Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Barnathan Apartmanı

Galata’nın tarihi apartmanlarından biridir. 1892 yılında inşa edilen Barnathan Apartmanı, Nar Gayrimenkul tarafından 5 yıldızlı otele dönüştürülmek üzere 2012’de satın almıştı.Barnathan Apartmanı

Barnathan Apartmanı

Barnathan Apartmanı’nın özellikleri nelerdir?Barnathan Apartmanı Galata bölgesinde 19. yüzyıl sonları itibarıyla inşa edilen apartman konutlarının ilk örneklerinden biridir. İlk sahipleri olan ailenin adıyla anılan Barnathan Apartmanı, birkaç kez el değiştirmiştir. 1930’lu yıllar itibariyle ise Halil Arda ve Hamit Karaorman tarafından birçok varise dağılmış olan hisseler alınmaya başlanmış ve onlar öldükten sonra apartman 7 kişi arasında bölünmüş. Genelde sahiplerinin ikamet etmediği bina, bugüne kadar ev ve iş yeri olarak kiralanmış.Barnathan Apartmanı’nın tarihçesi nedir?Günümüzdeki adı ile Demir Apartmanı, eski adıyla Barnathan Apartmanı, Galata’daki Doğan Apartmanı ve Teşvikiye’de Maçka Palas ile birlikte Istanbul'un ilk konut bloklarının günümüze kalan önemli örnekleridir. Tımarcı Sokağın bir yanı boyunca uzayan apartmanın cephe düzenlemeleri ve bezemeleri döneminin güzel örneklerindendir. Apartmanın giriş kapısının bir köşesinde 1892 tarihi diğer köşesinde ise aynı tarihin İbrani takvim karşılığı olan 5652 tarihi yazılıdır. Binayı 1892'de inşa eden kimliği belirsiz asıl sahipler Beyoğlu'nu terk ederken binayı Halil ve Hamit kardeşlere sattı. Halil ve Hamit kardeşlerin eşleri kavga edince apartman önce ikiye sonra üçe bölündü. Son büyük terk ise 6-7 Eylül olaylarında azınlıkların gitmesiyle oldu.Barnathan Apartmanı otel mi oluyor? Escort Computer’in sahibi İbrahim Özer’in yaklaşık 5 yıl önce kurduğu Nar Gayrimenkul, 137 yıllık tarihi Barnathan Apartmanı restore ederek 5 yıldızlı süper lüks bir otele çevirmeye hazırlanıyor.


Toplam 100 odalı ve 5 yıldızlı süperlüks bir otel olacak olan İstanbul’un ilk apartmanlarından Barnathan Apartmanı’yla birlikte Nar Yatırım’ın 350 ilâ 400 milyon satış değerine sahip gayrimenkul portföyü mevcut. Binayı “Galata’nın yüzük taşı” olarak değerlendiren İbrahim Özer, Galata bölgesi için ise “Bir yılda fiyatlar yüzde 10 arttıysa, bu bölgede yüzde 20 yükseldi. 4 sene önce 3 bin dolarken bugün 6 bin dolar. 3 yıl sonra da 10 bin doları görmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


2013’ün Nisan ayında Sabah Gazetesi’nde yayımlanan habere göre; 3 yıl boyunca Barnathan binasının varislerini bulup hisselerini satın almakla uğraştıklarını belirten Özer, “Hatta ilginçtir birisini de Facebook’tan bulduk” diye konuştu. Geçen yıl satın aldıkları binanın renovasyon projesini de hazırlayarak otele dönüştürmek için Anıtlar Genel Kurulu’ndan izin alma sürecine girdiklerini söyledi. Eylül’de inşaata başlayacaklarını belirten Özer, yaklaşık 40 milyon dolara mal olacak otelin 2015 sonunda açılmasını öngördüklerini ifade etti. Barnathan’a yabancıların yoğun ilgi gösterdiğini ve işletmek için teklif aldıklarını söyleyen Özer, işletmek için talepleri değerlendirebileceklerini belirtti.


Nar Barnathan Otel projesinin detayları neler?

Beyoğlu Tünel meydanından Galata Kulesine inen Galipdede caddesi üzerinde, 1876 yılında yapılmış tarihi Barnathan Binasının 100 odalı 5 yıldızlı otele dönüştürülme projesidir. Bina boğaz ve haliç manzaralı olup Istanbul’da yapılan ilk apartman örneklerinden biridir.


Adres

Barnathan Apartmanı Galata / İstanbul


Barnathan Apartmanı