Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Banyo

Banyo, ıslak zeminli, kişilerin yıkanma ihtiyacını karşılayan odalardır. Zeminlerinde seramik ya da fayans kullanılır. Özel aydınlatma sistemlerinin yer aldığı banyolar, konut sektöründe önemli bir alana sahip olmaya başladılar.


Banyo


Banyo nedir, banyonun tarihsel sürecinde neler yaşanmıştır?


Banyo, kişilerin temizliğini yaptıkları ev bölümüdür. Islak zemin olarak emlak sektöründe yer alır. Banyoların bazılarında tuvalet bölmesi de yer alır. Batı ülkelerinde duvarları boyalı, birtakım aksesuarların yer aldığı banyolar bulunurken, gelişmemiş ülkelerde ise tuvalet ve banyo aynı bölüm içerisinde yer alır. 


Türk evlerinde tuvalet ve banyo ayrı bölümlerde yer alır. Genelde aynı hol içerisinde bulunan bu bölmeler birbirinden çok da farklı değildir. Türk banyoları eskiden sadece yıkanmak için varken günümüzde çamaşır makineleri, banyo mobilyaları ile şekillenmeye başlamıştır.


Tarihte ilk banyo kültürüne sahip olan ülkeler:  Hindistan, eski Mısır, Antik Ege ve Yunan uygarlıklarındaki saraylarıdır. Osmanlı’da ise banyoların yerini hamamlar alır. Görkemli yapısı ile tüm uygarlıkların dikkatini çeken hamamlar, Türk hamamı olarak bilinir.


Günümüzde banyo; dinlenmek, okumak, kişinin kendisiyle zaman geçirdiği bölümler olmuştur. Gelişen teknoloji ile birçok banyo aksesuarı, hayatı kolaylaştıran aletler ve banyo mobilyaları geliştirilmiştir.


İnsanlar tarihte nehirlerde göllerde yıkanırken kapalı mekanda yıkanmaya geçen ilk ülkeler arasında Hindistan, Yunan ve eski Mısır’dır. MÖ.33’lü yıllarda Roma’da 170 adet genel hamamın yer aldığı kaynaklarda geçen bilgiler arasında yer alıyor. 


Yeni çağ banyoları nasıldır?


Kişilerin dinlenme ve rahatlama mekanı olarak gördükleri bu zamanlarda banyolar, çiçeklerle, doğa sesleri ile tasarlanmıştır. Banyo teknesi diye adlandırılan küvetlerin büyük ve hacimli olması gerekmektedir. Sürekli akan bir suyun olduğu bu banyolarda, ısıtılmış döşemelerde bulunur.


Banyo

Minimalist Banyo ModeliMinimalist banyolar nasıl düzenlenir?


Minimalizm, sadelik ve az eşyalı bir tarzdır. Bu yüzden minimalist banyolarda, parlak yüzeyler ve çıplak duvarlar bulunur. Ayrıca duvar ve düzeyler seramik ile döşenmiştir. Bu banyolar daha çok beyazdır. 


Dekore banyolarda dekorasyon nasıl olur?


Banyolar, en konforlu ve önemli bir yapı haline gelir. Orta Asya’da dekore banyolarda gelen misafirleri için en güzel kokulu sabunlar ve bir kadeh içki ikram edilir. Bu tür banyolarda; mermer, seramik, cam gibi yapı malzemeleri kullanılır. Dayanıklı ahşaplarında yer aldığı banyolarda heykellerde mevcuttur. Görkemli çerçeveli aynaların bulunduğu banyolarda, raflar yer alır ve bu raflarda kitaplar mevcuttur.


Banyo


Banyo zemini nasıl döşenmelidir?


Banyo zeminlerinin döşeme işlemi gerçekleşirken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yer seramikleri, duvar seramikleri ile uyum içerisinde olmalıdır. En önemli olan nokta ise banyolar ıslak zemin olduğu için seramikler kayganlaşabilir. Bu yüzden üretilen kaymaz seramikler mevcuttur. Kaymayan seramiklerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. 


Banyo

Banyolarda AydınlatmaBanyolarda aydınlatma nasıl yapılmalıdır?


Banyolarda önemli olan aydınlatma yöntemi genel bir aydınlatmadır. Fakat özel, kişisel temizlik yaparken ekstra ışıklara ihtiyaç duyulabilir. Bu yüzden çoğunluk olarak aynaların yanına, ayna dolaplarının iç kısmına ya da üst kısmına ekstra ışık konulabilir. Banyolarda genelde beyaz ışık kullanılması gerekiyor. Ayrıca banyo mobilyalarının büyüklüğünden dolayı ışıklandırma yetersiz kalırsa banyo aplikleri ekstra aydınlatma için devreye girer.  Büyük banyo mobilyalarının yanında bulunan duvarlara banyo aplikleri kullanılması aydınlatma için önemli bir adımdır.


Teknolojinin banyolar üzerindeki etkileri nelerdir?


Gelişen teknoloji ile banyolar birçok özelliğe sahip olmaya başladı. Sauna, spa, kar banyosu, buhar banyosu gibi birçok özellik sahibi olan banyolar artık tüm evlerde ve son zamanlarda yapılan markalı konut projelerinde mevcut. Bu banyolar, soğuk, ıslak ve kuru olmak üzere üçe ayrılırlar.


Soğuk banyolar; buz odası ve kar çeşmesi mevcuttur. 


Kuru banyolar; Tepidariumn, sauna, laconium türleri yer alır. Tepidariumn içerisinde ısıtılmış koltuklar yer alır. Saunada yüksek sıcaklık nem oranı mevcuttur. Laconium ise terleme banyosu olarak kullanılır.


Islak banyolar; buhar banyosu ve aromaterapi banyolardır. Buhar banyosu, yüksek nem oranı düşük sıcaklık mevcuttur. Seramik, mozaik ve doğal taşlardan yapılmıştır. Aromaterapi banyolarda klasik banyolara eklenen aramoterapi ile rahatlatıcı etkisi vardır.