Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bakırköy Botanik Park - Botanik Park İncirli

Bakırköy Belediyesi tarafından İncirli Mahallesi’nde 96 bin metrekarelik alanda kurulan ve 2 Haziran 2013 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle hizmete açılan parktır.Bakırköy Botanik Park - Botanik Park İncirli

Bakırköy Botanik Parkı


Botanik Parkı’nda neler var? 


Bakırköy Belediyesi tarafından yapımına başlanan ve 96 bin metrekarelik bir alana inşa edilen Bakırköy Botanik Parkı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 2 Haziran 2013 tarihinde açılışı yapılmıştır. 


96.000 m² lik bir alan üzerinde yer alan Bakırköy Botanik Parkı'nda 11 adet tematik bahçe, çocuk oyun alanları, Atatürk ve çocuk temalı heykel, 50 metre yüksekliğinde bayrak direği, ekolojik yaşamı teşvik etmek ve botanik parkın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla yerleştirilmiş 3 adet rüzgar türbini, sosyal tesis, 8 metre yüksekten çağlayan ve içinde 5 adet pegasus atı bulunan kaskatlı havuz, manzara seyir terasları ve otoparklar bulunmaktadır. Botanik parkta yer alan yaklaşık 5.256 m² alana sahip doğal göletin biyolojik arıtması tamamlanmış; gölet çevresi ahşap iskeleler, doğal kayalar ve bitkilendirme ile kullanıcılara keyifli anlar sunacak şekilde tasarlanmıştır. Park içinde yer alan fonksiyon alanları, gezinti yolları ile birbirine ve gölete bağlanmaktadır.

Değişik yaş gruplarındaki çocuklara özel olarak tasarlanmış çocuk oyun alanında çocukların eğlenirken kendilerini de geliştirebilecekleri oyun elemanları ile 11.50 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek çocuk oyun kuleleri yer almaktadır. Bakırköy Botanik Park - Botanik Park İncirli


Bakırköy Botanik Parkı’nın peyzaj özellikleri nelerdir?


Bakırköy Botanik Parkı’nının peyzaj mimarlarından Volkan Parlayan, 25 Temmuz 2013 tarihli Agos Gazetesi’ne parkın peyzaj düzenleme özelliklerini anlattı…


“Belediyemizin en büyük hizmeti, parkın yer aldığı bu alanı yapılaşmaya açmamış olması. Bakırköy’ün yer aldığı İstanbul’un bu bölgesi, kentleşmenin en yoğun olduğu yerlerden biri. Bu park yalnızca Bakırköy’dekilere değil, Bahçelievler, Bağcılar, Zeytinburnu gibi komşu ilçelerde yaşayanlara da hitap ediyor” diyen Parlayan, öncelikle çevresinde Marmara Forum Alışveriş Merkezi, metro istasyonu bulunan parkın kurulduğu böyle bir alanın yeşilleştirilmesinin öneminin altını çizdikten sonra şöyle bir tespit yapıyor: “İstanbul’da askeri bölgeler ve mezarlıklar dışında artık pek bir yeşil alan kalmadı maalesef.”


Parlayan, parkın iç taraflarında yer alan gölden bahsederken “5200 metrekarelik gölümüzün içinde sazan balıkları, ördekler ve su kamplumbağaları var, bu canlılar 40-50 yıllık tarihe sahip bu gölde baştan beri vardı. Biz gölü tamamen ekolojik olarak, bakterilerle arıttık. Parktan önceleri bu alan, kireç ocağı, Baksu Tesisleri olarak kullanılmış” diyor.


Parkta yasaklayıcı bir tavır içine girmediklerini, insanların rahat etmesi için ellerinden geleni yaptıklarını şöyle açıklıyor Parlayan: “En başta çimlere basmak, oturmak; sosyal kuralların dışına çıkılmaması kaydıyla da burada yapılan/yapılacak her şey serbest. Yasak olan tek şey, mangal yakmak. Ayrıca parkımızda 24 saat güvenlik var. Güvenlikçi arkadaşlarımız sürekli devriye geziyor. Çay-kahve servisi yapacak tesisimiz de kısa süre içerisinde faaliyete geçecek.”


Parktaki her şey ücretsiz. Engelli vatandaşlar için asansörler var, bu asansörler sayesinde engellilerin ulaşamayacağı yerler olmadığını belirten Parlayan, ayrıca parkın içinde sürekli dolaşan elektrikli golf arabalarının olduğunu, bu araçlardan herkesin yararlanabileceğini  sözlerine ekliyor.Bakırköy Botanik Park - Botanik Park İncirli
Parkta en dikkat çeken alanlardan biri de çocuk oyun alanları. Örneğin parkın iç tarafında 12 metre uzunluğa sahip kaydırakların bulunduğu bir çocuk oyun grubu var. “Çocuklar 12 metreden kayıyorlar, buradaki amaç sadece çocuğun kayması değil, çocuk oraya tek başına çıkabiliyorsa, bir şeyi başardığını hissediyor, bir özgüven sahibi oluyor” diyen Parlayan, parkın eski su tesislerinin yer aldığı alanda kurulmasının avantajlarından faydalandıklarını da belirtiyor: “Yine özel olarak su grubunu getirdik, çocuklar suyu taşıyarak bir mühendislik faaliyeti yürütüyorlar burada. Modeller var, kumun içerisinde kepçeler var. Çocuk kirlendikten sonra da yanda temiz suyla temizlenebiliyor, bu çok önemli.”


Öte yandan parkta gerçek boyutlarıyla aynı ölçülerde, belli zamanlarda ufak hareketler yapan dinozorlar da var. Çocukların ilgisini en çok bu dinozorlar çekiyor. Parlayan’dan parka dinozor koyma fikrinin Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’e ait olduğunu öğreniyoruz.


“Parka dair ileriye dönük projeleriniz nedir peki?” sorumuzu,  “Burasını bir hamur olarak düşünün. Biz bunu devamlı yoğuracağız. Örneğin şimdi çocuk oyun alanının üzerini gölgelikle kapatmak istiyoruz. Bakırköy halkının istekleri ne yönde gelişiyorsa öyle yapacağız bundan sonra” şeklinde cevaplayan Parlayan, geçenlerde internette gördükleri bir şeyin de kendileri çok mutlu ettiğini son olarak sözlerine ekliyor: “Bir blog gördük. Bakırköy’de oturan bir vatandaş çocuğuyla buraya gelip vakit geçirmiş, fotoğraflar çekmiş, sonrasında ise bu fotoğraflarını blog’unda paylaşmış, altına da şöyle bir not düşmüş: ‘Kirlenmek güzeldir, çocuğum kirlendi ama çok mutluyum.’ Bu bizi çok sevindirdi.”Bakırköy Botanik Park - Botanik Park İncirliBakırköy Botanik Parkı’na nasıl gidilir?


İstanbul Anadolu yakasından gelecekler için: İncirli yol ayrımında Bakırköy istikametine girdikten sonra İncirli yoluna devam etmeden E-5’e ters yönden tekrar girildiğinde Bakırköy Botanik Parkı karşıya alınmış olur.


Avcılar yakasından gelecekler için: Yenibosna’dan sonra yan yollar takip edildiğinde Bakırköy tabelaları görünecek, yolu bozmadan devam edildiğinde E-5 üzerindeki Bakırköy Botanik Parkı’nın levhası görünebilir.

Toplu taşıma araçlarıyla gelecekler için: Bakırköy-İncirli durağında inildikten sonra üst yoldan karşıya geçilip biraz yüründüğünde park görünebilir.


Bakırköy Botanik Park - Botanik Park İncirli