Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Balıkesir Yeni Karesi'nin temeli atıldı!

Başbakan Binali Yıldırım, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile birlikte 435 milyon liraya mal olacak Yeni Karesi, Çamlıktepesi ve Hilal Camii projelerinin temellerini attı..


Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması süreci kapsamında Balıkesir'de düzenlenen mitingde halka hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile birlikte Büyükşehir'in vizyon projeleri arasında yer alan bin 334 konutluk Yeni Karesi, Çamlıktepesi ve Hilal Camii projelerinin temellerini attı. Başbakan ayrıca 5 yıldızlı Hilton Otel'in temel atma törenini de gerçekleştirdi. Mitinge ve temel atma törenlerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Fatih Şahin, Nükhet Hotar, AK Parti milletvekilleri ile diğer yetkililer katıldı.


Konuşmasında milletin her şeyin en güzeline layık olduğunu dile getirerek başlayan Başbakan Yıldırım, “Köprüler, tüneller, viyadükler, hepsini vatandaşımızın hayatı kolaylaşsın, ayağına taş değmesin diye yaptık. Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde karayolu tüneli uzunluğu 50 kilometre ama, AK Parti iktidarı döneminde 350 kilometre tünel yaptık” dedi.


YATIRIM ZENGİNİ BALIKESİR

Balıkesir'i ilgilendiren bir projeyi aktaran Başbakan Yıldırım şöyle konuştu; “Balıkesir'i İzmir'i komşu kapısı yapacak, İstanbul-İzmir Otoyolu tam sürat ilerliyor. İstanbul-İzmir yolu, Kuvayı Milliye şehri Balıkesir'den geçiyor. 14 yılda Balıkesir'e yaptığımız yatırımın tutarı 22 milyar lira. Helal hoş olsun. 2002 yılından bu yana, Balıkesir'e 8 milyar tutarında 271 teşvik desteği verdik. 2016'da sadece Balıkesirlinin çalışacağı 522 milyon liralık 16 yatırım projesini onayladık. Eğitimde 3 bin yeni derslik yaptık. 15 bin 900 bilgisayarı okullara gönderdik. 1923'ten 2002'ye kadar yani Balıkesir'i 80 yılda yapılan bölünmüş yol miktarı 76 kilometreydi. 14 yılda bunun üzerine 467 kilometre bölünmüş yol koyduk.”


YOLLAR BÖLÜNDÜ İLLER BİRLEŞTİ

Balıkesir'in Yolların Kralı olarak nitelendirdiği Başbakan Binali Yıldırım'ı ağırladığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise, “Balıkesir, Başbakanına, ülkesine sahip çıkıyor. Başbakanımız yolların kralı. Yolları böldü illeri birleştirdi. Balıkesir

cazibe merkezi. Türkiye'nin parlayan yıldızı. Bizde Balıkesir Büyükşehir olarak şehrimizi geleceğe hazırlıyoruz. Balıkesir'i 10 numara il yapacağız” ifadelerini kullandı.Yeni Şafak