Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bahçelievler Spor Kompleksi açıldı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesince Bahçelievler'de yapımı biten ve gerçekleştirilecek Yatırım ve Hizmetlerin Toplu Açılış Temel Atma ve Yüzme Havuzu Açılış Töreni”, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesince Bahçelievler'de yapımı biten ve gerçekleştirilecek Yatırım ve Hizmetlerin Toplu Açılış Temel Atma ve Yüzme Havuzu Açılış Töreni”, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

 

KAYNAK: İSTANBUL’DA SÜREKLİ YENİ HİZMET GÖRÜYORUM


Bahçelievler’deki toplu açılış ve temel atma töreninde Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Bahçelievler Kaymakam Vekili Osman Ateş, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, İBB Bürokratları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar yer aldı.


Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, kendisinin de İstanbul aşığı ve fahri Bahçelievlerli olduğunu belirterek, Kadir Topbaş döneminde İstanbul’da yeni üstgeçitler, altgeçitler, tüneller, metrolar, önemli altyapı ve çevre projeleriyle karşılaştığını söyledi. 


Vatandaşlardan geçmişteki Tavukçu ve Ayamama derelerini ve İSKİ yolsuzluklarını hatırlamasını isteyen Veysi Kaynak, “İstanbul’un Kadir Abisi’ni ve Bahçelievler Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. İstanbul ve Bahçelievler’deki yeni hizmetleri adım adım takip ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığından beri İstanbul için hayal ettiği ne varsa bugün bir bir hayata geçiyor. 16 Nisan’da ülkemiz için yepyeni ufukların bizimle olmasını diliyorum. Millete hesap vermek önemli. Getirdiğimiz sistem tam da budur” şeklinde konuştu.


TOPBAŞ: HER HAKLI TALEBİ YERİNE GETİRİYORUZ


Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da nüfus olarak dünyanın 124, ekonomi olarak da 117 ülkesinden büyük İstanbul’a hizmet etmenin bir ayrıcalık ve onur olduğunu belirterek, “AK Partili belediyelerle İstanbul’da ve Türkiye’de hizmetin ardı arkası kesilmiyor. 17 milyona dayanan şehirde su ve atıksu problemi yok. Geçmişte plansız gelişten İstanbul’da ulaşımdan altyapıya ne ihtiyaç varsa yapmak için büyük gayret gösterdik. Bize gelen her türlü haklı talebi yerinde çözmeye çalıştık” diye konuştu.


13 yılda 98 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yıl da 16,5 milyar lira daha yatırım yapacaklarını aktaran Kadir Topbaş, yatırımlarımızın büyük bölümü metrolarla ve toplu ulaşım araçlarıyla ilgili olduğuna dikkat çekti. “Kendimize, İstanbul’u daha erişilebilir ve daha yaşanabilir kılmayı hedef koyduk” diyen Başkan Topbaş, şöyle konuştu;


İBB’DEN BAHÇELİEVLER’E 1 MİLYAR 285 MİLYON LİRA YATIRIM


“Görev süremiz boyunca Bahçelievler’e de tam 1 milyar 285 milyon lira yatırım yaptık. Belediye başkanı olarak ekibimizi kendimiz seçiyoruz. Bir arkadaşımızın performansı düştüğü zaman teşekkür ediyor bir başkasına yetki veriyoruz. Yarın sandığa geldiğimiz zaman yetkiyi nasıl kullandığımızı, kimlerle çalıştığımızı ve bütçeyi nasıl oluşturduğumuzu bile sormazsınız. Neler yaptığımıza bakarsızınız ve güvendiğiniz insanlara yetki verirsiniz. Önümüzde sizlerin geleceği ile ilgili karar vereceği 16 Nisan Referandumu var. Göreve getireceğiniz cumhurbaşkanına aynen belediye başkanlarında olduğu gibi yetki vererek, ‘Kabineni kur, devam et’ diyeceksiniz.”


“Bizim muhatabımız halktır. Biz her oy isterken kendimizi halkımıza anlattık” diyen Topbaş, bugünkü parlamenter rejimde vatandaşın hiç istemediği bir siyasi partinin bile koalisyon ortağı olarak iktidar bile olabildiğini bu nedenle yetki verirken çok dikkat etmek gerektiğini söyledi. 


YATIRIM VE HİZMET İÇİN ‘EVET’…


Topbaş, “Geçmişte maaş ödeyemeyen bir belediye bugün bu kadar yatırımı yapabiliyorsa, ülkemiz bu mesafeleri kat edebiliyorsa, demek ki kaynaklarımız yeterli. Bugün de Bahçelievler Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nu açıyoruz ve tüneller açarak atık su kanalları yapmak için temel atıyoruz. Geçmişte dere taşkınlarında ne hayatlar kaybettik. Bu yatırımlar Bahçelievler’e hayırlı olsun. Bu ne ilk ne son… Siz bize destek verdiğiniz müddetçe bu yatırım ve hizmetlerin ardı arkası kesilmeyecek. Yeter ki siz 16 Nisan’da duruşunuzu ‘Evet’ olarak gösterin. Daha çok metro istiyorsak, ‘Evet’. Altyapı sorunları çözülsün istiyorsak, ‘Evet’. Daha çok yüzme havuzu istiyorsak, ‘Evet’. Spor tesisleri istiyorsak, ‘Evet’. Herkesin imrendiği bir İstanbul istiyorsak, ‘Evet’. Bütçesi tam takır olmamış bir şehir istiyorsak, ‘Evet’. Çöp yığınlarından geçilmeyen bir İstanbul olmasın istiyorsak, ‘Evet’. Hava kirliliği olmayan bir şehir istiyorsak, ‘Evet’. Bunlar sizin vereceğiniz yetkiyle gerçekleşiyor” diye konuştu.

 

DEVELİOĞLU: HAVUZ TESİSİ SAYISINDA İSTANBUL BİRİNCİSİYİZ

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu da törende İBB Başkanı Kadir Topbaş'a teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi; "Bu tesis aslında 10 yıl önce halkımızın hizmetinde olacaktı ancak burada kiracı durumunda olan spor kulübü, siz buraya bu tesisi yapamazsınız diyerek bizi mahkemeye verdi. Mahkeme 8 yıl sonra lehimize sonuçlanınca elimizde hazır olan projemizi sayın başkanımıza sunduk ve kendileri de bizi kırmadan yapmayı kabul ettiler.İşte bu istikrarın ortaya koyduğu bir hizmet şeklidir. İstikrar olursa hizmet de olur. Bizler, Türk gençliğinin geleceğine inandık ve özellikle spor’da tesisleşmede ülkemize örnek ilçe olduk. 13 yılda, bugün burada açılışını yapacağımız spor kompleksimizle birlikte, 6 spor kompleksini ilçemize kazandırdık. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Kadir Topbaş’ın da destekleriyle 19 okul spor salonunu gençliğimizin hizmetine sunduk. Ülkemizde ilk kez spor parkı projesini hayata geçirdik. Bahçelievler genelinde 60’a yakın spor parkı yaparak, kültür–fizik spor aletlerini sokağa taşıdık ve yaşlı-genç demeden halkımızı sporla buluşturduk. Havuzlar yaptık. İlçemizde her gencimiz yüzmeyi bilsin diye ilçe milli eğitim müdürlüğümüz ile işbirliği yaptık. Ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan bu proje kapsamında 4 tane yeni semt havuzu inşa ederek çocuklarımızın hizmetine sunduk. Gençlerimizle güçlendikçe bugün 55 bin lisanslı sporcu sayımızla, ülkemizde ilçeler düzeyinde 1’nci sıraya çıktık. İstiyoruz ki, sağlıklı ve güçlü bir geleceğimiz olsun. Hepimiz biliyoruz ki, gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan kurtaracak yol; Spor ve kültürüdür. 6 tane kültür merkezimiz ve 12 bilgi evimiz de halkımızın ve çocuklarımızın hizmetinde. İlçemizi, ülkemizde sporun başkenti yapmamızın temelinde, gençlerimizin sağlıklı bir geleceğe taşıma amacı yatmaktadır. Sayın başkanım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldiğiniz günden günümüze her zaman yanımızda oldunuz. İlçemizde önemli yatırımlara imza attınız

Bunların başında, her yağan yağmurda sel baskınlarıyla bizleri rahatsız eden tavukçu deresinin ıslahını burada saymadan geçemeyeceğim

Bugün burada 6’ncısını sizlerin sayesinde açacağımız Bahçelievler spor kompleksimizin yapımını da gerçekleştirdiğiniz için, Bahçelievler'imize yaptığınız tüm katkılar için size minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum. Size, halkım ve şahsım adına kez daha teşekkür ediyorum. Açılışını birazdan hep birlikte gerçekleştireceğimiz tesisimizin Bahçelievler halkına uğurlu olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

 

Törende konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, çocuklarla birlikte önce temeli atılacak olan Mehmet Akif Mahallesi’ndeki 121Metrelik Atık su Hattı’nın inşaatına bağlanarak temel atma törenini gerçekleştirdi. Kaynak, Topbaş ve Develioğlu, daha sonra yine çocuklarla kurdele keserek Bahçelievler Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ile diğer atık su yatırımlarının açılışını gerçekleştirdi. Yüzme havuzunu da gezen Kaynak ve Topbaş, yüzme gösterisi yapan çocuklardan müsabakalarda ve olimpiyatlarda madalya istedi.

Açılışı Yapılan Yatırımlar

Bahçelievler Yarı Olimpik Yüzme Havuzu

Bahçelievler-Yenibosna Atıksu Aktarım Tüneli (1250 metre)

Atık su ve Yağmur Suyu Kanalı (5 Kilometre)


Temeli Atılan Yatırımlar

5 Mahalleye 12 Kilometre Atık su ve Yağmursuyu Kanalları

Mehmet Akif Caddesi'ne de 121 Metre Uzunluğunda Atık su Hattı

 

Bahçelievler Spor Kompleksi           

8.900 m2 alan üzerine inşa edilmiş olup, 8875 m² kapalı alana sahiptir. Büyük oranda yer altına kurulan tesis dört bodrum katı, zemin, teras ve çatı katlarından oluşmaktadır.

Tesiste, 1 adet Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, 1 adet Çırpınma Havuzu, Fitness salonu, Buhar Odası, Sauna, Fitness, Stüdyo Salonu, danışma, yönetim, kreş, kantin alanları bulunmaktadır.
Bahçelievler Belediyesi