Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bahçe mobilyaları

Bahçeli evlerin veya geniş balkonlu, teraslı evlerde uygulanan dekorasyon türüdür. Bahçe mobilyaları, dış mekan dekorasyonunun en önemli araçlarıdır.Bahçe mobilyalarıBahçe dekorasyonunda amaç nedir?


Dış mekân dekorasyonunda en önemli amaç, ürünün konforlu ve dayanıklı olması. Açık havada geçirilen zamanlardaki artış göz önüne alındığında, artık iç mekân şıklığının dışarıya taşınması da önem kazanıyor. Bahçe ve verandalarda mobilyalarla beraber dış mekâna uygun halılar (jüt, bambu, vs) kullanılıyor, duvarlara değişik objeler, aplik, resim ve aynalarla canlılık katılabiliyor. Son iki senedir çok talep gören kumaş ve deri döşemeli dış mekân oturma grupları salon şıklığını adeta bahçeye taşıyor; ayrıca havuz kenarında kullanılan hidromasajlı duşlar bahçelerin konforunu daha da artırıyor.


Dayanıklılık ve estetiğin ön planda olduğu bahçe mobilyalarında, bu sezonda her zamanki gibi değişik malzemeleri görebileceğiz. Her zamanki gibi, bunların arasında tik, fiber sentetik ve paslanmaz çelik ağır basıyor. Bahçe mobilyaları konusunda uzman firmalar sadece trende yönelik ürünler değil, her çeşit zevke hitap eden geniş bir ürün yelpazesi hazırlıyorlar; ancak yine de son senelerde talebi giderek artan beyaz renkli bahçe mobilyasının ağırlık kazandığını söylemek isteriz. Bahçe mobilyasını neye göre seçmeliyiz, dışarısı için hangi ahşap uygundur?


ICA’nın bahçe mobilyalarından sorumlu mimarı Gülay Selimoğlu: Bahçe mobilyası seçerken tercihimizi ahşap malzemeden yana kullanacaksak, öncelikle seçimimiz tik ağacı olmalıdır. Tik ağacı yoğunluğu yüksek ve sert bir ağaç olduğu için demir ağaç olarak da anılır, ömrü dış mekânda 100 senedir.

 

Tik ağacının dışında ireko, bambu, maun ve meşe de dış mekân ürünlerinde kullanılmaktadır.Bahçe mobilyası seçerken nelere dikkat edilmeli?


Bahçe mobilyası seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli husus mobilyanın rahat, fonksiyonel ve uzun ömürlü olmasıdır. Tik mobilyalarda kerestenin düzgün olması, birleşim detaylarının temizliği ve sağlamlığı, yüzeylerinin pürüzsüz olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Fiber sentetik şeritlerden örülerek yapılan sentetik rattan dediğimiz örgü mobilyalarda ise örgünün sıkı, düzgün ve eksiz olarak yapılmış olmasına dikkat etmeliyiz. Alüminyum ve demir gibi metal mobilyalarda ise malzeme üstündeki boyanın elektrostatik boya olması gerekir; ayrıca alacağımız mobilyalarda minderlerin iskeletiyle uyumlu ve rahat olması, dış mekâna uygun leke tutmayan ve yıkanabilir kumaşlar olması tercih edilmelidir.Yazın ve kışın mobilyalarımızı nasıl korumalıyız? 


Bahçe mobilyalarımızın uzun ömürlü olmasını istiyorsak, aynı iç mekân mobilyası gibi özenli ve temiz kullanmamız gerekmekir, mobilyalarımızı sık sık yıkamalı, kirin üstüne birikmesine izin vermemeliyiz. Kış boyunca da nem almayan koruyucu kılıf kullanırsak yıpranma süreçlerini geciktirmiş oluruz.Bahçe mobilyaları


Uzun ve dayanıklı olmaları için bahçe mobilyalarının bakımı nasıl olmalı? 


Tik açık havada renk değiştirme özelliği gösteren bir ağaçtır, zaman içinde rengi griye dönüşür, bu, ağacın hakiki ve yüksek kaliteli olduğunu gösterir; dolayısıyla her sene bahçe sezonunu açarken özel bir zımparalama bakımı gerekir, bu sayede mobilya tekrar doğal rengine kavuşur, dilenirse tik koruyucu cila kullanılarak dayanıklılığını artırabiliriz. Sentetik örgü ve metal mobilyaların ise özel bir bakımı yok, piyasada bulunan kaliteli temizleme solüsyonlarıyla yıkanabilirler.Fatih Kıral’ın bahçe mobilyası tüyoları nelerdir? 


Yazla birlikte bahçelere çıkma vakti. Ancak dekorasyonu da en az ev kadar meşakkatli. Sözkonusu bahçe olunca sezon modası kadar, dayanıklı ürünlere odaklanmakta da fayda var. Trendleri belirleyen Fatih Kıral mobilyanın sahibi Fatih Kıral’dan tüyolar;


Bahçe alanın düzenlemesi ve dekorasyonuna nasıl ve nereden başlamalıyız?


- Bahçe, ev dışındaki açık alanlar olarak düşünülse de, mevsim yaz olduğunda, evin en sık kullanılan odası gibi oluyor. Dolayısıyla keyifli bir bahçe için dekorasyon ve mobilya seçimi oldukça önemli. İnsanlar şu günlerde bir bahçe telaşına kapılırlar genelde. Bu sebeple de nereden başlayacaklarını doğru seçemeyebilir. Önce toprak, fide ve çiçeklerle ilgilenmeyi düşünebilirler. Oysa öncelikle mobilya seçimi yapılmalı. Bahçedeki konumlandırma ve aksesuvarlar; kısacası dekorasyon mobilyalara göre yapılmalı.Bahçe mobilyası dendiğinde neleri düşünmek gerek? 


- Bahçede isterseniz hamak keyfi, isterseniz kahvaltı, yemek veya mangal ziyafeti yapabilirsiniz. Bu nedenle bahçe mobilyası kapsamına giren çok birim var. Oturma ve yemek grubpları, salıncak, şezlong, sehpa ve diğer aksesuvar ya da tamamlayıcı parçalar...Hangi malzemeler öne çıkıyor?


- Klasik tik ve politek malzeme. Tik ağacından yapılan mobilyalar, belli sürelerde bakımları yapıldığı taktirde çok uzun süre dayanabiliyor. Politek malzemeler de doğal olmamalarına karşın, oldukça estetik ve dayanıklı malzemeler olarak öne çıkıyor. Bahçede bir konsept yaratılmak isteniyorsa, kullanımı rahat, bir o kadar estetik ve sıcak görünümlü oturma grupları ve masalar özenle seçilmeli. Bahçede salıncak, sıra dışı veya ‘olmasa da olur’ diye düşünülse de bence şık ve kullanışlı salıncaklar, malzeme ve renk açısından diğer parçalarla uyumlu kullanılabilir.Renkler ve tonlarda ne yenilikler var?


- Modernizmi temsil eden rengi beyaz, bahçe mobilyalarında da revaçta. Yanı sıra lacivert ve tik ağacı olmayan mobilyalarda da doğal tik rengi moda.Mobilyalarımızı ani yaz yağmurlarından korumak için neler önerirsiniz?


- Minderlerde nanoteknolojiyle üretilen su geçirmez kumaşlar her tür hava koşulunda rahatlıkla muhafaza edilebilir. Uzun ömür  ve kirlenmeyi önlemek için, ürünleri mevsim sonunda iç mekanda korumanızda fayda var. Bu sebeple portatif, hafif veya katlanabilir ürünler tercih edilebilir.Bahçe dekorasyonunu tamamlamak için ne tür objeler gerekli? 


- Zevke göre farklı temalar... Denizci temasıyla veya renkli aksesuvar, minder, mumluklar, fenerler, masa örtüleriyle bahçenize renk katabilirsiniz.KOLAY TEMİZLENENLERİ SEÇİNBahçe mobilyası seçecekler dayanıklılık, fonksiyon, konfor ve kolay temizlenebilirliğin yanında; sıhhi açıdan da antibakteriyel, mantar üremeyen malzemelerden yapılmasına dikkat etmeli. Her eşya için doğru kullanım ve bakım yöntemleri var. Bahçe mobilyaları dış mekanda kullanılan eşyalar olduğundan bu konu daha hassasiyet kazanıyor. Öncelikle mobilyaların üretildikleri malzemelerin neler olduğunu ve her birinin ideal temizlik, bakım ve koruma tekniklerini satın alınırken öğrenmeli. Bunlara uyulduğu takdirde çok uzun yıllar kullanılabilirler.Bahçe mobilyaları seçiminde tavsiyeler nelerdir?


Hürriyet Gazetesi’nde Melda Narmanlı Çimen’in 26.05.2012 tarihinde yayınlanan yazısı şöyle;


Bahçe mobilyalarının formülü pek değişmez. Egzotik ahşaplar, rattanlar ve sentetikler arasında döner dururuz. Bu sene de durum aynı; en önemli 3 yenilik ise mobilya boyutlarının iyice büyümesi, takım ve set alma döneminin tamamen bitmesi ve meşhur ekru minderlerin yerlerini vizon rengine ve siyahlara kaptırması.


Güneşin ısıttığı, büyük şemsiyelerin gölgelediği, naneli limonataların servis edildiği ve hepimizin tembelleşip yavaşladığı bu günleri hedefleyen tasarımcılar, hazırlıklarını çok önceden tamamlamıştı. Balkon, teras ve bahçelerde hafif alüminyumlar mı, kullanışlı rattanlar mı, yoksa egzotik ve şık ahşaplar mı sorularının gündeme geleceğini bildiklerinden, her türde tercih için farklı seçenekleri fuarlarda beğeniye sundular.  

En havalı bahçe grubu benim olsun diyorsanız, öncelikle her şeyi aynı showroom’dan takım halinde satın alma fikrini unutmanız gerekiyor. Salonda olduğu gibi açıkhavada da kendi özel kombinasyonunuzu yaratmanız gerek. Çünkü artık bahçede  ya da balkonda oluşturduğunuz yer sadece bir köşe değil, evinizin bir odası. Örgü dokumalı kanepeninizin önüne tik bir orta sehpa seçebilir; ahşap oturma grubunuzun içine tek bir ferforje koltuk ilave edebilirsiniz. 

Yeriniz müsaitse kural belli: Ne kadar büyük ve geniş, o kadar rahat! Çünkü hedefimiz, açıkhavada geçireceğimiz zamanı uzatmak, uzatmak, daha da uzatmak. Renk paletlerinde farklı şıklar mevcut; ama şu aralar en popüleri oturma grubunuzun beyaz ve ekru minderleriyle vedalaşarak antrasit gri, siyah ve vizon rengine merhaba demeniz. Özellikle tribal desende ve safran sarısı çizgili yastıklarla çok hoş duracaklardır. Açıkhavanın en önemli silahı ise aksesuvarlar. Seramik saksılar içinde büyük yeşil bitkiler, mum koyacağınız kuş kafesleri ve bahçe meşaleleri listenizin ilk üçü olsun.


Yok yok!


Mudo Concept’in bahçe koleksiyonu müthiş zengin. Neler mi var? Tik, akasya, demirağacından ahşap oturma grupları, ahşap masa ve sandalye setleri, modüler köşe grupları, kolay deforme olmama özelliğine sahip bambu ürünler, dış etkenlere karşı dayanıklı kumaş döşemeleri... Dahası? Hamak, şezlong, day-bed, bar seti, fener, saksı, yastık... Ötesi? Maslak ya da Nişantaşı mağazasına uğrayıp kendiniz görün daha iyi! Dikkat: O kadar çok şey var ki, bir saatten önce çıkamazsınız, programınızı ona göre ayarlayın!


Kafese sokun


Pek çok aksesuvar mağazasında bulabileceğiniz demir ya da ahşap kafesler, içlerine farklı boyutlarda mumlar, çiçekler veya deniz kabukları koyularak açıkhava atmosferinizi tamamlayan güzel bir köşe yaratabilir.


Terrarium kurun


Balıkların yaşam alanı olan akvaryumlar gibi bitkilerin de minyatür yaşam ortamları olabileceğini gösteren terrarium’lar, küçük bir cam kavanoz, geniş boyunlu balon formunda kaplar ya da büyük bir cam küre içinde yaşadığınız yere yeşili taşıyor. Üstelik kuru oda iklimine, sigara dumanına ya da klima gazına maruz kalmadan. İhtiyaçları olan suyu camın içerisinde oluşan nemden alan terrarium’ları botanikçinizden sipariş edebilir ya da kendiniz yapabilirsiniz.