Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bahçede kurban kesmek serbest mi?

Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamıyor. Peki, bahçede kurban kesmek serbest mi?


Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamıyor. Buna karşın etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban kesilebiliyor.


Ancak bahçede kurban keseceklerin uyması gereken bazı kurallar bulunuyor. Aksi durumda konutlarda atıkları toprağa veren her konut ve bağımsız bölüm için Bin 221 lira ceza kesiliyor.


Etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban keseceklerin uyması gereken kurallar


(1) Kesim yeri beton, beton asfalt ve benzeri sızdırmaz malzemeden olur, çıkan kanın toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılır, gerektiğinde kireçlenir.


(2) Kurbandan çıkan kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konulur, gerektiğinde ikinci torba kullanılır, ağzı iyice kapatılıp bağlanır ve bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilir. Bu hizmetlerin verilmediği yerlerde bahsedilen atıklar ve var ise hastalıklı bölümler kesim yapanlar tarafından en az iki metre derinliğinde çukura gömülür.


(3) Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmaz, kan izi kalmayacak şekilde temizlenir, gerektiğinde kireçlenir.


(4) Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmalarına ve çevre kirliliğine neden olunmaması yönünde tedbir alınır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com