Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bayraklı Belediyesi – İzmir

Bayraklı’yı ‘Geçilen yer değil gelinen yer’ yapmayı hedefleyen belediye. 2008’de ilçe olan Bayraklı’nın ilk Belediye Başkanı Hasan Karabağ’dır. Bayraklı Belediyesi, ilçede kentsel dönüşümü 11 hektarlık pilot bölge seçerek başlattı.Bayraklı Belediyesi – İzmir
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan KarabağBayraklı ne zaman ilçe oldu?


5747 Sayılı “Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun’a” göre, Bayraklı 6 Mart 2008 tarihinde İzmir’in ilçesi olmuş, ilgili Kanun 22 Mart 2008 tarihli ve 26824 sayılı Resmi Gazete yayımlanmıştır. Bayraklı nerede, Bayraklı’nın tarihçesi nedir?


İzmir’in Bayraklı ilçesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ kimdir?


Hasan Karabağ, Bayraklı'nın ilk belediye başkanı; 1955 yılında Manisa'nın Kula ilçesinde doğmuş, daha çocuk yaşta iken (1963 yılında) tüm ailesi ile birlikte Bayraklı'nın Çiçek Mahallesi'ne göç etmiştir. İlkokulu Bayraklı'da bulunan Talatpaşa İlköğretim Okulu'nda,ortaokulu Bayraklı Ortaokulu'nda bitirmiştir.Liseyi Mithatpaşa Teknisyen Okulu Makina Bölümü'nde tamamladıktan sonra 1979 yılında Ege Üniversitesi Makina Fakültesi'nden Makina Mühendisi olarak mezun olmuştur. Askerlik hizmetini 1982 yılında Erzincan'da tamamlamıştır.1982 yılında ilköğretim öğretmenliği yapan Bahriye Hanımla evlenmiş, 1984 yılında tek kızları Deniz dünyaya gelmiştir.1985 yılından beri İzmir piyasasında ısıtma, havalandırma, klima sektöründe proje mühendisi olarak çalışmıştır. İzmir ve Ege'de binlerce projeye imza atan Hasan Karabağ inşaat sektöründe de faliyette bulunmuştur.


Hasan Karabağ daha gençlik yıllarından itibaren aktif siyasetin içinde yer almıştır. 1980 öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları'nda başladığı siyasete Karşıyaka Gençlik Kolları Sekreterliği yaparak devam etmiştir. 1991 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti'de İzmir İl Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. 1994-1999 yılları arasında Karşıyaka Belediyesi'nde CHP Meclis Üyeliği ve Grup Başkanvekilliği görevlerinde bulunmuştur. Hasan Karabağ, Bayraklı için yapılan tüm çalışmaların yakın takipçisi olmuştur.Gençlik ve sporla yakın ilişkileri olmuş Bayraklı'nın üçüncü amatör kulübü olan Ceyhan Altınyıldız Spor Kulübü'nü kurmuş ve uzun yıllar başkanlığını yapmıştır.Hasan Karabağ, Bayraklı için neler diyor? 


Karabağ’ın Bayraklı Belediyesi resmi internet sitesindeki mesajı şöyle;


"Bayraklı'nın ilçe olması hikayesinin başından bu yana içindeyim aslında. Bayraklı ilçe olmalıydı; çünkü bunun için gerekli tüm dinamikleri içinde barındırıyordu. Neredeyse 20 yıl süren bu mücadelenin finalinde Bayraklı ilçe; ama verdiğimiz mücadelenin nedenlerinden çok uzak, başka hesapların ürünü bir ilçe.


İlçemin ilk başkanı olma onurunu verdiler...


Ve Bayraklı yaşayanları, hemşerilerim ilçemin ilk Belediye Başkanı olma onurunu teslim etti bana. Çocukluğumu, gençliğimi geçirdiğim, aile olduğum, yarım asırdır yaşadığım Bayraklı'nın ilk Başkanı olma onuru her şeyin üstünde. Adaylığım süresince de söylediğim gibi hedefim, bu ilçeyi daha yaşanılır kılacak, bu kentin, ülkemizin hatta dünyanın işaret edeceği bir noktaya taşıyabilmek. Dünyaca okunan tarih ve arkeoloji kitaplarında adı geçen Bayraklı, yaşam koşullarının iyileştirilmesini ve diğer beklentilerinin karşılanmasını çoktan hak ediyor aslında. (…)


Hedef; ticaret, tarih ve turizm kenti Bayraklı..


5 yılın ortaya çıkan tabloya her şeyden önce şunları sığdırdığımı düşünüyorum. Başta inanç ve aidiyet ardından Bayraklılı olma bilinci. Bu temelde ve sosyal belediyecilik anlayışı ile yaratmaya çalıştığım hizmetler, sözünü verdiğim gibi eğitim, sağlık ve birliktelik projeleriyle başladı. Ücretsiz eğitim desteklerimiz, sağlık taramalarımız, şenliklerimiz, tasarruf projelerimiz giderek daha çok Bayraklılı'nın yararlanabileceği kapsama kavuşturulacak. Sadece, -cek/-cak'ların değil, aşama aşama hayat bulan gerçekçi işlerin, projelerin idarecisi, yaratıcısı olmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.Bayraklı, orta vadede kentsel dönüşümünü belli bir aşamaya getirecek, ticaretin ve sosyal yaşamın kalbi olacak. Bunu iyi biliyorum. Smyrna'dan Bayraklı'ya 5 bin yıllık yolculuğun hikayesini barındıran ilçemizin, yaşayanlarıyla birlikte çağdaş, yenilikçi bir yüze kavuşması, turizmin, tarihin merkezi olması hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz." Bayraklı Belediyesi’nin yapımı devam eden projeleri nelerdir?


Yeni Hizmet Binası: Bayraklı sahilinde planlanan ve projesi hazır hale gelen belediye hizmet binası için geriye sayıma başlandı. Uzun vadede tüm beklentileri karşılayabilecek ve halka en kaliteli ve hızlı hizmeti verecek donanımla tasarlanan proje hazır. 4 katı yer altında, 150 araçlık otopark olmak üzere; 8 katı da yer üstünde olması planlanan Belediye Hizmet Binası, şantiyeci birimler dışındaki tüm birimleri barındıracak. Bayraklı’nın özlemi olan belediye hizmet binası için önümüzdeki günlerde düğmeye basılacak ve kamuoyu ile proje paylaşılacak. İçerisinde arşiv, sergi salonu, çok amaçlı salon, meclis toplantı salonu, grup odaları ile müdürlüklerin bulunacağı Belediye Hizmet Binasında vatandaşlar tüm işlerini tek çatı altında yaptırırken, aynı zamanda deniz manzaralı kafeteryalarda dinlenme imkanı bulacaklar. Bayraklı Belediyesi, İzmir’in en prestijli bölgesinde yükselecek yeni evinde vatandaşlarına daha hızlı, daha kaliteli ve kesintisiz hizmeti ile yoluna devam edecek.


Çöp konteynırlarının yer altına alımı işi: Devam ediyor 2010


Bayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi: Kent Yenileme Çalışmaları Kapsamında F. Edip Baksı Mahallesinde belirlenen pilot alan (11 ha) içerisinde; Arazi Kullanım, Mülkiyet Durumu, Kat Adetleri, Yapı Kaliteleri v.b.  analiz çalışmalar yapılarak alana ilişkin veriler toplandı. Diğer taraftan İller Bankası aracılığı ile belirlenen pilot alanı da içine alan 40 hektarlık alanın Jeolojik Etütleri hazırlatıldı. Alanın sosyo-ekonomik ve demografik durumunu belirlemek ve proje hakkında halkın beklentileri saptamak amacıyla alanda, Ege Üniversitesinden sosyologlarla birebir anket çalışması yapılarak; alanda yaşayanların kentsel dönüşümle ilgili talep ve görüşleri elde edildi.

 

Yapılan analiz ve değerlendirme çalışmaları sonucunda alanın ana ulaşım bağlantılarının ve sosyo-teknik altyapının oluşturulabilmesi için F. Edip Baksı, Cengizhan ve Alparslan Mahalleleri sınırları içerisinde 60 hektarlık bir alan tespit edildi.01 Mart 2010 tarihinde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı Sınırı Bayraklı Belediye Meclisi'nde kabul edilmiş; İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce onanmak üzere iletilen Kentsel Dönüşüm Sınırı, 10.05.2010 tarihli İ.B.Ş.B. Meclis Toplantısı'nda onaylanmıştır. Onaylanan sınır içerisinde kalan ada ve parsellerde, imar ve uygulama faaliyetleri durdurulmuştur.


1/1000 Ölçekli Doğançay İlave Uygulama İmar Planı Revizyonu: Yapılan analiz sentez çalışmaları sonucunda hazırlanan 1/1000 ölçekli Doğançay İlave Uygulama İmar Planı Revizyonu, Bayraklı Belediye Meclisi’nin 02.05.2011 tarih ve 10/101 sayılı kararı ile kabul edilmiştir. 

 

Bayraklı Kültürevi Restorasyonu: İzmir İli, Bayraklı İlçesi, Bayraklı mahallesi sınırları içerisinde yer alan tapunun 300 pafta, 1979 ada, 6 parselde kayıtlı, mülkiyeti belediyemize ait tescilli yapının korunmasına yönelik, Müdürlüğümüzce hazırlatılan ‘rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri’, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu?nun 17.12.2010 tarih ve 5552 sayılı kararı ile onaylanmış olup, 2011 yılı kapsamında proje uygulaması / yapımı işi için İzmir İl Özel İdaresi’nden ödenek alınmış olup, yapının restorasyon uygulaması yapım ihalesi Fen İşleri Müdürlüğü’nce gerçekleştirilmiştir.


Park ve Bahçeler Müdürlüğü Tarafından Yapılan ve Yapımı Devam Eden Projeler: 


Sıra No Parkın Adı Mahallesi/Yeri Yapım Yılı Yapan Durumu


1 Atatürk Büstü Çiçek 2009 Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli Bitti

2 574/5 Sokak Parkı Osmangazi 2010 Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli Bitti

3 579 Sokak Parkı Osmangazi 2010 İhale Bitti

4 1845/1 Sokak Parkı Soğukkuyu 2010 İhale Bitti

5 1845/2 Sokak Parkı Soğukkuyu 2010 İhale Bitti

6 Barış Parkı Soğukkuyu 2010 Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli Bitti

7 2140/5 sokak Parkı Refik Şevket İnce 2010 İhale Bitti

8 1 Nolu Sağlık Ocağı Bahçesi Çay 2010-2011 Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli Bitti

9 Akın Kıvanç Sokak Parkı Postacılar 2010-2011 Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli Devam    ediyor

10 1586/6 sokak Parkı Adalet 2010-2011 İhale Bitti

11 574/8 Sokak Yol Yapımı Osmangazi 2011 Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli Bitti

12 Ömerli Belediyesi                                    Hasan Karabağ Parkı Ömerli 2011 İhale Devam    ediyor

13 Bölge Metro Durağı Yanı Parkı Manavkuyu 2011 Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli Devam    ediyor


Nene Hatun Kız Misafirhanesi: Bayraklı Belediyesi Nene Hatun kız öğrenci Misafirhanesi'nin açılışı Aralık 2011’de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi. Bayraklı Mansuroğlu Mahallesi'nde 108 kız öğrenci kapasiteli misafirhanenin açılışına Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, Milletvekilleri, CHP İzmir İl ve İlçe Başkanları, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Belediye Başkanları, Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ yaptı. 


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Milletvekili Mehmet Ali Susam, İl Başkanı Tacettin Bayır, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile birlikte kurdele keserek kız öğrenci misafirhanesinin açılışını gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu daha sonra Başkan Karabağ ile birlikte misafirhaneyi gezdi. Öğrencilerle odalarında bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu içinde etüt merkezi, bilgisayar odası, yemekhane ve revir gibi birçok özelliğin bulunduğu 108 kişilik misafirhaneyle ilgili Başkan Karabağ'dan bilgi aldı. Kadın Sığınma Evi


Bayraklı Sokakları Yenilendi: Merkez Mahallesi'nin 33 sokağını kapsayan 32 bin 500 metrekarelik alana kilitli parke taş döşenmiş olup, Adalet Mahallesi'nde 38 sokakta yaklaşık 30 bin metrekarelik, Soğukkuyu Mahallesi'ne 30 bin metrekarelik ve Çiçek ve Fuat Edip Baksı Mahalleleriyle birlikte de toplamda 125.000 m2 kilitparke, bordür, kanalet işlemleri yapılmıştır.


Bayraklı Merpenleri Yenilendi: Bayraklı Belediyesi, 23 Mahallesi'nde bulunan merpenleri tek tek onardı, yenilerini inşa etti.


Yamanlar'da Yol Projesi: Bayraklı Belediyesi, Yamanlar halkına uzun yıllardır sıkıntı veren yol keşmekeşini çözdü. Başkan Hasan Karabağ, yıllardan bu yana kapalı olan yolu 95 metrelik istinat duvarı yaparak açtı ve bölge halkının sıkıntısına son verdi. 


Fuat Edip Baksı Mahallesi’ne Yeni Geçit


Okulların Bakımı ve Tadilatı: Fen İşleri Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmalar sayesinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı eğitim kurumlarımızın bakım ve tadilatı yapılmıştır. Ayrıca 7 okulumuz 63 ve 42 metrekarelik depreme dayanıklı konteynerler yerleştirilmiştir.Bayraklı Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir?


Tel : 0232 477 20 00

Fax : 0232 345 31 18


OSMANGAZİ HİZMET BİNASI adres: 617/3 sokak No:3 Osmangazi Mahallesi Bayraklı / İZMİR

ÇAMKIRAN HİZMET BİNASI adres: 275/7 sokak No:4 Manavkuyu Mahallesi Bayraklı / İZMİR

POSTACILAR HİZMET BİNASI adres: 6067/9 no: 4 Postacılar - BAYRAKLI / İZMİR Tel: 0232 365 65 52  


Web: www.bayrakli.bel.tr