Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bahriyeli Sedat Bey Yalısı

Manolya Yalısı ve Işıklıoğlu Yalısı olarak da bilinen yalıdır. Bahriyeli Sedat Bey Yalısı’nın sol bölümünde Doğu Gözaçan, sağ bölümünde Üstün Ergüder ikamet ediyor. 2003 yılı itibariyle 2,5 milyon dolar değerindedir.Bahriyeli Sedat Bey Yalısı

Bahriyeli Sedat Bey YalısıBahriyeli Sedat Bey Yalısı’nda kimler oturuyor?XIX. yüzyıl sonlarında inşa edilen bina mimari olarak Neo-barok uslupta yapılmış. “Manolyalı Yalı” olarak da adlandırılan yalı, iki ayrı mülkiyet olarak kullanıyor. Yalının sol bölümü Doğuş okulları ve üniversitesi sahibi Doğu Gözaçan’a ait. Sağındaki beyaz renkli Rıza Bey Yalısı’nda Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Üstün Ergüder oturuyor.


Batılıların Sweet Waters of Asia (Asya’nın Tatlı Suları) dedikleri Göksu deresi eski adı Güzelce olan Anadoluhisarı’ndan Boğaziçi’ne dökülüyor. Bu bölgedeki en güzel yalılardan biri de neo barok tarzda inşa edilmiş olan Bahriyeli Sedat Bey Yalısı. Yalıyı Sedat Bey’in dedesi Mustafa Reşit Paşa  1840’ta yaptırmış. Bahçesinde bulunan manolyalar dolayısıyla Manolya Yalısı olarak da biliniyor. Yalı, 1992′de Işıkoğlu ailesine satılmıştır.Bahriyeli Sedat Bey Yalısı


Bahriyeli Sedat Bey Yalısı’nın mimari özellikleri nelerdir?Yalı barok üslupta, iki katlı harem ve selamlık olmak üzere iki bölüm halinde yapılmış. Yalı karnıyarık planı şeklinde, orta sofanın etrafında sıralanmış odalardan meydana gelmiş. Her iki bölüm de birbirinin eşi. Yalının cephesinde altlı üstlü iki sıra halinde pencere dizisi bulunuyor. Bu pencerelerden köşedekiler dikdörtgen söveli, onun yanındakiler ikiz pencere şeklinde. Orta bölümdeki pencereler yuvarlak kemerli olup, ikinci katın ortasına balkon yerleştirilmiş. Bu balkonun üzerine rastlayan çatı katının uzantısına küçük bir balkona yer verilmiş. Yalının tümü geniş saçaklı ahşap çatılı. Bahriyeli Sedat bey Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale'de torpillenerek batan Mesudiye Zırhlısı'nda sağ kurtulan birkaç kişiden biri. Yalı bugün Selamlık ve Haremlik Bölümü iki ayrı malik tarafından kullanılıyor. Rıhtım uzunluğu 60 mt. olan yalının , kayıkhanesi yan tarafta bulunuyor. Selamlık bölümünün 1271 m2 arsa üzerinde 220 m2 , Haremlik bölümünün ise 1000 m2 arsa üzerinde 400 m2 olduğu arşiv kayıtlarında yer alıyor. 

Günümüzde yalı Işıkoğlu ailesinin mülkiyetinde olup, yakın tarihlerde restore edilmiş, bu nedenle de bugün iyi durumdadırBahriyeli Sedat Bey Yalısı’nın plan özellikleri nedir? Doğuda kargir bir su basman üzerinde yükseltilen deniz cephesi ortada öne çıkarılan sofa ile üç bölümlüdür. Su basman katında etrafı profilli yuvarlak menfezler yer alır. Eksende sofa cephesi iki kat yüksekliğinde öne taşırılmıştır. Cephenin ikinci katı balkon olarak düzenlenmiştir. Bu bölümde iyon başlıklı dört ince sütunun aralarına ahşap balkon korkuluklar yerleştirilmiştir. Üstte saçak seviyesi üzerinde çatı bir cihannüma ile yükselir. İki uçta öne çıkarılan odalar köşelerde akantus yapraklı başlıklı ve tabanlı pilastrlarla belirlenmiştir. Katlar arası tüm cephe boyunca bir kornişle belirtilmiştir. Cephede altlı üstlü iki sıra halinde pencere dizisi bulunmaktadır. İki uçta odalara açılan penceler altta basık kemerli bir alınlıkla taçlandırılmıştır. Üst pencereler üçgen alınlıklıdır. Sofa cephesinde açıklıklar kilit taşı vurgulanmış yuvarlak kemerlidir. Sofanın iki yanında yer alan ikiz pencereler altta ortası kesik üçgen alınlık, üstte ortası kesik basık kemerli alınlıkla taçlandırılmıştır. Saçak altını arşitrav görünümünde bir korniş dolanır. Üstte kırma çatı yükselir. Yan cepheler ortada öne çıkarılan sofa cephesiyle üç bölümlüdür. Alt üst iki sıra pencere dizisinin yer aldığı cephelerde benzer tasarım öğeleri ve mimari unsurlara yer verilmiştir. Bahriyeli Sedat Bey Yalısı hangi haberlere konu oldu?Boğaz’ın en pahalı yalısı 60 milyon dolar (Zaman Gazetesi, Temmuz 2013)


İstanbul Boğazı’ndaki en pahalı yalının bugüne kadar ismi duyulmayan Saadettin Erbilgin’e ait olduğu ortaya çıktı. Erbilgin’in yalısının fiyatı 60 milyon dolar (84 trilyon lira). Boğaz’da birçok ünlü isme ait yalı bulunuyor. Bunlardan Doğuş Grubu’nun sahibi Şahenk ailesinin yalısı 20 milyon dolar, Necmettin Erbakan’ın yalısı 17 milyon dolar, müteahhit Basri Erdoğan’ın Perili Köşk’ü ise 40 milyon dolar değerinde.


Dünyanın en yaygın ağına sahip şirketlerinden Amerika Birleşik Devletleri merkezli Century 21’in Türkiye temsilciliği, İstanbul Boğazı’ndaki yalıları araştırıp fiyat biçti. Century 21’in Türkiye Genel Müdürü Hilmi Işıkören, yabancı zenginlerin İstanbul Boğazı’ndan yalı satın almak istediklerini açıkladı. Işıkören, ancak bunun için Meclis’ten yabancıların konut edinmesine izin veren yasanın çıkmasını beklediklerini söyledi.


Yalı fiyatları tespit edildi


Şirket, Türkiye’nin sayılı zenginlerinin oturduğu yalılar için de bir fiyat tespitinde bulundu. Sabancı, Koç, Erbakan, Uzan, Taviloğlu, Boyner, Tatlıcı gibi ünlü ailelerin halen oturdukları yalılara ünlü emlakçılar değer biçti. Tarihî yalılar ve değerleri, önceki akşam basın mensuplarının da katıldığı Boğaz'daki bir tekne gezisiyle tanıtıldı. Fiyatları Century 21’e bağlı ABC Emlak Danışmanı Kemal Denizci ile K–D Gayrimenkul Ofisi sahibi Emin Kovankaya belirledi. Araştırma esnasında Boğaz’daki birçok yalının gerçek sahiplerinin öğrenilemediği belirtildi. Century 21, ABD New Jersey merkezli, 96 ülkede temsilcilik verdiği 7 bin 200 ofisi bulunuyor. Türkiye’deki temsilciliğini ise Uzel Grubu, 

16 emlak ofisiyle yürütüyor.


Bahriyeli Sedat Bey Yalısı: Doğuş Okulları’nın sahibi Doğu Gözaçan ailesine ait. Anadoluhisarı’ndaki yalının değeri 2,5 milyon dolar.