Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi bugün açılıyor!

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi bugün açılıyor. Açılış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılımı ile gerçekleşiyor..


Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi bugün açılıyor. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında bugün ilk resmi tren seferi gerçekleşecek.


Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu treninin ilk yolculuğuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili tanıklık edecek.

 

10 yılda tamamlanan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ile Londra’dan kalkan bir tren Pekin'e kadar kesintisiz ulaşacak. 


Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Demir İpek Yolu projesi hakkında açıklamalar yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan şu açıklamalarda bulundu; "Londra’dan kalkan bir trenin Pekin’e kadar kesintisiz  gidebilmesi için önünde iki engel vardı; biri boğaz, diğeri Kars ile Ahılkelek arasında eksik kalan kesim. Bu amaçla Asya ile Avrupa’yı denizin altından demiryoluyla bağladık. İkinci halkada da Kars ile Gürcistan’ın Ahılkelek kenti arasındaki eksik kısmı tamamladık” diye konuştu. Projenin Türkiye’ye maliyeti 600 milyon dolar iken yılık getirisinin 1 milyar doları bulması bekleniyor."

 


Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi bugün açılıyor!

6.5 milyon ton yük


Marmaray ile büyünleşecek olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi ile Avrupa’dan Çin’e demiryoluyla kesintisiz yük taşınabilecek. Hattın işletmeye alınması ile 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak.


Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt gibi cazibe merkezleri kapsamındaki iller açısından oldukça önem taşıyor.