Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Banka teminat mektubu nedir?

Ön ödemeli konut satış sözleşmesi imzalayan satıcıların, tüketicilere teminat vermesi gerekiyor. Bu teminatlar kapsamında yer alan banka teminat mektubu nedir?Ön ödemeli konut satış sözleşmesi imzalayan satıcıların, tüketicilere teminat vermesi gerekiyor. Bu kapsamında teminat adı altında yapılması gerekenler yönetmelikte açıklanıyor.


Ön ödemeli konut satışları hakkında yönetmelik gereğince; Satıcının konut satışına başlamadan önce, konut adedi otuz ve üzerinde olan projeler için bina tamamlama sigortası yaptırması veya aşağıda belirtilen diğer teminat ve şartlardan en az birini sağlaması zorunlu oluyor.


a) Banka teminat mektubu,

b) Hakediş sistemi,

c) Bağlı kredi ile teminat.


Birinci fıkrada yer alan teminatlar dışında, tüketicinin tüm ödemelerini garanti altına alacak başka bir yöntem öngörülmesi durumunda, bu yöntem Bakanlık tarafından uygun görülürse teminat olarak kabul edilebiliyor.


Banka teminat mektubu nedir?

Banka teminat mektubu, satıcının tüketiciye karşı ön ödemeli konut satışına ilişkin 10 uncu maddede yer alan yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, tüketicinin ödediği bedeli, ilk talebinde ona derhal ödemeyi kabul ve taahhüt ettiğine dair banka tarafından verilen kesin ve süresiz mektuptur.


Ön ödemeli konut satışının banka teminat mektubu verilmesi suretiyle teminat altına alınması durumunda, satıcı 10 uncu maddede yer alan yükümlülüklerini yerine getirmezse tüketiciler, kendilerine verilmiş olan banka teminat mektubunu bankadan tazmin edebilirler
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com