Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi 21 Mayıs'ta tam kapasite açılacak!

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin katılımıyla 21 Mayıs'ta tam kapasite olarak hizmete açılacağı duyuruldu...


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi tam kapasite olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin katılımıyla 21 Mayıs'ta açılacak.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin, açılışa video konferans yoluyla katılacağı duyuruldu.

789 bin metrekare arsa alanı üzerine kurulu ve 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana sahip olan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, 2 bin 68 sismik izolatör ile depreme dayanıklı olarak inşa edildi. 

Ayrıca 3 heliportu bulunan, 10 bloktan oluşan, 456'sı yoğun bakım yatağı olmak üzere 2 bin 682 yatak kapasiteli olan hastanede, 30 bin metrekare kapalı alan içinde erişkin, çocuk, travma ve kadın doğum acil servisleri mevcut.

Günlük asgari 7 bin hastaya hizmet verecek düzeyde tanı ve tedavi üniteleri olan acil servislerde, negatif basınçlı odalarının yer aldığı hastane, gerektiğinde acil yoğun bakım şartlarının sağlanabileceği 226 gözlem alanı, 725 poliklinik odası, 3'ü hibrit toplam 90 ameliyathanesi ile günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve ayrıca burada 500 özellikli ameliyat yapılabilecek kapasite bulunuyor.

Çocuk ve erişkinler için 107 branşta hizmet verecek hastanede en gelişmiş tıbbi cihazlar ve donanımla ileri düzeyde tanı ve tedavi fırsatı sunuluyor.

Ameliyat sırasında hastaya anestezi halindeyken ışın tedavisi uygulanabilen Xoft İntraoperatif Radyoterapi (IORT) sistemi de ilk defa bu hastanede kullanılacak.

"Enerji ve çevre dostu" tasarımlarla yapılan hastanede 654 kişilik iki konferans salonu da bulunuyor.

İlk etabı 20 Nisan'da açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine yalnızca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastaları sevkedildi.