Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Azmi Sarıbay – TURYAP Başkanı

1985’de kurduğu gayrimenkul firması TURYAP’ın yönetim kurulu başkanı. Azmi Zeki Sarıbay, TURYAP YAPI, TURYAP EĞİTİM, TURYAP SİGORTA, TURYAP TAPU adlı grup şirketlerini 2008’de TURYAP HOLDİNG çatısı altında toplamıştır.Azmi Sarıbay – TURYAP Başkanı
TURYAP Başkanı Azmi Zeki SarıbayAzmi Zeki Sarıbay nerede, ne zaman doğdu?


1952 Hatay (Hassa-Akbez) doğumludur. Antakya ve Kırıkhan Lisesi’ndeki öğreniminin ardından Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1975 yılında mezun olmuştur.

1975-1977 yılları arasında Tekel Genel Müdürlüğü’nde Pazarlama Uzman Yardımcısı olarak çalışmıştır.

Askerliğini Yedek Subay (Jandarma Asteğmen) olarak Hakkari’de tamamlamıştır.Azmi Sarıbay, kariyerine nerede başladı?


1979-1985 yıllarında, 2000 kişilik personeli ile yurt içi-yurt dışı şantiyelerde binalar ve alt yapı inşaatları üstlenen Üstay Şirketler Grubu’nda Mali ve İdari İşler Müdürü olarak görev yapmış, Kuveyt ve Libya şantiyelerinde bulunmuştur.Azmi Sarıbay, TURYAP’ı ne zaman kurdu?


1985 yılı itibarıyla kamu ve özel şirketlerdeki çalışma sürecini sonlandırarak TURYAP’ı kurmuş, TURYAP YAPI, TURYAP EĞİTİM, TURYAP SİGORTA, TURYAP TAPU adlı grup şirketlerini 2008’de TURYAP HOLDİNG çatısı altında toplamıştır.TURYAP nedir?


TURYAP YAPI; Türkiye’de emlak sektörünün ilk franchising organizasyonudur. 40 ilde, 350’ye yakın Temsilcilik ve 1500 personel ile gayrimenkul pazarlama konusunda faaliyet göstermektedir.


Oluşumunu bizzat koordine ettiği www.turyap.com.tr adresli web sitesi 30 bini aşkın emlak ilanını içermektedir.


TURYAP EĞİTİM; Kurulduğu dönemde Borsa Uzmanlığı, Reklamcılık, Halkla İlişkiler, Barmenlik, Krupiyerlik, Garsonluk, Aşçılık, Yabancı Dil, Yabancılara Türkçe ve Astroloji gibi çeşitli eğitimler düzenlemiştir. Emlak Gazetesi adıyla sektörün ilk seri ilan gazetesini yayınlamıştır. Halen, 2000’in üzerinde satılık & kiralık emlak ilanını içeren, 13 bin adet basılarak ülke genelinde satılan Emlak Pazarı dergisinin basım ve yayınını sürdürmektedir.


TURYAP SİGORTA; Emlak sektöründe mecburi sigortaların gerekliliği üzerine kurulmuş olup Allianz ve Zürich Sigorta şirketiyle birlikte çalışmaktadır. Turyap müşterilerine, yangın, deprem ve DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) gibi gayrimenkul sektörüyle yakından ilişkisi olan konularda üretilen poliçelerin yanı sıra, kasko, trafik, nakliyat, sağlık, özel emeklilik poliçeleri de sunulmaktadır.


TURYAP TAPU; Müşterilerden gelen tapu tescil, ipotek, şerh vb hizmet taleplerini karşılamaktadır.


Tüm bunların yanı sıra 3T Residence & Offices markasıyla faaliyet gösteren Taksim (31 daire), Beşiktaş (15 daire butik), Unkapanı (6 daire) ve Gümüşsuyu (inşaatı devam ediyor) rezidanslarının, ikinci derece tarihi eser bina iken satın alınıp aslına uygun olarak yenilenmesi ve sonrasında işletilmesi de TURYAP’ın faaliyetleri arasındadır.


TURYAP hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Azmi Sarıbay, hangi mesleki örgütlerde görevli?


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi ve Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi Başkanı’dır


Ulusal Franchising Derneği UFRAD ve Gayrimenkul Girişimcileri Derneği GGD ile Hassalı İşadamları Derneği’nin kurucularından olmuş, yönetim kurulu üyeliğinde bulunmuştur. Hassalı İşadamları Derneği’nde, ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim bursları vermektedir.


Uluslararası Emlak Yatırımcıları, Danışmanları ve Acentaları Birliği (FOBDAC) üyesidir.Azmi Sarıbay, TURYAP ile gayrimenkul alanında hangi faaliyetleri gerçekleştirdi?


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ, TÜPRAŞ, İmar Bankası, Emlak Bankası, Türk Ticaret Bankası, Oyakbank ve HSBC gibi pek çok banka ile çeşitli özel kuruluşların taşınmazlarını müzayede yöntemiyle satışa sunan TURYAP, TMSF’nin alacaklarını tahsil amacıyla, amme borcundan dolayı hacizli bulunan ve 6183 sayılı kanuna göre icraen satılacak gayrimenkullerin açık artırma suretiyle satışını da gerçekleştirerek bir ilke imza atmıştır. 


Lehman Brothers’a Varlık Yönetim Şirketi LCD’nin danışmanlığını yapmaktadır.


Şişli Plaza’da 6000 metrekarelik kapalı otoparkında TURYAP OTO adlı markasıyla, ikinci el otomobil açık artırmaları düzenlemektedir.


Profilo Alışveriş Merkezi, tümüyle kendisinin geliştirdiği, satış ve kiralamalarını gerçekleştirdiği, en seçkin AVM’ler arasında ilk sıralarda yer alan önemli bir projedir.


6500 dönümlük arsa üzerinde geliştirdiği İstanbul Durusupark projesinin satışını yapmıştır. 


İstanbul Maslak’taki Jumbo binalarının Tekstilbank’a, Öztiryakiler binalarının Akbank’a satışı, Vodafone Genel Müdürlük binasının kiralanması, Erol Aksoy Yalısı’nın satışı, İzmir Foçaköy Arsaları, Mersin Metropol Plaza, Kadir Has Alışveriş Merkezi ve Çamlıca Konakları gibi büyük ölçekli projeler pazarlamasını gerçekleştirdiği çalışmalardan bazılarıdır.


Türkiye Sakatlar Derneği TSD’nin Aksaray’daki merkez bina lokalinin engellilere uygun şekilde yenilenerek dekore edilmesi TURYAP sponsorluğunda tamamlanmıştır.


Profilo Liselerarası Tiyatro Festivali ile Perakende Günleri dahilinde düzenlenen ve geliriyle okul yaptırılan açık artırmanın geleneksel sponsorudur.


‘Meydan Okuyoruz’ sloganıyla başlattığı EMLAK TAKAS kampanyasına Türkiye genelinde onbinlerce başvuru gelmiştir.

Gayrimenkul sektörünün ileri gelenleriyle başlattığı ‘Cumartesi Buluşmaları’ çok uzun yıllardan bu yana devam etmektedir; söz konusu yemekli toplantılara mimar, mühendis, avukat, müteahhit, reklamcı gibi çeşitli mesleklerin duayenleri katılarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunmaktadır.Azmi Sarıbay ve TURYAP iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: 19 Mayıs Caddesi Doktor İsmet Öztürk Sokak Şişli Plaza Ofis Blokları - E Blok Kat: B2 Şişli 34360 İstanbul

Tel: 444 27 80 

Faks: (0212) 380 22 90

Web: www.turyap.com.tr
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, TOKİ Aksaray kura