Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

BASF Türkiye

Dünyanın en büyük yapı kimyasalları şirketinin Türkiye ayağı. BASF Türkiye, Marmaray projesinde de yer alan bir firma.


 

BASF Türkiye

BASF TürkiyeBASF Türkiye’nin künyesi nedir?


Türk Ticaret Kanunu'nun 1524. maddesi uyarınca, BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında firmanın internet sitesinde yayınlanan bilgiler şöyle:


Ticaret Ünvanı: BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Ticaret Sicil Numarası: İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü 103411

Vergi Dairesi: Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı

Vergi Numarası: 1430023849

Merkezi: İçerenköy Mahallesi Bahçelerarası Sokak Mete Plaza No:43 34752 Ataşehir İstanbul

Taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı: 30.838.275,00 TL

Müdürler Kurulu Başkanı: Volker Hammes

Seçilen denetçinin ünvanı: Akis Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.

Denetçinin merkezi: Kavacık Rüzgarlı Bahçe Mah.,Kavak Sok.No.29 ,34805 Beykoz-Istanbul

Denetçinin tescil edilmiş şubeleri: Ankara Şubesi: Turan Güneş Bulvarı, Galip Erdem Cd, No:41 Yıldızevler Çankaya Ankara 06550

İzmir Şubesi: Heris Tower, Akdeniz Mah. Şehit Fethi Bey Cd. No:55, Kat:21 Alsancak, İzmir 35210

Denetçinin Ticaret Sicil Numarası: 480474BASF, Türkiye'ye ne zaman girdi?


BASF Türkiye’de 1880 yılında gerçekleşen ilk satışıyla köklü bir geçmişe sahiptir. BASF, uzun bir süre birçok endüstriyel sektöre kimyasal ürünler sağlamış ve Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana Türk ekonomisine katkıda bulunmuştur.


Business Center Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika (BCT) genel merkezi İstanbul'dadır. 21 ülkede aktif olarak faaliyet gösteren BCT, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Cezayir, Bahreyn ve Suudi Arabistan'da bulunan kardeş şirketlerdeki 1200'ün üzerinde çalışanı ile BASF'yi temsil etmektedir.BASF Türkiye neler üretiyor?


BASF şirketleri Türkiye’deki pek çok sektöre hammadde sağlamaktadır. BASF Grup şirketleri Türkiye’de 700’e yakın çalışana iş sağlamaktadır. Türkiye’de çeşitli şehirlerde bulunan üretim tesislerinde, deri ve tekstil kimyasalları, dispersiyon kimyasalları, yapı kimyasalları ve poliüretanlar üretilmektedir.


BASF, Türkiye’de kimyasallar, plastikler, tekstil ve deri kimyasalları, dispersiyonlar ve pigmentler, bakım kimyasalları, özel kimyasallar ve bitki koruma gibi alanlarda faaliyette bulunmaktadır. BASF ürünleri elektrik ve elektronik, otomotiv, inşaat, deri ve tekstil, deterjan ve temizlik, ilaç ve kozmetik ile hayvan yemi, tarım ve gıda sektörlerinde kullanılmaktadır.


Türkiye’de BASF, Dilovası'ndaki üretim tesisinde tekstil, deri kimyasalları ve yardımcı maddeleri ile dispersiyon ve deterjan kimyasalları üretmektedir. Şirket, son yıllarda gerçekleştirdiği satınalmalar neticesinde yapı kimyasallarının ana üreticilerinden birisi haline gelmiştir. BASF Yapı Kimyasalları Gebze, Trabzon ve Burdur’da bulunan üç üretim tesisiyle faaliyet göstermektedir.


BASF'nin grup şirketlerinden bir diğeri olan BASF Poliüretan, tüm Avrupa’da, poliüretan sistemleri ve özel elastomerler alanlarında pazar ve teknoloji lideridir. BASF Poliüretan Pendik, İstanbul’daki Sistem Evi tesisinde poliüretan malzeme sistemleri üretmekte ve bu ürünlerin tümünü poliüretan malzemeler, poliüretan sistemler ve özel elastomerler olarak pazarlamaktadır.

 

Endüstriyel boyalar ve otomotiv boyalarında çözümleri bulunan BASF grup şirketi , 2008 yılında otomotiv üretim ve tamir boyaları pazarlayan Yaşar BASF Otomotiv Boyaları Ltd. Şirketi’ndeki Yaşar Holding hisselerini satın alıp BASF Coatings adıyla faaliyet göstermeye başlamıştır.

 

BASF, 2009 yılında Ciba Holding hisselerini dünya çapında devralmıştır ve şirket başarılı bir şekilde BASF bünyesine entegre oldu. 2010 yılında ise BASF, özel kimyasallar şirketi Cognis’i satın aldı.BASF Türkiye grup şirketleri nelerdir?


BASF şirketleri pek çok sektöre geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Şirketlerimizin aktivite alanları Otomotive ve Endüstriyel Boyalar, Yapı Kimyasalları ve Poliüretanlardır.


BASF Coatings A.Ş.: BASF Boya AG’nin Türkiye’deki müşterilere, komple otomotive boya sistemleri de dahil eko-verimli boya ürünleri tedarik eden bir yan kuruluşu. Boya bölümü, faaliyetlerine, 1997’de Türkiye’nin İzmir ilinde yerel bir faaliyet ortaklığıyla başlamıştır. Temmuz 2008’de BASF şirketin tüm hisselerini almış ve Ocak 2009’da İstanbul’a taşınmıştır. 


OEM bölümü, yerli ve yabancı otomobil üreticilerine otomotiv boyaları temin etmektedir.  Yenileme bölümü, Glasurit, Salcomix ve Baslac yenileme boyaları tedarik etmekte ve hasarlı araçların yeniden boyandığı kaportacıların personeline eğitim vermektedir. Endüstriyel boya bölümü, metal, bobin ve folyo yüzey sonkatları için endüstriyel boya satışında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, BASF’ın endüstriyel ve deniz uygulamalarına odaklanmış grup şirketi Relius Boyalarının ürün gamını da temsil etmekte. Dilovası’nda bulunan küçük partiler üretim biriminde, ticari araçlar için kişiye özel boyalar imal edilmekte. Dilovası’nda ayrıca Otomotiv Yenileme Renk Laboratuarı bulunmaktadır. Burada, deneyimli bir ekip, Türkiye’nin ve Avrupa’nın her yanından müşterilere renk karışım formülleriyle hizmet etmektedir. İstanbul-Dudullu’da araçların yeniden boyanmasıyla ilgili müşterilere ve çalışanlarına eğitim verilen Yenileme Uzmanlık Merkezi bulunmaktadır. 


BASF Türk Kimya San. Ltd. Şti.: BASF Türkiye’de 1880 yılında gerçekleşen ilk satışıyla 130 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. BASF gelişmekte olan sektörlere gerekli kimyasal ürünleri sağlamış ve Cumhuriyetin kuruluşundan beri Türk ekonomisine, birçok Kamu İktisadi Teşekkülü için tedarikçi şirket olarak katkıda bulunmuştur.


1969’da, BASF AG ile Sümerbank, başlıca amacı, tekstil, kâğıt, boya ve deri gibi birincil endüstri dallarına ürün sağlamak olan bir ortaklık kurmuştur. Bu yıllarda BASF – Sümerbank ortaklığının yüzde 60 hissesi BASF AG’ye aitti.


BASF 1970 yılında Gebze’de, Sümerbank ile birlikte bir fabrika kurmuş ve bu tesiste tekstil, deri, deterjan ve inşaat kimyasalları üretimine başlamıştır. Bu fabrikanın hizmete geçmesiyle birlikte BASF, dünya standartlarındaki ürünlerini Türkiye’de üretmeye başlayarak, birçok sektörün gelişmesine yardımcı olmuş ve tüm endüstrilere uluslararası bilgi akışı sağlamıştır. Uzun yıllar devam eden bu ortaklık, BASF AG’nin Sümerbank Holding’den tüm hisseleri devraldığı 2000 yılında sona ermiştir.


Türkiye’de faaliyet gösteren en eski uluslararası şirketler arasında yer alan BASF, 2005 Haziran ayında Dubai ve İstanbul’da bulunan iki ayrı merkezi Business Center Turkey, Middle East & North Africa (BCT) çatısı altında toplama kararı aldı. Bu kararın ardından yeniden yapılanmaya giden BASF Türk, geniş bir alana yayılmış 21 ülkedeki grup şirketleriyle faaliyetlerini sürdürmektedir.


BASF Türk, 2009 yılının Haziran ayında, Tophane’deki merkezi’ni İçerenköy’e taşıdı ve burada diğer grup şirketlerini aynı çatı altında topladı.


Aralık 2010'da BASF dünya genelinde Cognis şirketini satın aldı.


BASF Türk, Türkiye’de yedi sektörde faaliyet göstermektedir. Bunlar; Kimya, Plastik, Tekstil ve Deri Kimyasalları, Dispersiyonlar ve Pigmentler, Özgün Kimyasallar, Özel Kimyasallar ve Tarım Kimyasalları. BASF ürünleri, elektirik & elektronik, otomotiv, inşaat, deri ve tekstil, deterjan, gıda ve hayvan yemleri ile tarım sektörlerinde kullanılmaktadır.


BASF Poliüretan San.ve Tic.Ltd.Şti: Bir BASF Grubu şirketi olan Elastogran GmbH (EPOL), tüm Avrupa’da, poliüretan sistemleri ve özel elastomerler alanlarında pazar ve teknoloji lideridir. Elastrogran Türkiye, Pendik’teki Polyurethane Sistemhaus adlı tesisinde üretan malzeme sistemleri üretmekte ve bu ürünlerin hepsini poliüretan malzemeler, poliüretan sistemler ve özel elastomerler olarak pazarlamaktadır.

 

BASF-PU Solutions, Elastogran Türkiye;Kurtköy, Pendik'deki üretim tesisleri ve teknik laboratuar imkanları ile müşterilerine zamanında ve etkin logistik ve teknik servis vermektedir.


BASF Yapı Kimyasalları San. A.Ş.: BASF bünyesinde faliyet gösteren ve dünyada yapı kimyasalları sektöründe açık ara lider konumda olan BASF Construction Chemicals; Yapı Kimyasalları Kuzey Amerika (NAFTA), Katkı Sistemleri Avrupa, Yapı Sistemleri Avrupa, Yapı Kimyasalları Asya Pasifik, Yapı Kimyasalları Güney Amerika olmak üzere 5 ana faliyet bölümünden oluşmaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinde olmak üzere 12 adet Araştırma-Geliştirme Merkezi bulunmaktadır.

1987 yılında Hoecsht A.Ş. ve SKW Trostberg A.G. ortaklığı ile Yapkim Yapı Kimya Sanayi A.Ş. adıyla kurulan ve Temmuz 2006' da BASF Grubu bünyesine katılan BASF Yapı Kimyasalları San. A.Ş., 2008 yılı itibari ile Gebze, Trabzon ve Burdur'da bulunan 3 üretim tesisi ile faaliyet göstermektedir. 150'ye yakın çalışanı, Türkiye genelinde İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Anadolu Yakası, Doğu Marmara, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Adana'da yer alan 9 Bölge Müdürlüğü ile dağıtım, satış ve uygulama yapan yaklaşık 230 bayi ve 500 tali nokta bayinin oluşturduğu geniş bir organizasyonla ürünlerinin %96'sının üretimini bu fabrikalarında gerçekleştirerek tüketicilerine ulaştırmakta ve güçlü bir satış sonrası desteği sağlamaktadır. 


BASF Yapı Kimyasalları, 2008 yılında İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yapılan Türkiye'nin en büyük 500 özel şirketi araştırmasında 454. sırada yer almıştır.


Türkiye'de BASF hangi illerde var?


İstanbul - Gebze: İçerenköy, Dudullu, Pendik, GOSB, Tuzla, Dilovası. 


Bursa: BASF'in Bursa'da bulunan satış ofisi tekstil performans kimyasalları ve bitki koruma müşterilerine servis sağlamaktadır.


İzmir: BASF İzmir ofisi şirketin değişik bölüm ve şirketlerini biraraya toplamıştır. Bitki Koruma bölümünün tüm yönetim ekibi ve satış ekibiyle beraber müşterilerine destek sağlarken, BASF Yapı Kimyasalları firmasının da bölge müdürlüğü burada bulunmaktadır. BASF İzmir ofisi ayrıca Deri Performans kimyasalları'na da satış desteği sağlamaktadır.


Ankara: BASF Ankara'da bulunan ofisi sayesinde BASF Yapı Kimyasalları, BASF Coatings ve BASF Bitki Koruma müşterilerine satış desteği sağlamaktadır. BASF Yapı Kimyasallarının bölge müdürlüğü de bu ofiste bulunmaktadır.


Burdur: BASF Yapı Kimyasalları’nın Burdur’da bulunan tesisinde yapı sistemleri, zemin sistemleri, katkı sistemleri ve yeraltı yapı kimyasallarından oluşan 4 ana grupta toplam 84 ürün üretilmektedir. Fabrika 2006 yılından bu yana hizmet vermektedir.


Antalya ve Adana: BASF Antalya'da bulunan ofisi sayesinde BASF Yapı Kimyasalları, BASF Coatings ve BASF Bitki Koruma müşterilerine satış desteği sağlamaktadır. BASF Yapı Kimyasallarının bölge müdürlüğü de bu ofiste bulunmaktadır.


Trabzon: BASF Yapı Kimyasalları’nın Trabzon’da bulunan tesisinde beton katkıları ve yeraltı kimyasalları üretilmektedir.Fabrika 2006 tarihinden bu yana hizmet vermektedir.


Diyarbakır: BASF Diyarbakır'da bulunan ofisi sayesinde BASF Yapı Kimyasalları ve BASF Coatings müşterilerine satış desteği sağlamaktadır. BASF Yapı Kimyasallarının bölge müdürlüğü de bu ofiste bulunmaktadır.BASF Türkiye’nin tarihçesi nedir?


Aralık 2010 - BASF, dünya genelinde Cognis Holding GmbH şirketini satın aldı.


Ağustos 2009 - BASF Türkiye'deki tüm şirketlerini aynı çatı altında topladı. BASF Türk, BASF Yapı Kimyasalları ve BASF Coatings firmaları Bostancı'daki Genel Müdürlük Binasına taşındı.


Nisan 2009 - BASF, dünya genelinde Ciba Specialty Chemicals firmasını satın aldı.


2008 - BASF, Türk şirketi Yaşar’dan Yaşar BASF Otomotiv Kaplama ortak girişiminin yüzde 50 hissesini elde etti. Bu ilerleme BASF’nin Türk otomotiv pazarında konumunu güçlendirdi.


2007 - Deri ve tekstil endüstrisi için kimyasal üretiminin yeniden yapılandırılması bu bölümün yerinin Gebze’ye aktarılmasını içerir. 


2002 - Türkiye’deki BASF toplam 301 çalışanı ile 175 milyon € satış geliri elde etti.


2001 - Daha etkili ticari işlemler için, BASF Türkiye’deki üretim şirketini ve iki satış şirketini tek şirket altında birleştirdi.


Diğer hisselerden edilen kazancı müteakiben üretim şirketi BASF Sümerbank, Gebze; BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (BTK) olarak yeniden adlandırıldı.


Bu ilerlemeyi iki BASF satış şirketi olan BASF Türk Boya ve Kimya Ltd. Sti. ve BASF Agro’yu (önceden Cyanamid) BTK altında birleştirme takip etti.  Şirket hala merkezi İstanbul’da olmak üzere faaliyettedir. Birleşimler Temmuz ayından beri BTK’yı bir şirket statüsüne taşımaktadır.


İstanbul Ticaret Merkezi olarak yetkisiyle de, BTK ayrıca Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Lübnan, Suriye ve Ürdün’deki dağıtım ve lojistik işlemler aşamasından sorumludur. Bu Ticaret Merkezi 2001’de 420 milyon € gelir elde etti.


2000 - BASF üyesi Elastogran GmbH İstanbul yakınlarındaki Pendik’te bulunan Türk şirketi ISPOL’u satınaldı. ISPOL 1985’lerden bu yana PUR sistemi üretip satıyor ve Türkiye pazarına PUR malları sağlıyordu.

Elastogran gruba geçtikten sonra ISPOL Elastogran Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak bilindi.


1999 - BASF; bu şirketin tam mülkiyetini devrederek üretim şirketi BASF Sümerbank Türk Kimya Sanayi A.Ş.’nin Ankara-merkezli Sümer Holding’in yüzde 40 hissesini elde etti.


1997 - BASF Lacke und Farben AG ve Türk şirketi Yaşar Holding A.Ş., Türkiye’deki boya satışını yükseltti. Bu maksatla, 1 Temmuz 1997’de iki grubun %50 hissesinin bulunduğu ortak girişimcilik oluşturdular: “Yaşar BASF Otomotiv Kaplama Şirketi Ltd”.


Diğerleri arasında, BASF Türk; Türkiye’deki Elastogran, Wibarco, Chemag ve Targor grup şirketlerini temsil eder.

Bu grup şirketler Türkiye’deki BASF Grup’un başarısına önemli derecede katkıda bulunmuşlardır.


1989 - 1989’da Knoll AG satış şirketi Türkiye’de kuruldu: Knoll Alman İlaç ve Ecza Ticaret Ltd. Şirketi, İstanbul.

 

1970 - BASF Sümerbank Türk Kimya Sanayi A.Ş. İstanbul’un yaklaşık 70 km. uzağında bulunan Gebze’de üretim faaliyetine başladı.


Adı At-Arslan Türk Boya ve Kimya Ltd. Şti olan satış şirketi 1 Ocak 1970’de BASF Türk Boya ve Kimya Ltd. Şti olarak yeniden adlandırıldı.


1968 - Türk Hükümeti BASF Grup’un kimyasal ürünler için üretim merkezi kurma isteğini onayladı. Bu maksatla, Sümerbank işbirliğiyle hükümete ait endüstriyel holding şirketi olan BASF Sümerbank Türk Kimya Sanayi A.S. kuruldu. BASF Yeni şirkette yüzde 60 hisse elde etti.

Bu şirketin muhtemel kuruluş tarihi 11 Nisan 1969’dur. Şirket ticari faaliyet kaydına 19 Haziran 1969’da alındı.

  

1954  - 18.01.1954’te merkezi İstanbul’da bulunan At-Arslan Türk Boya ve Kimya Ltd. Şti. satış şirketi kuruldu. BASF AG; 23 Haziran’da buradan hisse elde etti (temsilcilik anlaşması)


1949 - BASF Sabri Atayolu ile başka bir temsilcilik anlaşması imzaladı (tam tarih bilinmiyor). Anlaşma, Tüm halef şirketler için birleşik boya ve kimyasal dağıtımını ilgilendiriyordu.

BASF Türkiye, Marmaray projesinde nasıl yer aldı? 


BASF Yapı Kimyasalları Bölümündeki 30 markayı Master Builders Solutions markası adı altında toplaması sebebiyle 20 Kasım 2013 tarihinde düzenlenen lansman toplantısında konuşan BASF Yapı Kimyasalları Türkiye Genel Müdürü Buğra Kavuncu, Marmaray'ı tüm dünyaya gururla örnek gösterdiklerini belirtti.


72 milyar euro'luk cirosuyla dünyadaki lider kimya şirketleri arasında yer alan BASF, 60'ın üzerinde ülkede faaliyet gösteren üretim tesisi ve satış merkeziyle 2.3 milyar euro'luk ciro elde ettiği Yapı Kimyasalları Bölümü'nü oluşturan 30 markasını 'Master Builders Solutions' adı ile tek bir marka çatısı altında birleştirdi.


Master Builders Solutions markasının Türkiye'deki lansman toplantısında konuşan BASF Yapı Kimyasalları Türkiye Genel Müdürü ve Rusya ve BDT Ülkeleri Pazar Yöneticisi Buğra Kavuncu, kısa süre önce tamamlanarak hizmete giren Marmaray'ın betonun dışarıda hazırlanıp bloklar halinde yerleştirildiği dünyanın en derin yapısı olduğunu vurgulayarak, "Marmaray'da kullanılan yüksek teknolojimizin arkasındayız. Marmaray'ı büyük bir gururla tüm dünyaya örnek gösteriyoruz" diye konuştu.


BASF Türkiye iletişim bilgileri nelerdir?


BASF Türk Kimya San. Ltd. Şti - BASF Coatings A.Ş.- BASF Yapı Kimyasalları San. A.Ş.


Adres: Mete Plaza Değirmenyolu Cad. Huzurhoca Sok. No.84 Kat 9-17 

34752 İçerenköy-Ataşehir/İstanbul Turkey

 Tel.: +90 (0)216 5703400

Fax: +90 (0)216 5703779BASF Poliüretan San.ve Tic.Ltd.Şti


Adres: Şeyhli Mahallesi Ankara Caddesi No.334 34912 Pendik – İstanbul Turkey

 Tel.: +90 (0)216 5856900

Fax: +90 (0)216 5856960Çankaya - İzmir ofisi


Adres: Hürriyet Bulvarı No:18 M.Münir Birsel Plaza 2, B. Blok K:7, D:13 -14 -15, 35230   Çankaya – İzmir Türkiye 

Tel: +90 232 489-3097

Faks: +90 232 441-1282Bayraklı - İzmir ofisi


Adres: Tepekule İş Merkezi Anadolu Cad. No:40 D:311  35110  Bayraklı – İzmir Türkiye

Tel: +90 232 4865200

Faks: +90 232 4865201


Web: www.basf.com.tr