Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Banka ipotekli ev 2. ipotek yüzünden satılır mı?

Bir ev tapusu üzerinde 2 ipotek kurulması halinde ne olur? Banka ipotekli ev 2. ipotek yüzünden satılır mı?


Türk Medeni Kanunu gereğince, ipotek ile kurulan taşınmaz rehni taşınmaz değerinin tamamını kapsıyor. Rehinin taşınmazın bir kısmı üzerinde kurulamıyor.


Banka kredisi kullanarak satın alınan evlerin tapusu üzerinde de borç bitene kadar ipotek konuluyor. Buna göre taşınmaz mal sahipleri ipotekli taşınmaza sahip oluyor. Bankaya olan borcun ödenmesi halinde bu ipotek de tapudan kaldırılabiliyor.


Banka ipotekli eve 2. ipoteğin kurulması da mümkün olabiliyor. Peki, banka ipotekli ev 2. ipotek yüzünden satılır mı?


Medeni Kanun gereğince taşınmaz mal üzerinde kurulan rehinler kuruldukları tarihe göre sıra alırlar. Buna göre eski tarihli rehin, yenilerinden önce gelir. 


Taşınmaz mal üzerinde kurulan rehin hakkı, herhangi bir şekilde sona ermişse, sonraki sırada yer alan rehin hakları, otomatik olarak birer basamak ilerler. 


Bu sistem, alacaklıları koruyucu bir sistem niteliğinde olup; Önceki tarihli bir rehin sona erdiğinde, sonraki tarihli rehinler otomatik olarak ilerler ve taşınmaz teminatından yararlanılması sağlanır. Bu doğrultuda, banka ipoteği olan bir mesken, banka ipoteğinden sonra kurulan bir diğer ipotek nedeni ile bankanın izni olmadan satılamıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com