Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Baysaş İnşaat

Mimar Şemsettin Aydın tarafından 1993 yılında kuruldu. Fikirtepe kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ilk çalışmalara Baysaş İnşaat başladı.Baysaş İnşaat ne zaman kuruldu?


Baysaş İnşaat; 1993 yılında Adana’da kuruldu. Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Şemsettin Aydın’dır. Adana’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında çalışmaları gerçekleşen en büyük firmadır. Ayrıca İstanbul Fikirtepe’de somut olarak ilk adımı atan Baysaş İnşaat oldu. 


Baysaş İnşaat, Fikirtepe’de 7 ada, 64 parselde yer alan 251 hak sahibi ile anlaşan şirket, 35 metrekare arsaya karşılık, 500 bin TL değerinde 95 metrekarelik 2+1 daire vereceği açıklandı. Ayrıca Ataşehir’de  Gold Tower projesini hayata geçirdi. 


Fikirtepe’de nasıl bir proje gerçekleşecek?


Fikirtepe’de, hak sahipleriyle arsaları karşılığında yüzde 55'lik pay ile anlaşıldı. 2013 Mayıs ayınca çalışmalara başlandı. Baysaş, hane başına her ay 750 lira kira ödemesi ve 1.000 TL'de taşınma parası verdi. 24 ayda tamamlanması planlanan proje, 500-550 adet daireye yer verildi. Dairelerin metrekare satış fiyatının 5 bin ila 8 bin TL arasında değişeceği öngörüldü.


Baysaş İnşaat son zamanlarda hangi projeleri tamamladı?


2005-2006 / Mehmet Oral Sitesi / Turgut Özal Bulvarı – Adana,

2006-2007 / Nobel Tıp Merkezi / Adana,

2009-2012 / Mimoza Apt. / Kurttepe – Adana,

2009-2011 / Gold Tower Residence / Ataşehir – İstanbul 


<#resm2>

Gold TowerBaysaş İnşaat hangi projelere devam etmektedir?


2009-… /Golden Tower / Adana,

2009-… / Cumbalı Konakları / Adana,

2010-… / Meridien Residence / Adana


Baysaş İnşaat

Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin AydınŞemsettin Aydın, Fikirtepe projesi hakkında neler söyledi?


Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, Fikirtepe projesi hakkında şu açıklamalarda bulundu:


Fikirtepe’de uygulanacak imar planı ve plan notlarında netlik bulunmamakta ve belediye nezdinde süreç devam etmektedir. Dolayısıyla Fikirtepe’de aralarında Baysaş İnşaat’ın da bulunduğu, ada bazında hak sahipleriyle yüzde 100 anlaşma sağlayan 4-5 firmanın projeleri için yaptıkları ruhsat başvuruları, imar planı sürecinin tamamlanmaması nedeniyle bekletiliyor.


Baysaş İnşaat olarak ilk anlaşma gerçekleştiren firma olmamıza karşın, ruhsat alınıncaya kadar mağduriyetler yaşanmaması için, hak sahiplerinden evlerini boşaltmalarını istemedik ve yıkımlara başlamadık. İmar planıyla ilgili süreçlerin tamamlanmasının ardından ve ruhsatın alınmasının ardından, hazır olan projemizi uygulamaya geçireceğiz. Ve öncelikle mevcut yapıların tahliyesine ve yıkımlarına başlayacağız.


Fikirtepe’de bir yandan tek tek hak sahipleriyle görüşüp, anlaşmalar sağlamaya çalıştık ve bunu başardık. Bir yandan planlarla ilgili belirsizlik süreci yavaşlattı. Fikirtepe’de hem firmalar, hem de hak sahipleri çantacılar ve fırsatçılarla mücadele etti. Tüm bu zorlu süreçte, hak sahipleriyle açık, şeffaf  bir biçimde sürecin yönetilmesi, Baysaş İnşaata olan güveni artırdı. Bugün, komşu adalardan hak sahipleri ve ada temsilcilerinden kendi adalarında da proje yapmamız için teklifler alıyoruz. Bu teklifleri de değerlendireceğizTEM bağlantı yoluna yakın, E-5’in hemen yanı başındaki Fikirtepe Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı olarak değerlendirilebilir.  Konumu itibariyle İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olan Fikirtepe, nitelikli projelerin hayata geçmesiyle birlikte, İstanbul’un en merkezi, en prestijli yaşam, iş, ticaret alanlarından biri haline dönüşecek. 


Fikirtepe’nin hinterlandında bulunan 8 üniversite ve hemen yanı başındaki Medeniyet, Doğuş Üniversitesi gibi üniversiteler de Fikirtepe’yi cazip kılacak etkenler arasında yer alıyor.  Fikirtepe, 7/24 yaşayan bir merkez olarak, yerel alıcıların yanı sıra, yabancı alıcılarından da ilk tercih edecekleri bölgelerin başında gelecek.


Baysaş İnşaat iletişim bilgileri nedir?


Adres: Fikirtepe, Mandıra Caddesi No: 196 İstanbul

Telefon: (0216) 470 5575  (0216) 565 7262

Faks: (0216) 291 1846  E-Mail: info@baysasinsaat.com