Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bahariye - Karşıyaka - İzmir

Karşıyaka’nın mahallelerinden biridir. Bahariye’de bulunan konutlar, kentsel dönüşüm projesi ile birlikte 150 bin TL ile 330 bin TL arasında satılmaktadır.


Bahariye-Karşıyaka-İzmir


Bahariye Mahallesi nerede?


Bahariye Mahallesi; İzmir’in Karşıyaka ilçesindedir. Atatürk Ormanı’na yakındır. Çevresinde; Goncalar Mahallesi, Bahriye Üçok Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi yer alır. Karşıyaka’nın sahil şeridindedir. 


İstanbul Kadıköy’de bulunan Bahariye Caddesi ile karıştırılabilir.


Bahariye Mahallesi’nde satılık ve kiralık daire fiyatları ne kadar?


İzmir Karşıyaka İlçesine bağlı olan Bahariye Mahallesinde yer alan daire fiyatları, 2013 yılı itibari ile 150 bin TL’den başladı. Mahalle yer alan dairelerin maksimum fiyatları ise 330 bin TL olarak açıklandı.


Bu mahalle kiralık daireler de 700 TL ile 1.450 TL arasında değişti. 


Bahariye mahallesi kentsel dönüşümde neler yaşadı?


Karşıyaka’da da başlayan kentsel dönüşüm projesi kapsamında 7 bin binanın yıkılması gerektiği açıklandı.  Bahariye Mahallesi’ni de kapsayacak olan proje hakkında Karşıyaka Belediye başkanı Cevat Durak şunları söyledi:


Yasal olarak burada yıkımı biz yapıyoruz, ama imar çalışmasını yapamıyoruz. Bu yasada eksik var diye her fırsatta söylemeye çalışıyorum. Yıkım için bize izin veriyorsunuz, ama bina yapmak için izin vermiyorsunuz. O zaman vatandaşın sıkıntısını çözmüyorsunuz.


Bu bölge Karşıyaka’nın ilk yerleşim yerlerinden biri. 1950’li yıllardan başlayarak süren kentlileşmenin ağır sonuçlarını yaşıyoruz. Yaptırdığımız incelemede binaların yüzde 55 oranında hemen yıkılması gereken bina olduğu ortaya çıktı. Yüzde 41’i ise ancak güçlendirme sonucu oturulabilecek. Yüzde dörtlük sağlıklı binalar da son 10 yıl içinde yapılanlar. Bir afet yaşamadan çözüm bulunmalıdır. Bu bölgede bulunan 6 mahallede 14 bin bina bulunuyor. Bunlardan yedi bini hemen yıkılması gerekiyor. Bir an önce sağlıklı konutlara kavuşmak gerekiyor.


Bahariye Mahallesi muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Muhtar: Fuat Pusat

Adres: Hidayet Erzeybek Sokağı (1873) No: 40 

Faks: 382 84 51