Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bağlarbaşı Semti – Üsküdar - İstanbul

İstanbul’un Üsküdar İlçesi sınırları içinde kalan semt. Bağlarbaşı Semti, çevre yolu ve Boğaziçi Köprüsü’ne yakınlığıyla, Kadıköy’e ulaşım kolaylığıyla tercih edilen bölge. Üsküdar – Ümraniye Metrosu’nun tamamlanmasıyla emlak değeri katlanacak bir lokasyon.Bağlarbaşı Semti – Üsküdar - İstanbul

Bağlarbaşı Semti, Üsküdar, İstanbulÜsküdar Bağlarbaşı nerede?


İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçesi Üsküdar'da Selami Ali, Murat Reis, İcadiye ve Altunizade Mahalleleri arasında kalan semt. Üsküdar ilçe merkezinden Çamlıca yönüne hareketle Fıstıkağacı Semti'ni geçtikten sonraki alandır. Bağlarbaşı Semti, Altunizade metrobüs durağı ile çevre yolu ve Boğaziçi Köprüsü'ne yakınlığıyla değerlenen bir lokasyondur. Bağlarbaşı Semti’nde neler var?


İETT'nin daha sonra müzeye dönüştürülen tramvay garajı, Bağlarbaşı Spor Kompleksi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi, Türk Diyanet Vakfı'na ait 29 Mayıs Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi kampusleri, Üsküdar Üniversitesi, Şehir Üniversitesi gibi kurumlar Bağlarbaşı Semti'ndedir. İETT Bağlarbaşı Müzesi’nin tarihçesi nedir?


Tramvay hangarı olarak kullanılan Bağlarbaşı Deposu, 1928 yılında otobüs garajına dönüştürüldü. Garajın yerine İETT Kültür Merkezi ve Ulaşım Müzesi inşaatı, 2005 yılında başladı. İETT Bağlarbaşı Kültür Merkezi ve Ulaşım Müzesi (Eski İETT tramvay deposu) 28 Haziran 2008 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.Bağlarbaşı, ulaşım kolaylığını hangi yollara borçludur?


Bağlarbaşı Semti, Kadıköy ve Üsküdar gibi merkezler ile Boğaziçi Köprüsü'nün bağlantı yollarına yakınlığı nedeniyle Anadolu yakasının en işlek semtlerindendir. Semtin ana eksenini oluşturan Nuhkuyusu Caddesi, Üsküdar'ın en bilinen caddelerindendir. Caddenin iki yakasında ve yakın çevresinde mütevazi apartmanlar bulunmaktadır. Semtte önemli oranda Rum ve Ermeni nüfusu vardır. Semtte bulunan azınlık okulları ve kiliseleri hâlen kullanılmaktadır. Capitol AVM, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu semtte bulunan önemli kuruluşlardır. Semtte Karacaahmet Mezarlığı, Bağlarbaşı Musevi Mezarlığı, Bağlarbaşı Rum Mezarlığı ve Bağlarbaşı Ermeni Mezarlığı gibi büyük mezarlık alanları bulunmaktadır.Bağlarbaşı Semti – Üsküdar - İstanbulBağlarbaşı Semti’nin emlak değerini arttıracak Üsküdar - Ümraniye metrosu ne zaman tamamlanacak?


Anadolu yakasının trafik sorununa önemli ölçüde çözüm getirecek olan ikinci bir hat Üsküdar Ümraniye arasına yapılan metro hattıdır. Üsküdar Ümraniye metro durakları olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy metro projesinde inşaat çalışmaları devam ediyor. 


Üsküdar Ümraniye metro durakları Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonları yer alıyor. 


Üsküdar Ümraniye metrosu ile Üsküdar'dan metroya binen bir kişi son durak olan Sancaktepe'ye toplam 24 dakikada ulaşmış oluyor. Peki Üsküdar Ümraniye metro kaç kilometre? diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim; bahsettiğimiz 24 dakikalık mesafede ulaşım hattı 22 kilometre.


Sancaktepe Üsküdar arası 24 dakika,

Sancaktepe Yenikapı arası 36 dakika,

Sancaktepe Taksim arası 44 dakika,

Sancaktepe Hacıosman arası 68 dakika, 

Sancaktepe Atatürk Havalimanı arası 68 dakika, 

Sancaktepe Olimpiyat Stadı arası 78 dakika.


Üsküdar Sancaktepe metrosu güzergahına göre hat, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olarak başlayıp Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son buluyor. Üsküdar Sancaktepe metrosunun 2015 yılında hizmete alınması planlanıyor.Bağlarbaşı Spor Kompleksi ne zaman tamamlanacak?


Bağlarbaşı Semti – Üsküdar - İstanbulÜlkemize önemli sporcuların yetişmesinde rol oynayan Bağlarbaşı Spor Salonu, Üsküdar Belediyesi'nin atağı ile yıkılarak yerine dev bir spor kompleksi yapılacak. Böylece 40 yıl çivi çakılmayan salon spor kompleksi oluyor...


1974 yılında yapılan Bağlarbaşı Spor Salonu yaklaşık 40 yıllık mazisinde Üsküdar'a ve ülkemize önemli sporcular yetiştirdi. Sporseverlerin gönlünde çok özel bir yeri olan ve birçok hatırayı yaşatan Bağlarbaşı Spor Salonu, bu gün için deprem riski karşısında büyük bir tehlikeyi bünyesinde barındırırken aynı zamanda mevcut fiziki imkânlarıyla da olimpiyatlara sporcu yetiştiren Üsküdar'ın ihtiyaçlarına cevap veremez hale geldi. Bu durumu göz önünde bulunduran Üsküdar Belediyesi, Sporu Tabana Yayma Projesi kapsamında Bağlarbaşı Spor Salonunu yıkarak yerine dev bir spor kompleksi yapmak üzere harekete geçti.


Yeni Şafak Gazetesi’nin 13 Eylül 2013 tarihli haberine göre; Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, 'Bu günkü haliyle salon Üsküdar'a yakışmıyor, içler acısı bir durumda ve neredeyse çürüdü. 2 yıldır kurumları bir araya getirmek ve bu projeye hayat vermek için çalışıyoruz. Üsküdar'ın onlarca yıldır bekleyen sorunları hamdolsun bizim dönemimizde çözülüyor. Burayı dar bir ideolojik grup kendi bahçeleri olarak kullanıyordu, bizim burayı Üsküdarlılara açmamızdan rahatsız oldular ve AVM vs. bir sürü dedikodu iftira kampanyaları yaparak insanları kışkırtmaya çalıştılar. Biz gayet şeffaf bir şekilde buranın imar planlarında spor alanı lejantında olduğunu Üsküdarlılara anlattık, zaten meclisimizden de tüm partilerin ittifakıyla geçti hazırladığımız proje. Projemiz Üsküdar'a sportif etkinlikler anlamında büyük bir değer katacak, aynı zamanda arsanın bu gün ki durumuna göre çok daha fonksiyonel kullanılmasıyla Bağlarbaşı semtine yeni bir şehir meydanı ve yeraltı otoparkı kazandıracağız. Resmi süreçlerin tamamlanmasının ardından çalışmalara başlanacak ve 2 yıl içinde yeni kompleks sporcuların hizmetine sunulacak' dedi.


Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait 7.262 metrekare büyüklüğündeki arsanın kullanımı Üsküdar Belediyesine bırakılarak; 33.300 metrekare kapalı alana sahip çok amaçlı spor salonu (Jimnastik-Voleybol-Basketbol-Hentbol, Yarı Olimpik Havuz) ve hakem odaları, fitness salonu, restoran ve kafe, atletizm salonu, boks salonu, SPA merkezi, yakın dövüş sporları için salon, otopark, çocuk oyun alanı, squash salonu, masa tenisi salonları ile voleybol antraman salonlarından oluşan dev bir kompleks inşa edilecek.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı