Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Batıkent

Ankara’nın Yenimahale İlçesi’ne bağlı, ilçenin yarısını kaplayan semttir. Murat Karayalçın başkanlığındaki Kent Koop’un projesidir.Batıkent

Batıkent


Batıkent nerededir? Batıkent, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde bir semttir. Yenimahalle ilçesinin yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Türkiye'nin en büyük modern yerleşim projelerinden biridir. Ankara metrosunun son durağı Batıkent'tedir.Batıkent sayılarla nasıl ifade edilir?Batıkent’in rakımı 830 m, yaklaşım 10 milyon m2 yüzölçümü üzerinde nüfusu 500 bindir. Batıkent’in posta kodu şöyledir: 06370Batıkent’in tarihçesi nedir?Batıkent, Ankara'nın belediye başkanlarından Vedat Dalokay'ın 1973 yılında Ankara Belediye Başkanlığı'na seçilmesi ile birlikte, çarpık kentleşme sorununa çözüm olarak oluşturulmuştur. Pek çok isim düşünülmüş ancak projenin Ankara'nın batısında gerçekleştirileceği kesinleştiğinde de isim kendiliğinden ortaya çıkmıştır: Batıkent. Batıkent'in, özellikle Murat Karayalçın döneminde altyapısının geliştirilmesi ve Melih Gökçek döneminde de metronun tamamlanmasıyla ulaşım bakımından birçok sorunu halledilmiştir.


Projenin hayata geçirilmesi için bugünkü Batıkent'in hemen hemen tamamı kamulaştırılmıştır. Katılımcı, demokratik bir şekil içerisinde uygulama istenildiğinden, bu isteğe uygun olarak 1979 yılında Kent-Koop kurulmuş, Kent-Koop üstlendiği misyona uygun olarak hemen faaliyete başlamıştır. 1987 yılında da Dünya Konut Yılı Ödülü'nü almıştır. Batıkent projesi başlangıçta sosyal konut projesiydi. Ancak zaman içerisinde çeşitli değişikliklere uğrayarak bugünkü halini almış ve Ankara'nın gözde yerleşim alanlarının başlarında gelmeye başlamıştır. Batıkent, bu gelişimleri ile haliyle araştırmacıların da dikkatini çekmiş, çeşitli yönlerden araştırmalar yapılmıştır.


Batıkent, Kızılay'a 15 km uzaklıkta, İstanbul Devlet Yolu olarak adlandırılan karayolunun hemen kuzeyinde yaklaşık 10 milyon m2'lik bir alana kurulmuştur. Ostim'le birleşiktir.Batıkent’e ulaşım nasıl sağlanır?Ulaşım Kızılay'dan metro ve 297 ile 220 ve 221 numaralı özel halk otobüsleri vasıtasıyla, Ulus'tan, metro ve Rüzgarlı Sokak'tan kalkan dolmuşlarla sağlanır. Ayrıca Abidinpaşa'dan otobüsle, Eryaman'dan metro otobüsleri ile, Sincan'dan minibüslerle ve Keçiören-Demetevler hattından geçen dolmuşlarla da ulaşmak mümkündür. Ulaşım, Kızılay'a metro ile 22 dakika, özel halk otobüsü ile yaklaşık 35 dakika; Keçiören'e minibüs ile yaklaşık 45 dakika; Sincan'a minibüs ile yaklaşık 25 dakika ve Eryaman'a otobüs ile yaklaşık 15 dakikadır. Ayrıca sadece öğrenciler için Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Beytepe Kampüsü, Ankara Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (07.45 ve 09.00), Başkent Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi kampüslerine metro istasyonundan kalkan servisler de mevcuttur.


Batıkent, Ostim'e yakın olması, İstanbul yolu üzerinde olması nedeniyle emlak piyasasında talep gören bir semttir. 2007 yılında, Batıkent'te bulunan gayrimenkullerin fiyatı ortalama ayda %10 artmıştır. Fakat, bu artışlara rağmen Batıkent'teki emlak fiyatları şehir içine göre oldukça düşük seviyededir. Son yıllarda Batıkent'e yapılan Atlantis AVM, CarrefourSA, Gima, Gimsa, Kiler alışveriş merkezleri semtteki ekonomik hayatı canlandırmıştır. Fakat, bütün bu yatırımlara rağmen Batıkent'te yaşayanların çoğu Batıkent dışında çalışmaktadır. Bu nedenle, Batıkent kendi başına bir ekonomik merkez haline gelememiştir. Batıkent’te hayata geçirilen markalı konut projeleri hangileridir? Nevbahar Botanik Konutları: Nevbahar Botanik Konutları 'nda satışlar sürüyor, projede fiyatlar Mayıs 2013 itibariyle 225 bin liradan başlangıç gösteriyor.


Ankara'da 140 dönüm alan üzerinde yaşama geçirilen Nevbahar Botanik Konutları 5 etap halinde yükseliyor. Proje kapsamında satışlar devam ediyor.


Nevbahar Botanik 'te yer alan konutlar hemen teslim ediliyor. Proje kapsamındaki konutlar  2+1, 3+1 ve 4+1 olarak tasarlandı.


Nevbahar Botanik fiyatları: 2 oda 1 salon daireler 225 bin liradan, 3 oda 1 salon daireler 300 bin liradan, 4 oda 1 salon daireler 295 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. 


Nevbahar Botanik Konutları 'ndan banka kredisi imkanı ile konut sahibi olunabiliyor. 56 bin metrekare alana sahip botanik bahçenin bulunduğu Nevbahar Botanik Konutları 'nda; yürüyüş alanları, basketbol sahası, tenis kortu, alışveriş merkezi gibi sosyal alanlar bulunuyor.


Telefon: 0312 386 18 18

Web Adresi: www.nevbaharbotanik.com


Atlantis City Konutları: Yenimahalle'de yükselen Atlantis City Konutları'nda Ocak 2013 itibariyle satışlar devam ediyor, teslimlerin hemen gerçekleştiği projeden banka kredisi ile konut sahibi olunabiliyor.


Gordion Grup imzasıyla 82 dönüm alan üzerinde yükselen Atlantis City Konutları 25 katlı 8 blok halinde inşa edildi, projede konutların yanı sıra ticari alanlar da yer alıyor.


Yenimahalle Atlantis City Konutları 784 daireden meydana geliyor. Teslimlerin hemen gerçekleştiği Atlantis City Evleri'nden banka kredisi ile konut sahibi olunabiliyor.


Ankara Atlantis City Konutları'nda; 3+1 daireler 285 bin liradan, 4+1 daireler 365 bin liradan, 4+1 dubleks daireler ise 495 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcıları bekliyor.


Batıkent Atlantis City Konutları 'nda; 25 bin metrekare botanik bahçe alanı ve 4 bin metrekare spor salonu bulunuyor. Atlantis City Konutları Batıkent metro durağının 700 metre ilerisinde yer alıyor.


Telefon: 444 82 00

Web Adresi: www.atlantiscity.com.tr