Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bakım alacaklısı ölürse ne olur?

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi ile, bakım alacaklısı olan hasta ya da yaşlı kimse kendi bakımı karşılığında bir malını kendisine bakan kimseye devredebiliyor. Peki, bakım alacaklısı ölürse ne olur?


Bakım alacaklısı ölürse ne olur?


Ölünceye kadar bakma sözleşmesi ile, bakım alacaklısı olan hasta ya da yaşlı kimse kendi bakımı karşılığında bir malını kendisine bakan kimseye devredebiliyor.


Bakım borçlusu, bakım alacaklısı tarafından mirasçı atanmışsa, ölünceye kadar bakma sözleşmesine miras sözleşmesine ilişkin hükümler uygulanır.


Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, mirasçı atanmasını içermese bile, miras sözleşmesi şeklinde yapılıyor.


Sözleşme, Devletçe tanınmış bir bakım kurumu tarafından yetkili makamların belirlediği koşullara uyularak yapılmışsa, geçerliliği için yazılı şekil yeterli oluyor. Peki, sözleşme yapıldıktan sonra bakım alacaklısı ölürse ne olur? 


Bakım borçlusuna bir taşınmazını devretmiş olan bakım alacaklısı, haklarını güvence altına almak üzere, bu taşınmaz üzerinde satıcı gibi yasal ipotek hakkına sahip oluyor.


Bakım alacaklısının ölümü..

Bakım alacaklısının ölmesi halinde, sözleşme son buluyor. Bakım alacaklısının vefatının ardından, bakım borçlusuna devretmeyi üstlendiği mal, sözleşme esasları doğrultusunda bakım borçlusu adına intikal ediyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com