Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bağımsız bölüm brüt alanı hesabı nasıl yapılır?

Binanın, ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya uygun olan alanları bağımsız bölüm oluyor. Peki, bağımsız bölüm brüt alanı hesabı nasıl yapılır?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Bağımsız bölüm, binanın, ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya uygun olup, 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre bağımsız mülkiyete konu olan bölümleri oluyor.


Bağımsız bölüm toplam brüt alanına bağımsız bölüme ortak alanlardan düşen payların da eklenmesi suretiyle hesaplanan genel brüt alanı, bağımsız bölüm genel brüt alanı oluyor. Peki, bağımsız bölüm brüt alanı nedir?


Bağımsız bölüm brüt alanı, şaftlar, ışıklıklar, hava bacaları, galeri boşlukları hariç, bağımsız bölümün dı konturlarının çevrelediği alanı oluyor.


Dış cephe haricindeki bölümlerdeki dış kontur, duvar orta aksı olarak belirleniyor. Bağımsız bölümün eklentileri ayrıca belirtilmek zorundadır. 


Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dâhil birden fazla katta yer alan mekânlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm brüt alanı bulunuyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com