Balkon

Bir binanın, dışarıya doğru çıkıntı yapan; genellikle 3 tarafı açık; korkulukla çevrili yapı unsuru.


Balkon nedir?


Yapılarda dış duvar seviyesinin önünde, genellikle üstü de açık olan bölüm. Balkonlara bir kapı aracılığıyla geçiş sağlanır. Büyük konaklarda avluya bakan kapıların açıldığı bir yanı avluya bakan koridorlar da birer balkondur.

Balkon fikri ilk kez Hıristiyanlık'ta, imparator ve imparatoriçenin katedrallerdeki dinî ayinleri halktan uzak, onlarla bağlantısı olmayan bir yerden izleme ihtiyacından çıkmıştır.


Balkon büyüklükleri ve şekilleri kültürden kültüre, binadan binaya değişir. Balkonlar oturmak, yemek yemek, çamaşır asmak gibi işler için kullanılır. Şehirlerdeki bazı balkonlar, camlı doğramalarla kapatılarak evlere dahil edilmiştir.


Diğer dillerde balkon sözcüğü nasıl kullanır?


Fransızca; balcon.

İngilizce; balcony.

İtalyanca: balcone.


Balkon


Yasalar önünde balkon kapatma nasıl sonuçlanır?


Türkiye’de neredeyse tüm balkonlar duvarlarla ya da farklı sistemlerle kapatılıyor. Evinin balkonunu camekanla kapatanlar için Belediyeler tarafından 3194 sayılı kanunun 32. maddesi gereği yıkım ve aynı kanunun 42. maddesi uyarınca para cezası kesiliyor.


Örnek olay ise 2012 yılında Çeşme Belediyesi’nde geçti. Evinin balkonunu kapatan kat malikine “imar kirliliğine sebep oldu” diye Türk Ceza Kanunu’nun 184/1. maddesi uyarınca 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kat maliki davanın devam ettiği süreçte balkonunu kapatmış olduğu tüm yapıları yıktı. Çeşme Belediyesi bu davayı temyiz etti. Daha sonra Yargıtay 4. Ceza Dairesi Türk Ceza Kanunu’nun 184/1. maddesinde yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişinin eyleminin suç sayıldığına dikkat çekilerek bina balkonunun alüminyum doğrama ve camla kapatılmasının bu maddede öngörülen ruhsatsız veya ruhsata aykırı bina yapmak suretiyle imar kirliliğine neden olma suçunu oluşturmayacağı belirtti.


Danıştay kararı şu şekilde veriyor:


Balkon kapatma davalarında iki mimari tür inceleniyor. Burada balkonlar gömme ve çıkma balkon olarak sınıflandırılıyor. Bilirkişilerin balkonları incelemesi ile karar veriliyor. Gömme balkonlarda kapatmaya ceza verilmezken, çıkma balkonlarda kapatma yasaya aykırı bulunuyor.


Çanak antenlerin balkonlardan kaldırılması kararı alındı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile RTÜK, balkon ve dış cephelerde çanak antenlerin oluşturduğu görüntü kirliliğini engellemek için çalışma başlattı.


Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, her evin balkonunda ayrı ayrı bulunan çanak anten veya alıcıların ciddi manada görüntü kirliliği oluşturduğunu söyledi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatı doğrultusunda RTÜK Başkanı Davut Dursun ile bir araya geldiklerini belirten Baş, 2013 yılı içinde çalışmayı tamamlayarak, 2014′te uygulamaya başlamayı planladıklarını anlattı.


Balkon

Facebookta Paylaş Tweetle

Etiketler:

Teknorecord ile mimar ve emlak danışmanlarının hakları korunacak!

Teknorecord ile mimar ve emlak danışmanlarının hakları korunacak!Mimar ve emlak danışmanlarının haklarını koruyacak Teknorecord çıktı. Teknorecord, noter işlemine eşdeğer bir kesin delil elde etme aracı olarak nitelendiriliyor..

Aile konutu ve ev eşyaları nasıl paylaşılır?

Aile konutu paylaşımıAile konutu ve ev eşyalarını talep şartları nelerdir? Aile konutu, mal rejimlerine göre nasıl paylaştırılır? Evliliğin iptali veya boşanma halinde aile konutu nasıl paylaşılır? Aile konutu ve ev eşyaları nasıl paylaşılır? İşte cevapları...

UCZ sahibi kim?

UCZ kimin?UCZ Mağazacılık Ticaret Anonim Şirketi, 1 Milyon TL'lik sermaye ile kuruldu. Peki, UCZ sahibi kim?

BİM'in sahibi kim?

BİM kimin?BİM Birleşik Mağazalar A.Ş, faaliyetlerine 1995 yılında 21 mağazayla başladı. Peki, BİM'in sahibi kim?