Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Balçova

İzmir'in denize kıyısı olan, denize yakın bir yerleşim bölgesidir. Kaplıca alanı olması turizm yatırımı yapmak isteyenler açısından önemlidir. 6 kilometrelik sahil şeridi manzaralı konut arayanlar açısından çok değerlidir.


Balçova

Balçova nerede yer alıyor?


Balçova; İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içindedir. Doğusunda Konak, batısında Narlıdere, güney ve güneydoğuda Karabağlar kuzeyinde ise İzmir Körfezi ile komşudur. Yüzölçümü  29.000 dekardır. 


MÖ 1200’lü yıllardan itibaren Balçova’da yaşam devam etmektedir. Türklerin bölgeye gelmesi 1300’lü yıllarda hâkimiyet kurması ise 1400’lü yıllarda olmuştur. Balçova 1992 yılında belediye olmuştur.


Balçova adını, bölge arazilerinin çoğunun balçık olmasından dolayı almıştır. 


Balçova’da yer alan semt evleri hangileridir?


-Çetin Emeç Semtevi

-Eğitim Semtevi

-Fevzi Çakmak Semtevi

-Korutürk Semtevi

-Meşale Semtevi

-Onur Semtevi

-Teleferik Semtevi


Balçova’ya nasıl gidilir?


Balçova’nın ana ulaşım ekseni Mithatpaşa Caddesi ile onu dikine kesen Ata Caddesi boyunca olup, onları Sakarya, Vali Hüseyin Öğütcen, Sarmaşık ve Çağdaş Caddeleri tamamlamaktadır. Mithatpaşa Caddesi aynı zamanda İzmir-Çeşme ulaşımının yapıldığı yol olurken yaklaşık 500 metre kuzeyinden geçen İzmir-Çeşme otoyolu da aynı işlevi görmektedir. Deniz yolu ile ulaşım, Üçkuyular ile Bostanlı arasında çalışan arabalı Vapur ve Deniz otobüsleri ile gerçekleşmektedir. 


Balçova

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali ÇankayaBalçova Belediye Başkanı kimdir?


Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çankaya’dır. 1958 İzmir doğumludur. Çalkaya, Gazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nü bitirdi. Tusan Oteli'nde müdür yardımcılığı ve Güzelçamlı Beldesi'nde bulunan Club Solara Oteli'nde İşletme Müdürlüğü yaptı. 1993 yılında İzmir İl Özel İdaresi Balçova Termal Tesisleri'ne Genel Müdür olarak göreve başladı.


2004 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nin Balçova Belediye Başkan Adayı oldu. 28 Mart 2004'teki yerel seçimlerde Balçova Belediye Başkanı seçildi.


Balçova’da konut fiyatları kaç TL?


İzmir Balçova’da 2013 yılı itibari ile güncel olan metrekare birim fiyatları 1.500 TL’den başladı. Buna göre; Korutürk bölgesinde 2 bin TL’den, Eğitim ve Onur bölgesinde 1.500 TL’den, Teleferik bölgesinden ise 1.800 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.Balçova


Novada Outlet Balçova ne zaman inşa edildi?


T.J Gayrimenkul Danışmanlık, Turkmall ile işbirliğine giderek Novada Outlet Balçova'yı hayata geçirdi. Novada Outlet Balçova Four Seasons Otel'de gerçekleşen bir toplantıyla tanıtıldı. 8 bin metrekare olan kiralanabilir alanı 27 bin metrekare ilavesiyle 35 bin metrekareye çıkarıldı. Novada Balçova, yeni fuar alanına 3 km, Adnan Menderes Havaalanı'na 8 km, Çeşme merkeze 30 km, İzmir şehir merkezine 6 km uzaklıkta konumlandırıldı. Proje kapsamında 140 adet mağaza, amfi tiyatro, business otel, macera kayası oyun alanı yer aldı.