Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bahçeşehir’de yeni konut projeleri hız kesmiyor!

Türkiye’de gayrimenkul sektörünün kalbi niteliğinde olan İstanbul’da Avrupa yakasının en çok gelişen bölgesi Bahçeşehir olup, bölgede son 4 yılda fiyatlar ikiye katlandı..


Türkiye’de gayrimenkul sektörünün kalbi niteliğinde olan İstanbul’da son 10 yılda, gayrimenkul piyasası gerçekleşen ve planlanan kamu ve özel yatırımlar ile büyük bir gelişim gösterdi. Özellikle ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi, ihtiyacı karşılamak için yeni bölgelerin yaşam alanlarına açılması, kentsel dönüşüm projelerinin hayat geçirilmesi gayrimenkul yatırımlarının artışına katkı sağladı. 3. Havalimanı, Marmaray, 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu vb. projelerle birlikte İstanbul’da bazı bölgelerdeki fiyat artışları dikkat çekti.


DÖRT YILDA YÜZDE 106 ARTTI


EVA Gayrimenkul Değerleme’nin 2016 İstanbul Markalı Konut Araştırması’na göre, şehrin 34 bölgesinde 1.417 markalı konut projesinin yer alıyor ve kent genelinde markalı konut sayısı 560 bine ulaştı. 2016 yılında en fazla değerlenen bölge Bahçeşehir oldu. Eva Gayrimenkul Değerleme verilerine göre, Bahçeşehir’de konut fiyatları 2013 yılında yüzde 12, 2014 yılında yüzde 6, 2015 yılında yüzde 26, 2016 yılında ise yüzde 37.9 değer kazandı. Son 4 yılda toplam yüzde 106 değer artışının yaşandığı bölgede, daireler yıllık ortalama yüzde 19.8 prim yaptı.


KAMU YATIRIMLARI ETKİLEDİ


TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, son yıllarda özelikle konut fiyat artışlarında iki önemli değişkenin etkili olduğunu belirterek bunlardan ilkinin mega projeler, diğerinin de Bahçeşehir’de arka arkaya hayata geçirilen konut projeleri ve belirli bir süre sonunda bölgenin olgunlaşması olduğunu ifade etti. Mega projelerde etkinin çok açık görülebildiğini kaydeden Maya, köprü, metro, havalimanı, hastane, adliye sarayı ve benzeri kamu yatırımlarının bölge dinamiklerini ve fiyatı önemli şekilde etkilediğine dikkat çekti.


FİYATLAR NE DURUMDA


Bölgede birden bire eş zamanlı başlayan şantiyelerinde inşaat bitiş ve ev teslim dönemleri de çok benzer zamanlarda olduğunu kaydeden Maya, aydı anda stoka çok fazla konut eklendiğinde özelikle kira rakamları ve satış rakamlarının dengeye ulaşmasının vakit alabildiğini anlattı.  Maya,”Dengeye ulaştığında ve gerçek pazar değerlerini bulma dönemlerinde artışlar biraz daha keskin olabiliyor” dedi. İstanbul Bahçeşehir’de sıfır konutlarda metrekare satış fiyatlarının 2015 yılında 3 bin 500 – 4 bin lira aralığında olduğunu hatırlatan Maya, 2016 yılında bu rakamların 5 bin lira seviyesine eriştiğini ve bunun sebebinin bölgenin ulaşım bağlantılarının metro ve Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısı ile güçlenme beklentisi olduğunu söyledi.


Türkiye'nin ilk uydu kenti Bahçeşehir orta ve üst gelir grubu tarafından ilgi görüyor. Önceleri düşük ve orta yoğunluklu yerleşim bölgesi olarak gelişen Bahçeşehir ve çevresinde, zamanla yüksek  katlı rezidans projeleri hayata geçmeye başladı. 


1990-2001 yıllan arasında MESA-Nurol Bahçeşehir Ortak Girişimi'nin geliştirdiği 6 bin 600 konutla temelleri atılan bölge, son birkaç yüda Garanti Koza, Kiptaş, Emlak Konut, Dekar Yapı ve MFA İnşaat'm hayata geçirdiği projelerle 10 bine yakın yeni konut kazandı. 


Halihazırda yapımı devam eden ve planlanan toplam 13 projede 13 bin konut bulunuyor. Eval İnşaat'ın bin 100 konutluk Evalpark İstanbul, Kiler GYO'nun 465 dairelik Referans Bahçeşehir, Sinan Gayrimenkul'ün 194 konutluk Sky Bahçeşehir, Arena İnşaat'ın 160 konutluk Pergamon Köşkleri, Atmaca Grup'un 147 konutluk Bahçeşehir Park projelerinin yapımı devam ediyor. 315 konutluk Eston Şehir Mahallem projesini bu yıl içinde teslim etmeye hazırlanan Polatyol Yapı, 1128 konutluk yeni bir projeye hazırlanıyor. Kiptaş'ın Bahçeşehir birinci kısımda yer alan 4 bin konutluk Vaditepe projesinin 357 daireden oluşan Gölevleri etabının yıl sonunda teslim edilmesi planlanırken, Soyak'ın kısım kısım inşa ettiği Konforia projesinde ise 5 bin konut yer alacak. 


BAHÇELİ EV KONSEPTİ 


Bahçeşehir'de son olarak Akzirve Gayrimenkul, 2 bin 500 konut ve 100'ün üzerinde ticari üniteden oluşan Strada adlı projenin inşaatına başlarken, Makyol İnşaat 435 konutluk Santral Residence için talep topluyor. Bahçeşehir'de bugüne kadar az katil 4 proje hayata geçiren Dekar Yapı, Demiröz ile birlikte 500 bahçeli evden oluşan yeni bir projeye başlayacak. Bahçeşehir'de 100 dönümlük arsası bulunan Mesa-Nurol'un ulaşım yatırımlarının tamamlanmasının ardından parseller üzerinde 700 konutluk proje geliştirilmesi bekleniyor. İsmail Şahin/SözcüÖnerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı