gerekçesiyle bir soruşturma daha açıldı.


Soruşturmaya konu olan olay 2009 yılında meydana geldi. Gaziosman Paşa buvarı üzerinde yürüyen Zehra Figen Şahinoğlu'na bir araç çarpıp yaraladı. Zehra Figen Şahinoğlu, kazaya Efes Oteli'ne yapılan bariyerli girişin neden olduğunu önesürüp 2009, 2010 ve 2011 yılında üç kez Belediyeye, bu girişe neden izin verildiği yolunda “Bilgi edinme” dilekçesi verdi. Belediye yetkilileri, iki kez cevap vermezken, en son yapılan başvuruyu da geç yanıtladı. Bunun üzerine Şahinoğlu, avukatı aracılığıyla Başkan Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve belediye bürokratları hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık Kocaoğlu, Tartan ve diğerleri hakkında ön inceleme soruşturma izni verilmesi için Danıştay'a başvurdu. Danıştay Birinci Dairesi sadece Aziz Kocaoğlu ile Fen İşleri Daire Başkanı hakkında soruşturma izni verdi.


Danıştay'ın soruşturma izni vermesi üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Haydar, Aziz Kocaoğlu'nun ifadesine başvurdu. Adliyeye avukatı Ercan Demir ile gelen Başkan Kocaoğlu, Cumhuriyet Savcı Vekili Ali Haydar'a ifade verdi. Kocaoğlu, “Bu konuda savunmamı yazılı olarak hazırladım. Burada da ayrıntılı olarak belirttiğim gibi otele verilen yol protokol girişi olup Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde bu şekilde giriş verilmesi yönetmenlik ve uygulamalara uygundur. Ortada mevzuata aykırılık teşkil edecek her hangi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle hakkımda takipsizlik kararı verilmesin talep ediyorum” dedi. Avukat Ercan Demir de “Müvekkilimin yönetmenlik ve mevzuata aykırı uygulaması bulunmamaktadır. Hakkında takipsizlik kararı verilmesini talep ediyorum” dedi. 


Savcı, ifadelerin tamamlanmasının ardından dava açıp açmama konusunda kararını verecek. Kocaoğlu hakim karşısında (Hürriyet Gazetesi, Mart 2013)


İZMİR’de Aziz Kocaoğlu, eski başdanışmanı olduğu iddia edilen Mustafa Bilgin Erünal’ın Karabağlarda hissedarı olduğu arsaya verilen imar izni olayı ile ilgili ilçe belediye başkanları, CHP’li ve AKP’li meclis üyelerinin de bulunduğu toplam 155 kişiyle “Görevi kötüye kullanma” suçundan 1-3 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmaya başlandı. 17’inci Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ilk ifadeyi Başkan Kocaoğlu verdi. 


İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı'nda ‘5. Etap Yenileme Sağlıklaştırma Alanı’ kapsamında konut alanı olarak yer alan Karabağlar Bozyaka Semti Kartal Parkı'nın yanındaki 13 bin 518 metrekarelik arazi 2006 yılında el değiştirdi. Araziyi satın alanlar arasında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 2004- 2009 yılları arasında meclis üyeliği, 4 yıl İmar Komisyonu Başkanlığı yapan Mustafa Bilgin Erünal da yer aldı.


Erünal'ın yüzde 10 hissesine sahip olduğu araziyle ilgili 2008 yılında, Büyükşehir Belediye Meclisi, Planlama Müdürlüğü'nün olumsuz raporuna karşın konut alanını ‘Metropoliten Aktivite Merkezi’ne oybirliğiyle dönüştürdü. Mecliste 1/5000'lik bu plana hem CHP hem AK Parti grupları olumlu oy kullandı. Böylece, araziye alışveriş merkezi yapılmasının önü açıldı. Plan 2009 seçimlerinden sonra geldiği Karabağlar Belediye Meclisi Temmuz ayı oturumunda önce reddedildi, bazı değişiklikler yapıldıktan sonra onaylandı. Bu aşamada konu basına yansıyınca Karabağlar Belediye Meclisi'nin ikinci olmasında Ak Partili üyeler olumsu oy kullandı. Büyükşehir Belediye Meclisi de 3 ay sonra Temmuz ayında ilçe belediyesinden gelen planı onaylarken Ak Partili üyeler burada da ret verdi. Plan, 22 Ekim 2010'de askıdan indi. Nivent Kurtuluş'un şikayeti üzerine Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. 

Danıştay'ın soruşturma izni vermesiyle de Büyükşehir Belediye Meclisi'nin eski üyelerinin tamamı, yeni dönemden ise Büyükşehir ve Karabağlar Belediye Meclisi'nin CHP'li üyeleri için aralarında Başkan Kocaoğlu'un da bulunduğu toplam 155 kişi hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Haydar iddianame hazırladı. İddianamede söz konusu parsele mevzuata aykırı bir şekilde ayrıcalıklı imar hakkı verildiği, düzenlemede şehircilik ilke ve esaslarına aykırı davranıldığı, arazinin aşırı değerlendirmesine katkı yapıldığı, bu şekilde haksız kazanç teminine neden olduğu iddia edildi. Başsavcı vekili, Aziz Kocaoğlu'nun da içinde bulunduğu toplam 155 sanık hakkında TCK 257/1. maddesi uyarınca “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla 1-3 yıl hapis istemiyle dava açarken, TCK 53. maddesi uyarınca da “belli haklardan yoksun bırakılmaları istemiyle yargılanmaları için Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karabağlar Belediye Başkanı Kasım Sıtkı Kürüm ile büyükşehir ve Karabağlar belediyelerinin CHP’li ve AK Partili eski ve yeni meclis üyelerine “Görevi kötüye kullanma” iddiasıyla İzmir 17. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya sanık sıfatıyla Aziz Kocaoğlu, avukatı Ercan Demir ve şikayetçi Nivent Kurtuluş katıldı.


Aziz Kocaoğlu, savunmasında suçlamamaları kabul etmediğini belirterek, imar değişikliği uygulamalarının prosedürlerini anlattı. İddianamede belirtilen parselin gecekondu bölgesinde bulunduğunu, buraya aktivite kazandırmak için metropoliten aktivite merkezine dönüştürmesini uygun gördüklerini belirten Kocaoğlu, Mustafa Bilgin Erünal’ın danışmanı değil, Narlıdere ve Büyükşehir belediye meclis üyesi olduğunu söyledi.

Kocaoğlu, “Arsanın yerini dahi bilmiyorum, taşınmazın üzerinde bir yapılaşma olup olmadığını, bir inşaat yapılıp yapılmadığını bilemiyorum. Ben Mustafa Bilgin Erünal’ın davaya konu taşınmazın hissedarı olduğunu, konunun basına yansımasından sonra öğrendim. Kendisiyle öncesinde ya da sonrasında herhangi bir şekilde konuşmadım. Konu basına yansıdığında zaten büyükşehir belediye meclisi karar vermişti” ifadelerini kullandı.


Kocaoğlu, şikayetçinin 2007 yılında Kemalpaşa ilçesi Ören beldesinde kaçak bir inşaata başladığını, belediyenin burayı mühürlediğini, imar planı değişikliği talebinin de reddedildiğini anlatarak, “Bu nedenlerle büyükşehir belediyesi ile ilgili uğraşmaya devam ediyor. Bizim kendisiyle herhangi bir kişisel çekişmemiz yoktur, bu husus bizim planlama konusundaki hassasiyetimizi ve doğru iş yapma düşüncemizin ispatıdır” dedi. Aziz Kocaoğlu, kendisinin ve diğer sanıkların beraatını talep etti. Kocaoğlu’nun avukatı Ercan Demir de, iddianamedeki taşınmazla ilgili İzmir 2. İdare Mahkemesi’nde dava açıldığını, mahkemenin davanın reddine karar verdiğini, iddianamede yapılan imar değişikliğiyle ilgili kişilerin çıkar sağladığı iddia ediliyorsa bunun iddianamede belirtilmesi gerektiğini belirtti.

Müşteki Nivent Kurtuluş ise, Mustafa Bilgin Erünal’ın 2008-2009 arasında büyükşehir belediye başkanının başdanışmanı olduğunu iddia ederek, plan değişikliğine ilişkin karar askıya çıkınca itiraz ettiğini, ancak itirazlarının reddedildiğini, bunun üzerine suç duyurusunda bulunduğunu, ayrıca taşınmazı satan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu, ancak sonucu hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi. Dava konusu olayda kent suçunun işlendiğini, kişiye özel ayrıcalıklı plan yapıldığını, bu planın paydaşının büyükşehir belediye başkanının baş danışmanı olduğunu ileri süren Kurtuluş, “Bu olayda ben kişisel olarak zarara uğramadım, bir kent vatandaşı sıfatıyla şikayetçi oldum, davaya müdahil olmak istiyorum” dedi.


Hakim Atilla Özemre, müştekinin katılma talebinin tüm sanıkların savunmalarının alınmasından sonra değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. Geri kalan 154 sanık 1 Nisan gününden itibaren 20’şerli gruplar halinde savunmalarını yapacak.Kocaoğlu Başbakan'dan metro imzası istedi (Hürriyet Gazetesi, Nisan 2013)


İZMİR Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, metro inşaatında keşif artışı isteminde bulunmalarının üzerinden 8 ay geçtiğini, Bakanlar Kurulu’nda bekledikleri onayın sadece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına kaldığını söyledi. Onay gelir gelmez duran inşaatın yeniden başlayacağını belirten Kocaoğlu Başbakan’ın metro keşif artışını imzalamasını istedi.


Konak Belediyesi’nin arazisini tahsis ettiği Hatay’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan toplam 329 araç kapasiteli, üzeri pazaryeri olarak kullanılacak otopark törenle hizmete açıldı. Açılış törenine CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Oğuz Oyan, Hülya Güven, CHP Kocaeli milletvekili Hurşit Güneş, CHP İl Başkanı Ali Engin, meclis üyeleri, partililer, bürokratlar ve çok sayıda kişi katıldı.


Başkan Aziz Kocaoğlu, büyük kentlerin en önemli sorunlarından birinin otopark yetersizliği olduğunu söyledi. Merkezde otopark yapacak alan bulma sıkıntısı çektiklerini belirten Kocaoğlu, İzmirliler’in de ayrıca otopark kullanma alışkanlığında ciddi sıkıntı olduğunu vurguladı. Geçen yıl otopark ücretlerinde indirim yapınca otopark kullanımının yüzde 100’ler aşan oranlarda arttığını belirten Kocaoğlu, "Kent merkezinde gerekirse kamulaştırmayla otoparklar yapacağız. Ayrıca farkındalık kampanyası ile otopark kullanma alışkanlığını arttıracağız" dedi. 

İzmir’de açık alanlarda toplam 3717 araçlık, kapalı alanlarda ise 5 bin 300 araçlık, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda 1434 araçlık olmak üzere toplam 11 bin araç kapasiteli otopark bulunduğunu söyleyen Kocaoğlu, Alsancak’ta tam otomatik kapalı otopark inşaatının sürdüğünü söyledi. 


HATAY’DA MANİPÜLASYON YAPILMAYA ÇALIŞILDI


Aziz Kocaoğlu, otoparkın açıldığı Hatay semti ve İnönü Caddesi’nde oturanlara metro inşaatın uzun sürmesi nedeniyle yaşanan sıkıntılar konusunda sabrettikleri ve destek verdikleri için teşekkür etti. İnönü Caddesi’nin granit taşları ve dikilen turunç ağaçlarıyla cazibe merkezi olduğunu dile getiren Kocaoğlu, poligon istasyonunun olacağı yerde 150 metrelik kapalı bölümün de kısa süre sonra trafiğe açılacağını söyledi. 2011 Haziran seçimleri arifesinde bir siyasi partinin metro inşaatıyla ilgili sorunları kaşıdığını ve maniplasyon yapmaya çalıştığına dikkat çeken Kocaoğlu, şunları söyledi:


"Hataylı hemşehrilerimiz tepki gösterdi. Bir daha da Hatay’da maniplasyon yapmaya kalkışamadılar. CHP adayları ’Hatay Caddesi’nde metroyu açmazsan oy kaybedeceğiz’ dedi. Ben ise, ’Hataylılar’a güveniyorum. Oyumuzun artacağına inanıyorum’ dedim. 2011’de oyumuz arttı. Bizim iyi niyetimizden samimiyetimizden kimsenin olmadığı gibi Hataylılar’ın da hiçbir zaman şüphesi olmadı" dedi. Kısa süre önce de yine bir provakasyonla Hatay sakinlerinin karşı karşıya kaldığını dile getiren Kocaoğlu, şöyle devam etti:


"Önce hanımefendiler, sonra beyefendiler hiçbir siyasi insan yokken Hatay’da oturan insanlarımız yapılan bu olaya karşı çıktı, tepki gösterdi. Maniplasyon yapmak isteyen insanlar İnönü Caddesi’nde bir kez daha derslerini aldı. Hatay’da yaşayan hemşehrilerim sonsuz teşekkür ediyorum."


BAŞBAKAN’DAN KEŞİF ARTIŞI İMZASI BEKLENİYOR


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro inşaatıyla ilgili Eylül ayında Valilik’a başvuruyla başlayan keşif artışı sürecinde 8 ayın dolduğunu söyledi. Kocaoğlu, şöyle konuştu:


"Onay gelirse yapacağız. Şu an Ankara’dan edindiğimiz bilgilere göre Bakanlar Kurulu’nda sadece Başbakan’ın imzasına kaldı. Buradan Sayın Başbakan’a metro keşif artışının imzalanması dileklerimizi, isteklerimizi Hatay’da metrodan en çok etkilen yerde sunmak istiyoruz."


Metro bittiğinde Hatay Caddesi’nin de İzmir’in de çok daha farklı olacağını belirten Kocaoğlu, İzmir’in 9 senedir İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerin, kentin kanaat önderleriyle kolkola girerek kenti kalkındırmak için yürüdüğü yolda geri dönülmeyeceğini söyledi. Kocaoğlu, "Bu yola set çekilemez, engelenemez, manipüle edilemez. İzmir ayağa kalkmıştır. İzmir kendi potansiyelini kendi gücünü zaten biliyordu. Daha da iyi öğrenmiştir. İzmir’in yolu açılmıştır. EXPO 2020 yürüyüşümüzde İzmir dünyanın cazibe merkezi olacaktır. Eskiden ayda 1 büyükelçi İzmir’e ya gelir ya da gelmezdi. Şimdi son 15 günde en az 10 büyükelçi ve misyon şefiyle görüştüm. İzmir’de pozitif enerji var. Biz İzmirliler olarak bunu zor yakaladık. Kolay kolay bırakmayacağız" dedi.


"EN İYİ YATIRIMCI İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ"


Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ise, konuşmasında pazaryeri katlı otoparkının Hatay için önemli yatırım olduğunu söyledi. En iyi yatırımcı olarak bu alanı değerlendirecek Başkan Kocaoğlu’nu gördüklerini belirten Tartan, "Bizi kırmadı. Çok kısa sürede işbirliğiyle tesisin gerçekleşmesini sağladı. Sadece semt sakinleri otoparktan yararlanmayacak. Modern, hijyen pazarcılık sistemini de devreye sokacağız. Pazaryeri’nin de üzeri kapatılarak kültür ve sanat etkinleri yapılmaya uygun hale getirilecek" dedi. Kurdele kesilerek tesis hizmete açıldı.İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne baskın: 40 gözaltı (A.A., Mayıs 2011)


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, özel yetkili cumhuriyet savcılarının talimatıyla İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı'na gelen İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü mali büro ekipleri, bazı birimlerde arama yapıyor.


Aramanın ihaleye fesat karıştırma ve usulsüzlük iddiasıyla yapıldığı, aralarında üst düzey bürokratların da bulunduğu yaklaşık 30 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.


KOCAOĞLU: AÇIKLAMA BEKLİYORUZ


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyede yapılan aramaların gerekçesi konusunda sağlıklı ve ikna edici açıklama beklediklerini bildirdi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanlık makamının önünde bekleyen gazetecilere dağıtılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu imzalı açıklamada şöyle denildi:


''Bu sabah erken saatlerde İzmir Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler belediyemizde ve bağlı şirketlerle çeşitli aramalar gerçekleştirdi. Bilgim sadece bununla sınırlı. Tüm İzmirliler gibi emniyet yetkililerinden bu aramaların gerekçesi konusunda sağlıklı ve ikna edici açıklama bekliyoruz.''

Öte yandan, bir polis memurunun, bazı belgeleri ağzı bağlı poşetle belediye binasından çıkardığı görüldü.


İZMİR BELEDİYESİNDE 40 GÖZALTI


İZMİR - İzmir Büyükşehir belediyesindeki arama kapsamında 40 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.


Alınan bilgiye göre, 1 yıl süren teknik takibin ardından özel yetkili cumhuriyet savcılarının talimatıyla İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi mali büro ekiplerince düzenlenen operasyonda, aralarında İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç ile yardımcısı S.B'nin de bulunduğu 40 kişi gözaltına alındı.


Bazı personelin evlerinde arama yapıldığı, çok sayıda kişinin ifadesinin ise belediyede alındığı bildirildi.Tarihi davada 17 tahliye (Hürriyet Gazetesi, Temmuz 2012)


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, çıkar amaçlı suç örgütü lideri olmaktan 397 yıl hapis talebiyle yargılandığı tarihi davaya devam edildi. Dün saat 10.00’da başlayan duruşmada 25 sanık dinlendi. Mahkeme başkanı saat 20.15 sıralarında kararını açıkladı. Davada tutuklu 18 sanıktan Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, dışındaki tüm sanıklar tahliye edildi. Tarihi davanın bir sonraki duruşması 11.10.2012 tarihine ertelendi.

Mahkeme İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı, İBB Karar ve Tutanaklar Daire Başkanı Tülay Azeri, Organizatörler Alaattin Eraslan, Ferik Faruk Boyacıoğlu, Murat Boyacıoğlu ve Gökhan Boğazkesen’i tahliye etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Abdülhalim Cumhur Yazıcı, Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Konca, Genel İş 3 Nolu Şube Denetim Kurulu Başkanı Cafer Alp, organizatör Sedat Sakur’un ise Adli Kontrol’le tahliyesine karar verdi.


Mahkeme, İZENERJİ Genel Müdürü Ali Sabuktay, Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü Hilmi Özen, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Selçuk Savcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Alım Şube Müdürü Mehmet Sayar, organizatör Ata Karakaş, Ömer Devrim Ergin, Hakan Say’ı ise tahliye edip ev hapsine karar verdi. Kararlar açıklanınca mahkeme salonundan alkış ve sevinç sesleri yükseldi.


TAHLİYELER GERÇEKLEŞTİ


İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyonların ardından yapılan ikinci duruşmada, 17 sanığın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması kararı üzerine nefesler cezaevi önünde tutulmaya başladı.


Buca Cezaevi'nde tutuklu olan 8 kişi İzmir Büyükşehir eski Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Abdülhalim Cumhur Yazıcı, İZENERJİ Genel Müdürü Ali Sabuktay, Genel İş 3 Nolu Şube Denetim Kurulu Başkanı Cafer Alt, Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Konca, Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü Hilmi Özen, İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı, İzmir Büyükşehir Alım Şube Müdürü Mehmet Sayar ve Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Selçuk Savcı'nın yakınları, sevenleri ve arkadaşları soluğu burada aldı. Buradan tahliye edilen sanıkların tahliye işlemlerinin tamamlanmasını bekleyenlerin arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekilleri Alaaddin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Hülya Güven, Musa Çam, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, partililer, sendika yöneticileri ve belediye çalışanlarının bulunduğu görüldü.


ACIMIZIN PANZEHİRİ ÇALIŞMAK


Heyecanlı bekleyiş yerini, davada tutuklu yargılanan sanıkların cezaevindeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından valizlerini alarak dışarı çıkmasıyla mutlu sona bıraktı. Sloganlar eşliğinde karşılanan sanıklar yakınlarınca kucaklandı. Cezaevinin önünü kapatılınca kısa süreli bir izdihama neden olurken, tahliye olanlar dışarı çıkmakta güçlük çekti. Tahliye olanları tek tek kucaklayan Aziz Kocaoğlu cezaevi karşısında toplanan kalabalığa seslendi. Çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini söyleyen Kocaoğlu, "Çektiğimiz acıların tek bir panzehiri var, oda çalışmak. Tahliye olan arkadaşlarımız pazartesi günü işbaşı yapacak" dedi.


YARIN DESTEK İÇİN EYLEM


Aliağa'da tutuklu olan 9 kişinin de tahliye işlemlerinin gerçekleştiği öğrenildi. İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin tutukluluğuna devam kararı verdiği Pervin Şenel Genç adına yarın eylem yapılacağı ifade edildi. Eylem için saat 11.00'de belediye binası önünde toplanacak olan topluluğun Pervin Şenel Genç'e destek ve moral mesajı çekmek için Konak Postanesi'ne gidecekleri belirtildi.


Başkan Kocaoğlu’nun yanı sıra onlarca belediye bürokratı da yüzlerce yıl hapis istemiyle yargılandığı davaya yarın devam edilecek. Davanın 18’i tutuklu 130 sanığı bulunuyor. 


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 463 Gün Sonra Tahliye Edilen Büyükşehir Davasının Tek 


Tutuklu Sanığı Pervin Şenel Genç'i Cezaevi Kapısında Karşıladı (Ağustos 2012)


İzmir Büyükşehir Belediyesi Davası'nın tek tutuklu sanığı olarak Şakran Cezaevi'nde 463 gündür tutuklu bulunan Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, avukatlarının tutukluğa yaptığı itirazın kabul edilmesi sonucu dün tahliye edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tutuklu yakınlarıyla belediye bürokratları özgürlüğüne kavuşan Genç'i karşılamak için dün akşam Yeni Şakran Cezaevi'ne gitti.


463 gün sonra serbest kalan Genç, Başkan Kocaoğlu ile birlikte cezaevinden ayrıldı. "Kardeşim” diye hitap ettiği Pervin Şenel Genç’in özgürlüğüne kavuşmasıyla büyük mutluluk yaşayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, operasyon süresince kendilerinin yanında olarak destekleyen İzmirlilere gönülden teşekkür ettiğini söyledi.Aziz Kocaoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir? Adres: İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Bulvarı No:1 Konak / İZMİR


Telefon : 0232 293 12 00


Web Adresi: www.izmir.bel.tr