Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bağışta tapu masrafı 2016!

Bir taşınmaz malın tapusu bedel karşılığında satılabildiği gibi bedelsiz olarak da hibe edilebiliyor. Peki, bağışta tapu masrafı 2016 nedir?


 Bağışta tapu masrafı 2016!


Bir taşınmaz malın tapusu bedel karşılığında satılabildiği gibi bedelsiz olarak da hibe edilebiliyor. Peki, bağışta tapu masrafı 2016 nedir?


Bir taşınmaz malın tapusu bedel karşılığında satılabildiği gibi bedelsiz olarak da hibe edilebiliyor. Bir bedel ya da başka bir karşılık olmadan, bir malın mülkiyetinin bir başkasına devredilmesi işlemine hibe deniyor. 


Hibe yapılabilmesi için bazı şartlara uygun olunması gerekiyor. Kimi mal sahipleri hibe işleminde bulunamıyor. Peki, kimler tapu hibe edemez?


- Reşit olmayan kişiler, 

- Zihinsel özürlüler, 

- Reşit olmuş ancak temyiz kudreti olmayanlar, 

- Vasiler; vesayeti altındaki kişinin malını bağışlayamaz. 

- Veliler; velayeti altındaki küçüklerin malını bağışlayamaz.


Bunun dışındaki kimseler taşınmazını hibe edebiliyor. Bunun için tapu dairesinden randevu aldıktan sonra gerekli belgeler ile müracaat edebiliyor. Akabinde bağış için harç ödemesi yapılıyor. Peki, bağışta tapu masrafı 2016 ne kadar?


Bağışta tapu masrafı 2016;

Bağışta tapu masrafı için taşınmazın kayıtlı değer üzerinden binde 68,31 oranında harç tahsil ediliyor. Ayrıca, tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor.


Tapu bağışı için gerekenler:

1. Bağışlanacak taşınmaz mala ait tapu senedi

2. Bağışlayan ve bağışı kabul edenlerin fotoğraflı nüfus cüzdanları,

3. Bağışlayanın bir, bağışı kabul edenin iki adet, son altı ay içinde çekilmiş fotoğrafları.

4. Akitte taraflardan biri veya ikisi vekil, vasi, kayyım ve kanuni temsilci ile temsil edilecek ise, ayrıca temsile ilişkin belge.

5.Söz konusu taşınmaz mala ait, ilgili Belediyeden  Emlak  beyan değerini gösteren belge.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com